Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Doğum Sonrası Forma Girmenin Sağlıklı Yöntemleri

Doğum Sonrası Forma Girmenin Sağlıklı Yöntemleri

Doğum Sonrası Forma Girmenin Sağlıklı Yöntemleri

Annelerin doğum sırasında almış olduğu kilolar, genel olarak büyük bir korkuya neden olmaktadır. Ancak beslenme düzeninizde yapacağınız ufak değişiklikler ile, sütünüzün verimini azaltmadan, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeniz mümkündür. Hamilelik döneminde alınan kiloların yaklaşık 4 ile 6’sı doğum sırasında kaybedilmektedir. Bununla birlikte, doğum sonrasında ayda 1 ya da 2 kilo verilmesi normal olarak karşılanmaktadır. Hem dengeli beslenmek hem de anne sütünü arttırarak kilo vermek, bazı yöntemlerin uygulanması ile mümkün olmaktadır. Bu süreçte önemli olan etken, aceleci ve sabırsız davranmamak ve bebeğiniz için gerekli olan tüm besinlerin, alınmış olmasına özen göstermektir. Uzmanlara göre annelerin, doğum sonrası normal beslenmelerine ek olarak her gün en az 500 kalori almaları gerekmektedir. Bu sayede hem bebek hem de anne için gerekli olan vitamin, karbonhidrat, protein, yağ ve mineraller alınabilmektedir.

Doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için uygulanabilecek yöntemler nelerdir;

Doğum sonrası kilo verirken unutulmaması gereken en önemli nokta, uygulana diyetlerin 1500 kaloriden düşük olmamasıdır. Düşük kalorisi olan diyetler hem anne sağlığını olumsuz etkiler hem de sütün verimini azaltır. Bunun sonucunda, doğum sonrasında anne sütünü arttırırken, aynı zamanda kilo vermenizi sağlayacak yöntemlerden, şu şekilde bahsetmek mümkündür;

  • Günlük alınan su miktarı, 3 litreye çıkarılmalıdır. Bu sayede anne sütünün miktarı artarken, metabolizma hızlanır. Bu durum daha kolay kilo vermenize yardımcı olur.
  • Çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin, günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir. Günde en az 3 porsiyon süt, yoğurt, kefir ve peynir gibi kalsiyum kaynakları tüketilmelidir.
  • Her gün 1 adet yumurta yenmelidir.
  • Her gün en az 30 gram ızgara, fırında veya haşlama şeklinde pişirilmiş, et, tavuk veya balık tüketilmelidir.
  • Haftada 2-3 gün, mutlaka balık tüketilmelidir.
  • Günde 3 ara ve 3 ana olmak üzere, 6 öğün beslenilmelidir.
  • Ara öğünlerde yoğurt ve meyve tüketilmeli, ana öğünlerle arasında en az 2 saat olmalıdır.
  • Akşam saatlerindeki ara öğününüz en geç 22:00’da olmalıdır.
  • Doğum sonrası vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamak için ara öğünlerde badem, kaju ya da ceviz tüketilmelidir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.