Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Evde Köpek Beslemek Günah Mı?

Evde Köpek Beslemek Günah Mı?

Evde Köpek Beslemek Günah Mı?

”Evde köpek beslemek neden günah?” gibi sorular son dönemlerin cevabı oldukça tartışılan sorularından… Tartışmalara konu olan köpek ise, sadakatiyle bilinen, sahibine nankörlük etmeyen, evcilleştirilebilen bir hayvan…

Çağımızdaki güvenlik sistemlerine henüz ulaşılamayan dönemlerde,köpekler bir nevî güvenlik görevlisi ve iz sürücüydü. Hatta kötü niyetli kişilere karşı alarm sistemi olarak kullanılan köpekler, hâlâ bu amaçlarla barındırılabilmektedir.

Günümüzde de emniyet güçlerinin narkotik ve kaçakçılık şubelerinde köpeklerin koku alma konusundaki normal üstü güçlerinden faydalanılmaktadır. Ancak bir de son dönem modası vardır ki, o da köpeklerin evde hobi amaçlı beslenmesidir. Peki bu şekilde evde köpek beslenmesi caiz midir?

Evde Köpek Beslemek Caiz midir?

Kişilerin keyfine göre cevaplar vermeyen, Peygamber Efendimiz’den nakledilen hadis-i şerifleri inkar etmeyen alimler; evde köpek beslemenin caiz olmadığını söylemişlerdir. Evet, evde köpek beslemek caiz değil, bilakis haramdır. Ancak kapı önünde veya bahçede bekleyen bekçi köpeği, av için kullanılan köpek, tarlayı bekleyen köpeklerin -ev veya herhangi bir insanî yaşam alanı içinde olmamak kaydıyla- bakılması caizdir.

Peki susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeği kap bulamadığı için ayakkabısıyla besleyen bir kadının, bu ameli sebebiyle cennetlik olduğu bir dinde evde köpek beslemek neden günah? Sebeplerini sizler için sıraladık:

Evde Köpek Beslemek Neden Günah?

Evvela müslümana düşen emir ve yasakların hikmetini öğrenmeden önce teslim olmaktır. Çünkü bazen hikmetleri öğrenme fırsatımız olmayabilir. Ya da öğrensek de onu anlayacak anlayışa sahip olmayabiliriz. Kabullendikten sonra hikmeti araştırılabilir. Köpeğin evde beslenmesinin caiz olmaması konusunda da birçok hikmet vardır ve tamamını Allah bilir. Biz hadis-i şerifler ışığında birkaç hikmetini zikredelim:

1. Amellerin eksilmesine neden olması : Hadis-i şerifte evde köpek besleyenin amellerinin sevabının her gün Uhud dağı kadar eksiltildiği söylenmektedir. Zaten amellerimiz yarım yamalak ve onca günahımız var. Hal  böyleyken köpek bakmak gibi hiçbir zorunluluğu olmayan bir şeyle amelleri heder etmeye değer mi?

2. Evde köpek olmasının melekleri uzaklaştırması: Yine hadis-i şeriflerde köpek bulunan eve melek girmeyeceği ifade edilmektedir. Burada kastedilen melekler ise amellerimizi yazan melekler değil, rahmet melekleridir. Rahmete ihtiyacımız ortadayken, kendimizi ve ailemizi Allah’ın sadece bunun için görevlendirdiği meleklerden mahrum etmek doğru mudur?

 

3. Köpeğin necis olması: Köpek bir şey içeceği zaman dilini kullanır. Böyle beslenmesi de salyalarının kaba akmasına neden olur. Bilimsel verilere göre bir köpeğin salyasında klozette bulunandan kat kat fazla mikrop vardır. Peki köpekle aynı ortamda yaşamakla bu mikroplardan ne kadar sakınılabilir? Ayrıca köpeğin nefesi, tüyleri de necistir ve bunlardan çeşitli bulaşıcı hastalıkların meydana geldiği artık bilimsel bir gerçektir.

Resulullah Efendimiz (Sallallahu Aleyhi sellem) bu mevzu hakkında şöyle buyurmaktadır: “İçinizden birinin kabından köpek bir şey yiyip içerse o kimse o kaptakini döksün ve o kabı 7 kere yıkasın”. Hak olan 4 mezhepten biri olan Şafii mezhebi  bu hadis-i şerifi bu konuda delil almış, Türkiye’nin genelinin mezhebi olan Hanefî mezhebi ise necasetlerle ilgili diğer hadislere dayanarak, üç kere yıkamanın yeterli olacağını söylemiştir. Bazı hadislerde de ilk temizlemenin toprakla yapılması tavsiye edilmektedir. Zira toprakta bir nevî mikrop kırıcı özellik mevcuttur.

4. Köpeğin necis olmasının manevî hikmeti: Alimler bu konuda şöyle bir tespitte bulunmuştur: “Diğer hayvanların aksine köpek, insanı rızık verici kabul eder ve rızkı ondan bekler. Sadakati de bu yüzdendir.” Elbette hayvanın yaratılışı böyledir ve böyle yaratılmasının hikmeti insana hayvanların taşıdığı kötü ahlakları görerek “onlar gibi olmayın” mesajı vermektir.

Sonuç olarak; bu makalemizde “evde köpek beslemek günah mı? “, “evde köpek beslemek neden günah?” sorularının cevabını vermeye çalıştık. Her ne kadar bu cevap, kendilerini hayvansever olarak tanımlayan kimselerin hoşuna gitmeyecek olsa da hakikat budur. İslamî hakikatler kişilerin anlayış ve kabullenişlerine göre değiştirilemez. Elbette hayvanları doyurmak, ilgilenmek çok sevaptır. Fakat altını çizdiğimiz nokta evde köpek bakmaya izin verilmediğidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.