Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir
Hamile kalmak isteyen bayanlar, kendilerini bun hazır hissederler ve bazen psikolojik belirtiler yaşayabilirler. Ancak genel olarak planlı ya da plansız olan gebeliklerde belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtilere bakarak, hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Erken gebelik belirtileri, hamilelik hakkında önceden size uyarı veren, vücudunuzda oluşabilecek birtakım değişikliklere verilen isimdir. Bu değişiklikler annenin vücuduna göre değişiklik gösterebilir buna göre bazı anne adayları bu belirtilerin bir kısmını ya da tamamını yaşayabilirken, bazıları hamilelik sonuna kadar yaşamayabilir. Genel olarak görülen belirtilerden şu şekilde bahsedebiliriz;
Erken gebelik belirtileri içinde en önemlisi adet gecikmesi;
Yapılan araştırmalara göre hamile kalan bayanlarda en sık görülen erken gebelik belirtileri adet gecikmesidir. Bu gecikme hamileliğin başlangıcında meydana gelir ve son adet tarihiniz, doktorlar tarafından ilk gebe kaldığınız tarih olarak kabul edilir. Rahimde kese meydana gelmişse ve yumurtalarda döllenme olmuşsa adet gerçekleşmez.
Göğüslerde hassasiyet;
En sık karşılaşılan belirtilerden biri de meme uçlarında renk değişikliği ve memelerde hassasiyet oluşmasıdır. Bunlar hamile kaldığınızın ve hamilelik hormonunuzun yükseldiğinin belirtileridir.
Aşırı yorgunluk;
Hamile kaldığınız anda vücudunuz, oluşan değişikliğe karşı kendini hazırlamak için daha çok efor sarf edecektir. Buna bağlı olarak kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissedersiniz. Bu yorgunluk hamilelik sonuna kadar sürebildiği gibi genellikle
Baş dönmesi;
Pek çok kadında görülen bu belirti, bazen hamileliğin son dönemine kadar görülmeye de biliyor. Hamileliğin ilk belirtilerinden olan baş dönmesinin nedeni, bebeğin rahme baskı yapması sonucunda kan pompalanmamasıdır.
Çok yeme ya da az yeme isteği;
Erken gebelik belirtileri içinde en çok görülenlerden biri de yeme alışkanlığı üzerinde olan değişikliklerdir. Bazı anne adayları çok fazla yemek yiyerek kilo alırlar. Bazıları da mide bulantıları ve kusmalar nedeniyle fazla yemek yiyemezler ve kilo verirler. Bu dönemde aklınıza bile gelmeyecek bazı yiyeceklere aş ermeniz de söz konusu olabilir.
Mide bulantısı ve kusmalar;
Hamileliğin önemli belirtilerinden olan mide bulantısı, yine vücudun kendini bebeğe alıştırmasından kaynaklanır. Pek çok kadın sık sık mide bulantısı yaşarken bazıları hiç yaşamayabilir. Bu bulantılar ile birlikte sabah kusmaları da belirir.
Hamilelik belirtilerinin en aza indirgeyebilmek için beslenme düzeninize önem vermeniz gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.