Bilgilihocam

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Merak Ettikleriniz

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Merak Ettikleriniz
  • SAĞLIK
  • 02 Temmuz 2017
  • 171 KEZ OKUNDU

Doğum kontrol hapı, istenmeyen gebeliklerden korunma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem, gebelikten korunmak için en çok tercih edilen yöntemdir ancak bu haplar hakkında bayanlarımız çok fazla bilgi sahibi değildir. Bu yazımızda sizlere doğum kontrol hapı ile ilgili tüm merak ettiklerinizi açıklıyoruz.
Doğum kontrol hapı nedir;
Bu haplar, içinde östrojen ve progesteron adı verilen hormonlar barındırırlar. Bu hormonların düzenlenmesi ile görevli olan bu haplar. Hamile kalmayı önleyici olarak kullanılırlar. Doğum kontrol haplarının tercih dilem nedeni ise düşük yan etki göstermesi ve etkisinin yüksek olmasıdır. Kısaca hormon hapı olarak bilinen bu haplar, dünya ile birlikte ülkemizde de en çok kullanılan korunma yöntemlerinden biridir.
Doğum kontrol hapı nasıl çalışır;
Doğum kontrol hapı, yumurtaların oluşmasını engeller ve hamile kalmayı önler. Hamile kalabilmeniz için yumurtanızın spermle birleşmesi gerekir. Bu haplar sayesinde yumurtalar hazır hale gelmez ve döllenme gerçekleştiremez. Kısacası bu hapların çalışmasındaki temel mantık, dışarıdan verilen hormonlar sayesinde yumurtlamayı sağlayan hormonları ele geçirmek ve yumurtlama oluşumunu engellemektir.
Doğum kontrol hapı ne kadar koruma sağlar;
Dünya üzerinde bilinen en etkili korunma yöntemi bu haplardır ve koruma oranı %99’dur. Çok az bir riski olan bu hapları kullanan kişilerin yine çok az bir kısmında hamile kalma olayı görülmüştür. Bu hapların en güzel kısmı ise kullanmayı bıraktığınız anda tekrar hamile kalabileceğinizdir.
Doğum kontrol hapları hangi amaçlarla kullanılabilir;
Doğum kontrol hapı genel olarak herhangi bir hastalığı olmayan, 40 yaşın altında olan ve hamile kalmak istemeyen ya da gebeliği geçici olarak ertelemek isteyen bayanlar tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte farklı kullanım alanları da mevcuttur. Bu alanları şu şekilde açıklayabiliriz;
Bu haplar, hormonların düzeltilmesi amacıyla da doktorlar tarafından önerilmektedir.
Bu haplar adet sancılarını azaltır ve adet dönemlerinde bayanların yaşadığı gerginliklerin ortadan kalmasına yardımcı olur.
Bu haplar rahim içinde ve yumurtalık tüplerinde oluşabilecek iltihaplanmaları önlemektedir.
Bu hapların rahim kanserini önleme riski vardır.
Bu hapların en önemli özelliği ise dış gebeliği önleyici etkisinin bulunmasıdır.
Bu haplar sıklıkla adet tarihini ileri ya da geri dönemlere almak için de kullanılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.