Bilgilihocam

En Sık Rastlanılan Kadın Hastalıkları

En Sık Rastlanılan Kadın Hastalıkları

En Sık Rastlanılan Kadın Hastalıkları

Kadınlar, fiziksel yapıları gereğinde hayatları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalabiliyor. Yalnızca kadınlara özgü olan pek çok hastalık buluyor. Bu hastalıkların büyük bir kısmı önceden teşhis ile önlenebilirken, geç fark edilmesi durumunda da ciddi sonuçlar doğurabiliyor. En sık rastlanan kadın hastalıkları nelerdir açıklayalım;

Olağan dışı olan kanamalar büyük tehlike yaratıyor;

Adet kanamaları genel olarak 12 ya da 13 yaşlarında görülür. Ergenlik döneminden önce görülen kanamalar durumunda, mutlaka doktora görünmek gerekir. Bunun dışında iki adet dönemi arasında olan kanamalar da ahimle ilgili bir hastalığın habercisi olabilir. Menopoz döneminden sonra, normal şartlarda kanama olmaması gerekir. Eğer kanam oluyorsa, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir.

Polistik over sendromu;

En sık rastlanılan kadın hastalıkları arasında polistik over önemli bir yere sahiptir. Bu hastalık düzensiz beslenme nedeniyle ortaya çıkabilir. Kadınların ergenlik döneminde ve genellikle genç kızlarda görülen bu hastalık ani kilo alımı ile kendini göstermektedir. Bu hastalık hormon bozukluğu nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu hastalık nedeniyle alınan kilolar kolay olarak verilemez. Bu hastalık ile birlikte saç dökülmesi, sivilcelenme ve tüylenme görülebilir. Bu hastalığın tedavisi için iyi bir diyetisyen yardımıyla beslenme programı hazırlanması gerekir.

İdrar kaçıma problemi;

İdrar kaçırma, kadınların en büyük sorunlarından biridir ve her yaştan kadında görülebilir. Bu hastalığın en sık görüldüğü yaş grubu ise 35’tir. Bu yaş grubunda genel olarak her 5 kadından biri idrar kaçırma problemi yaşamaktadır. Hapçıma, öksürme ve gülme gibi durumlarda karın içi basınçtan dolayı idrar kaçıma hastalığı oluşabilir. Bu hastalık, modern tedavi yöntemleri ile kalıcı olarak çözüme ulaştırabilmektedir.

Şiddetli adet sancıları;

Kadınların hemen hemen hepsinde yaşanan en büyük sorunlardan biri de adet sancılarıdır. Bu sancılar, orta şiddetli, az şiddetli ya da çok sancılı olabilir. Ancak adet sancıları rahmin kasılıp gevşemesinden dolayı ortaya çıkar ve kadınların yaşam kalitesini oldukça etkiler. Bu hastalığın tedavisi için ilcalar ve çeşitli teknikler işe yarayabilir. Bazı durumlarda ise ameliyat gerekebilir. Ancak bu ağrıları önemseyerek mutlaka bir jinekoloğa görünmenizde fayda vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.