Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Depresyona Yakalandığınızı Nasıl Anlarsınız?

Depresyona Yakalandığınızı Nasıl Anlarsınız?

Depresyona Yakalandığınızı Nasıl Anlarsınız?

Diye sizlere sorsam herhalde herkesin kendine göre bir yanıtı olacaktır. Depresyona yakalandığınızı anlamanız için öne sürülen çoğu kriterler anlamsızdır. Mutsuzluk gibi yaygın olarak insanlara bulaşan bir illetin karşısında hemen acaba depresyona mı girdim demenin nasıl anlamsız olduğu sizlere anlatmaya çalışacağız. Mutsuzluk ve depresyon arasında bir ilişki olmasına rağmen mutsuzluk depresyonun habercisi değildir. Depresyona yakalanıp yakalanmadığınızı anlamak isterseniz size daha güçlü kuramlarla bahsedeceğimiz özellikleri taşımalısınız.

Majör Depresyon Tedavisi Zordur

Depresyonun özellikle majör depresyon dediğimiz türü en fazla yıpratıcı olanıdır. Psikiyatrik rahatsızlıklar içinde tedavisi en zor olandır. Onun dışındaki hafif şiddetteki depresyonlar hayat şartlarına ve ilaç desteğine bağlı olarak hızla tedavi edilebilmektedir. Sürekli depresyona girmek ve çıkmakla oluşan psikolojik etkilenimlerin yaygın ve kalıcı tahribatı bulunmaktadır. Depresyon,  Özellikle genç yaşlarda travma ve uzun süren hayal kırıklıkları ve mutsuzluklara bağlı olarak ortaya çıkar. Üzüntü içinde geçen uzun zamanlar ve platonik aşkların çoğu da depresyon nedenidir. Ancak depresyona yakalanmak sanıldığı kadar zor değildir. Depresyondan kurtulmak ise hiç o kadar kolay olmaz. Depresyona yakalandığınızı nasıl anlarsınız sorusuna cevap bulmak için öncelikle sunu belirtmek lazımdır: Depresyon tedavisinde, İlaç desteği ile kişinin duygusal ve ruhsal etkilenimi ve odaklanması azaltılır. Bu şekilde yaşadıklarından uzaklaşması ve soğuması beklenir. Vücutta dopamin azaltılırken serotonin emiliminin yükseltilmesi hedeflenir. Serotonin düzeyi ve hayat şartları olumlu şekilde örtüştüğü zaman içerisinde kişi hastalıktan kurtulur. Bu hastalığın majör depresyon dediğimiz ağır depresyon biçiminde etkilerinin geçmesi en az 6 ayı bulabilmektedir. Devamında ise sürekli kontrol ve destekleyici tedavi gerekir.

Peki depresyona yakalandığınız nasıl anlarsınız. Çok kolay, eğer gerçekten depresyona yakalanmış iseniz:

 • Cebinizdeki parayı umursamazsınız.
 • Alış verişten zevk almazsınız.
 • Zihinsel yetileriniz ve kabiliyetleriniz azalır.
 • Süreli uykusuzluk çeker ya da sürekli uyumak istersiniz.
 • Zaman geçirmekte zorlanırsınız.
 • Daha önceden zevk alarak yaptığınız işler size angarya gelir.
 • Etrafınızdaki olumsuzluklar sizi çok rahat etkiler.
 • Sürekli kendinizi mutsuz hissedersiniz.

Özellikle

 • Zaman geçirmekte zorlanmak
 • Zihinsel yetilerin azalması
 • Paranın nazarınızda anlamsızlaşması

Olarak sayabileceğimiz bu etmenler gerçek ve majör depresyon belirtisidir. Bu 3 koşulun birlikte sizde bulunması kesin olarak depresyona yakalandığınız anlamına gelir. Diğer belirtilerin hepsinin sizde bulunmasına gerek yoktur. Ayrıca depresyona yakalanmak için bu belirtilen şartların bir tanesini taşımanız yeterli değildir. En az 3-4 tane olumsuzluğu birlikte yaşamalısınız.

Her Mutsuzluk Depresyon Habercisi Değildir

Depresyona yakalandığını nasıl anlarsınız konusunu ele alırken iyi bir çalışma yaptık. Bazı kimseler hastalık hastası olduğundan sürekli psikiyatristlerin kapısını aşındırırlar. Hayatta şartların olumsuz yöne doğru kayması elbette mutsuzluğu doğuracaktır. Her mutsuzluk depresyon habercisi değildir. Yukarıda saydığımız önemli şartları gördünüz. Bunların bir kaçı bir araya gelmeden depresyona yakalandığınızdan söz edilemez. Depresyon haplarının çoğu sizin yaşam kalitenizi düşürecek türden haplardır. Uyku, cinsellik, konsantrasyon gibi yetileriniz depresyon hapları ile azalmaktadır. Bu nedenle en ufak bir tatsızlıkta depresyon haplarına sarılmanın size yarardan çok zararı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.