Bilgilihocam

Cildinizin Bozulmasına Sebep Olan Hatalar

Cildinizin Bozulmasına Sebep Olan Hatalar

Cildinizin Bozulmasına Sebep Olan Hatalar

Yüzümüz bizim dış kimliğimiz ve aynada fark etiğimiz ilk şeydir. Yüzümüz duygularımızı yansıtır veya onları maskeler. Hoşumuza giden genç cilt görünümünü sağlıklı tutmak önemlidir. Bununla birlikte hassas cildimize zarar verdiğimiz pek çok hatayı yaparız.

Saç Spreyi

Saçlarımızın daha düzgün ve gün boyu bozulmaması için saç spreyi kullanırız. Ancak sprey içindeki kimyasalların cildimiz için berbat olduğunu acaba kaç kişi bilmektedir. Saç spreyi kullandığınızda yüzünüzü mutlaka örtmeniz cildiniz bozulmaması için gereklidir.

Klor

Yazın havuzlarda vakit geçirirken bir kez daha düşünün. Klor havuzdaki bakterileri temizlemek için iyidir ancak cilt açısından zararları çoktur. Cildi kurutur, cilt yüzeyinde leke oluşumunu engelleyen melanin pigmentine zarar verir.

Kahve

Hayır, kahve cilde zararlı olamaz diyenleri anlamakla birlikte kahvenin içinde bulunan kafeini hatırlatıyoruz. Kafein sizi dinç ve canlı tutan aktif bir maddedir. Ancak fazla alınması durumunda cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Türk kahvesinin yanında geleneksel olarak verilen suyun ne kadar önemli olduğu ve atalarımızın engin bilgileri de burada bir kez daha kanıtlanıyor. Kahve içmek çoğu açıdan faydalıdır. Ancak çok kahve tüketiyorsanız kahvenin yanında bol su tüketmek iyi olacaktır.

Makyajdan Temizlenmemiş Cilt

Özellikle yatmadan önce makyaj temizliği yapmamak cildi mahveder. Rimeli, fondöteni veya gözümüzdeki farı temizlemeden yattığımızda bu maddelerin kalıntıları yastığımızda birikir ve hareket ettikçe zararlı bakterilerin cildimize dolmasına ve gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Gözeneklerin tıkanması, cildin nefes almaması demek olduğu için bu durum cilt yaşlanması ve kırışıklıklara davetiye çıkarmaktır.

Telefonla Konuşmak

Yapılan araştırmalara göre telefonlar, araba direksiyonları gibi yerler en çok bakteri barındıran yerlerin başını çekmektedir. Bu bakteriler cilde temas ederek kolaylıkla cilt yüzeyine yayılabilir ve bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde sıklıkla telefon yüzeyi ıslak mendillerle veya biraz kolonya döktüğünüz mendillerle temizlenmelidir.

Kötü Beslenme

Bu en önemli etkendir. Cildin ihtiyacı olan C, E, D ve B grubu vitaminleri veya Omega3 ve 6’dan zengin meyve, sebze, et, balık gibi doğal yiyecekler yerine işlenmiş gıdalar olan meyve suları, kolalar, cipsler, bisküviler, çikolatalar tüketilmemelidir. Çünkü bu ürünlerin içerisinde bulunan ve vücut tarafından tanınmadığı için sindirilmeyen zararlı maddeler, vücutta serbest radikaller olarak dolaşacak ve cilt zararının yanında kansere kadar götüren süreçlere yol açacaktır.

Makyaj

Cildimiz için makyaj malzemelerini almadan onu test etmek iyi bir fikir. Fakat zararlı zararsız tüm makyaj malzemelerini sürekli cildimiz üzerinde teste tabi tutmamız alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ayrıca aşırı makyaj yapmak cilt üzerinde ağırlık yapıp sarkmalara yol açmasının haricinde, cilt gözeneklerini tıkayarak cildin nefes alıp kendini yenilemesini engeller.

Sıcak Suyla Alınan Duş

Sıcak suyla alınan duşlar cilt için berbattır. Sıcak su, cildin dış tabakasını soyarak kuru ve pul pul bir görüntü bırakır.

Gözlükler

Tıpkı telefonlar gibi gözlükler veya güneş gözlükleri de, gün boyunca bakteri toplar ve ellerinizden, yüzünüze dokunarak kolaylıkla cildinize yerleşir. Bu bakteriler cilde hasar vermektedir.

Tuz

Fazla tuz tüketmek cildin suyunu emdiği için cildi kurutur ve kırışmasına neden olur.

Kilo Alıp-Vermek

Sık sık kilo alıp vermek cildin elastikiyetinin kaybolmasına neden olup sarkmalara yol açar.

Şeker

Şekerin zararları saymakla bitmez. Bu zararlardan biride cilt üzerindeki kötü etkileridir. Şeker cildi yaşlandıran, kırıştıran, sarkmalara neden olan bir numaralı sebepler arasındadır.

Klima

Klima cilde zarar verir. Çünkü nemi havadan ayırarak ortamın serin veya sıcak kalmasını sağlar. Bu nedenle cildin su kaybıyla birlikte kurumasına ve kırışmasına neden olur.

Alkol Ve Sigara

Bu zararlı ürünler cilt üzerinde de inanılmaz kötü etkiler bırakır. Alkol ve tütün içerisindeki kimyasallar, cildin kurumasına neden olup, kırışıklık haricinde mat ve donuk bir görüntüye bürünmesine sebep olurlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.