Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Çocuğu okula nasıl alıştırabilirim?

Çocuğu okula nasıl alıştırabilirim?
  • SAĞLIK
  • 21 Nisan 2018
  • 97 KEZ OKUNDU

Çocuk okula nasıl alıştırılır, mektep fobisi nasıl önlenir ve okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı okul ile yeni tanışan çocukların bu korkusunu yenmek için ailelere sagliksiteniz.com’da önerilerde bulunduk. İlkokullar için…

Çocuk okula nasıl alıştırılır, okul fobisi nasıl önlenir ve okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı mektep ile yeni tanışan çocukların bu korkusunu alt etmek için ailelere sagliksiteniz.com’da önerilerde bulunduk.

okul-fobisi-nasil-yenilir

İlkokullar için 8 Eylül Pazartesi günü eğitim-öğretim hayatına başlanıyor ama çoğu ebeveyn çocuklarının yaşadığı okul fobisini alt etmek için ne yapacaklarını, çocuklarını okula nasıl alıştıracaklarını merak ediyor. Mektep fobisi yaşayan çocuklar için uzmanlar ailelere şu önerilerde bulundu:

Okul ile yeni tanışan çocukların zihinsel, somut, sosyal ve duygusal açıdan hazır olmaları okuldaki başarılarının artmasında etkin olur. Elbette mektep yaşı gelmemiş olan çocuklar erken yaşta okula başlamamalıdır. Ailelerin ilk olarak dikkat etmesi gereken husus budur. Ancak okul yaşı gelmesine karşın okula gitmekten korkan ve gitmek istemeyen çocuklarınızın bir süre yanına kalmalısınız.

Bilhassa de çocuklar okulu anneden ayrılık olarak görür ve bu sebepten korkar. Çocuklarınıza okula gittiği süre onu fazla özleyeceğinizi, birlikte güzel süre geçirdiğiniz, bütün gün onu bekleyeceğinizi kat’iyen söylemeyin. Şart böyle olunca çocuk annesinin kendisini beklediğini bildiği için okuldan uzaklaşmak ister ve adapte olamaz.

Çocuklarınızı okula alıştırmak için dost edinmelerini sağlayın. Okulu bir oyun yeri göstermekte yanlıştır. Bu sebeple ölçülü olmak, derslerde dersi kulak vermek teneffüslerde oyun oynamak kavramını çocuklarınıza kazandırmalısınız.

Onunla beraber sınıfta fazla kalmamalı, ancak siz okula götürüp getirmelisiniz. Okula gitmek istemeyen çocuklara “ bugün okula gideceksin değil mi” sorusunu yöneltmek yerine, ”Okula gitme zamanı geldi. İhtiyacın olduğunda ben de orada olacağım, zamanla alışacaksın” denmelidir. Hoca ile mutlaka iletişim halinde olunmalı, onunla beraber çocuğu okula alıştırmaya karşı hareket edilmelidir.

Çocuğu okula nasıl alıştırabilirim?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.