Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Cünüpken Oruç Tutulur mu?

Cünüpken Oruç Tutulur mu?
  • İSLAM
  • 18 Haziran 2018
  • 49 KEZ OKUNDU

Cünüpken oruç tutulur mu? Cünüp iken tutulan oruç geçerli midir? Gusül abdesti yokken oruç tutulur mu? İlişkiden sonra oruç tutulur mu? Ramazan ayında oruç tutarken rüya gördüğünüz de veya herhangi bir sebeple cünüp kaldığınızda orucuzun bozulup bozulmadığını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Aradığınız tüm sorulara Diyanet ve diğer kaynaklardan edinilen bilgiler neticesinde cevap bulabilirsiniz.

Cünüpken Oruç Tutulur mu?

Cünüpken oruç tutulur mu? Diğer bir deyişle cenabet iken oruç tutmak caiz midir? Diyanet bu konuda ne diyor? Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığından yapılan yazılı açıklama neticesinde sürekli cünüp halindeyken oruç tutmanız mümkün değil. Gusül abdesti yokken oruç tutulur mu? İşte Diyanetin yaptığı yazı açıklama;

 

Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

Gusül Abdesti Yokken Oruç Tutulur mu? Bu konu hakkında yöneltilen sorular ve cevapları

Sorular;

Bir kişi cünup olduğunu bildiği halde gusül abdesti almadan oruç tutabilir mi?

Ramazan ayında gece rüyasında cünüp olan kişi, kalktığında cünüp olduğu fark etmese, o gün bittikten sonra gece sahur vaktinde çamaşırında meni görerek cünüp oldugunu fark ederse ne yapmalıdır?

Cünüpken tamamladığında günün orucu kabul olur mu?

Ayrıca cünup olduğunu öğrendikten sonrada gusül abdesti almadan yatıp, uyandığı zaman abdest alsa orucu olur mu?

Cevaplar;

Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir.Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.

Gusül abdestinin veya namaz abdestinin olmaması oruca mani değildir.Rüyada cünüp olduğunu hatırlamayan kişide aynıdır.Onun orucuda tamamlanmış olur.Zira orucun şartları arasında cünüplükten gusül yoktur.Ancak bu şekilde cünüp olduğunu bile bile oruç tutmak doğru olmaz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.