Bilgilihocam

Elektronik Sigara Bağımlı Yapıyor

Elektronik Sigara Bağımlı Yapıyor

Elektronik Sigara Bağımlı Yapıyor!

Elektronik sigaralar e-sigara veya buharlı sigara olarak da bilinirler. Görünüşleri sigaraya benzer ve pille çalışırlar. Bununla birlikte tütünü yakmak yerine, genellikle nikotin ve diğer kimyasallarla doldurulmuş kartuşları içerirler. Bu ürünlerde nikotin de dahil olmak üzere kimyasalların türleri ve oranları da markalara göre farklılık gösterir. Elektronik sigaranın her ne kadar sigarayı bıraktırmak amacıyla üretildiği söylense de özellikle çocukları ve gençleri hedef alarak onların ilerleyen yıllarda bir sigara bağımlısı haline getirmektedir. Amerika da 13-14 yaş grubu çocukların elektronik sigara içme oranı %9,5 iken 14-18 yaş arası çocukların elektronik sigarayı içme oranı ortalama %15’ tir. Elektronik sigara kullananlarda en çok görülen durum boğazda ve ağızda kuruluktur. Bu sigaralar içerisine farklı tat ve aromalar katılarak özellikle gençlerin ilgisini çekecek hale getirilmektedir.

Birçok kişi bu tür ürünlerin sigara içmekten daha az zararlı olduğunu iddia edebilir ve insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olduğunu düşünebilir. Ancak gerçek maalesef böyle değildir. Elektronik sigara kullanıldığında, kartuştaki sıvı kimyasallar sızıntı yaparak cildin bunlara maruz kalmasına hatta zehirlenmesine yol açabilmektedir. Bunun dışında elektronik bir ürün olduğu için kullanım sırasında patlama gibi olaylara da sık sık rastlanmaktadır.

Elektronik sigara aynı normal sigara gibi bağımlılık yapar. Çünkü içerisinde normal sigarada bulunan ve bağımlılık yapan nikotin bulunmaktadır. Piyasada nikotinsiz olduğu söylenen bazı elektronik sigaralarda da nikotin tespit edilmiştir. Üstelik kişilerin çoğunun sigarayı bırakmak için başvurdukları elektronik sigara, sigarayı bıraktırmak yerine ilerleyen zamanlarda normal sigara ile birlikte ortak bir kullanıma yol açmaktadır.

Amerikan Gıda Ve Sağlık Dairesi FDA, 2016 yılında sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanımına onay vermemiştir. Elektronik sigaraların uzun süre kullanılması halinde kansere, kalp-damar hastalıklarına neden olduğu ve akciğerler üzerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı kanıtlanmıştır. Hamilelerde ki bebek gelişimini tıpkı normal sigara gibi engelleyip, ergenlerin beyin gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu ürünler ayrıca ağız ve boğaz kanseri riskini arttıran çok sayıda kimyasal içerir. Elektronik sigaranın dumanı da tıpkı normal sigara gibi zararlıdır ve aynı ortamda bulunan, sigara içmeyen kişilere de zarar verir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. tekin dedi ki:

    selam arkadaşlar paylaşımınız yeminle çok hoşuma gitti, face de paylaştım

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.