Bilgilihocam

Gece Atıştırmalarının Önüne Geçebilirsiniz

Gece Atıştırmalarının Önüne Geçebilirsiniz

Gece Atıştırmalarının Önüne Geçebilirsiniz

Sağlıklı bir beslenme neredeyse hemen herkesin hayalidir. Çoğu zaman sağlıksız yiyecekleri yemekten hoşlanmamıza rağmen bu durum istenmeyen yağ birikimi ve hastalıklı bir vücuda neden olmaktadır. Ancak sadece bu kadarla kalmaz. Bu yaşam tarzı nedeniyle stresli ve üzgün hissederiz. Belki beslenme konusunda doğru yoldasınız. Ancak gece atıştırmalarından kurtulamıyorsanız beslenmeniz hatalıdır. Evet, gece sessizdir, insanlar yemek yediğinizi görmez ve en sevdiğiniz abur cuburları yemenin tadını çıkarmak istersiniz. Bununla birlikte gece atıştırmaları, ihtiyacınızdan daha fazla kalori yüklenip kilo almanıza neden olur.

Gece atıştırmalarının önüne geçmek için çeşitli yollar mevcuttur.

Nedeni Belirleyin

Bazı insanlar gece boyunca yeme ihtiyacı hisseder. Bu alışkanlığı değiştirmek için sorunun kaynağını belirlemelisiniz.  “Neden bu atıştırmalıkları yiyorum?” diye kendinize sorun. Gece atıştırmalarınız fiziksel mi yoksa ruhsal mı? Örneği bu durum aşırı kısıtlanmış gündüz yeme alışkanlığının bir sonucu olabilir. Bununla birlikte gece yemek, bazı yeme bozukluklarıyla da alakalı olabilir. Ya da üzüntü veya öfke halinde, hayal kırıklıklarını azaltmak için gece atıştırmaları olabilir.

Tetikleyici Unsurları Belirleyin

İnsanlar pek çok nedenden dolayı acıkmadıkları halde gece yemek yeme isteği duyarlar. Gece atıştırmalıklarını tetikleyen durumları belirlemenin etkili yollarından birisi, bir yiyecek ve ruh hali günlüğü tutmaktır. Bu günlükle davranış kalıplarınızı izleyerek, sizi gece atıştırmalarına itebilecek yiyecekler ve olayların farkına varabilirsiniz. Dolayısıyla daha bilinçli bir düzeyde, alışkanlıkların farkına vararak, duygusal yeme döngüsünü kırabilirsiniz. Örneğin günlük yazınızda endişelendiğinizi fark ederseniz, daha huzurlu olmak adına yeni bir alışkanlık edinmeye başlayabilirsiniz. Her gün 15 dakika yürüyüş bile bu endişeden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Belirli Bir Düzende İlerleyin

Eğer gün boyunca yemek yemiyorsanız ve gece atıştırmalarınız varsa sağlıklı yemek seçeneklerini ve uyku saatlerini belirli bir düzene oturtmalı ve bu düzene her gün uyum sağlamalısınız. Bu rutin, sağlıksız davranış döngüsünü kırmanıza neden olup, gün boyu sağlıklı ve doyurucu gıdalarla beslenmenize ve gece atıştırma ihtiyacınızı gidermenize yardımcı olacaktır.

Yemek Saatleriniz Haricinde Yemeyin

Gece atıştırma alışkanlığı olanlar, genellikle düzensiz beslenme kalıplarıyla hareket ederler. Gün boyu planlanmış yemek saatleri kan şekerinizi sabit tutmaya yardımcı olur. Çünkü kan şekeri düştüğünde zayıf kalorili yiyecekler yerine abur cubur türü yiyeceklere yüklenmek muhtemeldir. Araştırmalar, düzenli yemek saati olan kişilerin daha iyi bir iştah kontrolü olduğunu tespit etmiştir. Bu kontrol, istek ve beslenme dürtülerinizi yönetmenize olanak tanıyıp, gece atıştırmalarında iradenizi kullanmanıza yardımcı olur. Yemek saatleri haricinde acıksanız bile yoğurt, ceviz, kavrulmamış fındık veya badem ya da meyve gibi sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz.

Yemeklerden Sonra Dişlerinizi Fırçalayın

Evet, bu küçük çocuklara verilen iyi bir öğüttür. Ancak yetişkinler için diş sağlığının yanında yemek yeme isteklerini de kontrol etmeye yardımcı olur. Her yemekten sonra ve özellikle akşam yemeğinden sonra dişlerinizi temizlediğinizde, bu temizlik hissi gece atıştırmalıklarının önüne geçemeye yardımcı olacaktır.

Abur Cubur Yiyecekleri Asla Evinize Sokmayın

Abur cubur atıştırmalıklara ne kadar kolay ulaşıyorsanız onları yeme ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır. Bu tür sağlıksız atıştırmalıklar daha fazla acıkmanıza ve gereksiz kilo almanıza neden olmaktadır. Bunun yerine evinizde meyve, ev yoğurdu gibi sağlıklı yiyecekler bulundurmanız, aç hissettiğinizde mecburen bu sağlıklı gıdalara yönelmenizi sağlayacak ve tok hisseden vücut, gece atıştırmalarına ihtiyaç duymayacaktır. Ayrıca ekmek, makarna veya şekerli gıdaları özellikle akşam saatlerinde yemekten kaçınmak gerekmektedir. Çünkü bu gıdalar daha fazla acıkmanıza ve gece atıştırmalıklarına elinizin gitmesine neden olacaktır.

Bir Meşguliyet Edinin

Çoğu insan gün boyunca çalıştıktan sonra akşam eve geldiğinde televizyon karşısına geçer. Bu alışkanlık gece atıştırmalarının en büyük nedenlerinden birisidir. Bunun haricinde televizyon negatif düşünceleri yüklenmemizin bir numaralı sebeplerindendir ve yapılan araştırmalar olumsuz düşüncelere büründüğümüzde daha fazla yediğimizi ortaya çıkarmıştır. Geç vakitlere kadar televizyon izlerken bir yandan da atıştırmalıklara elimiz gider. Bu nedenle televizyon izlemek yerine tıpkı gündüz işimiz gibi bizi daha yoğunlaştıracak bir hobi edinmek, değişik akşam aktivitelerinde bulunmak gece atıştırmalarının muhtemelen önüne geçecektir. Özellikle sinir bozucu bir günün ardından televizyon ya da bilgisayarda oyun oynamak dışında farklı aktivitelerde bulunulabilir. Akşamları verilen el sanatları, resim veya bir enstürman kursuna yazılabilir, dikiş-nakış öğrenebilir, eşiniz veya sevdiğiniz arkadaşlarınızla ortak paylaşım saatlerinizi arttırabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.