Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Gizli Kalp Hastalığı Nedir

Gizli Kalp Hastalığı Nedir
  • SAĞLIK
  • 29 Haziran 2017
  • 130 KEZ OKUNDU

Gizli Kalp Hastalığı Nedir
Kalp krizi genel olarak ağrılı bir şekilde seyreder. Gizli kalp ise hiçbir belirti vermeden ilerleyen ve hastaların kalp krizi geçirerek ölümüne neden olan sinsi bir hastalıktır. Bu hastalık hiçbir belirti vermediği için gizli kalp olarak bilinmektedir. Bu hastalık genel olarak sigara kullanan ve 65 yaş üzerinde olan kişilerde görülmektedir ve bu grup risk altındadır. Bu hastalığın ilerlemesinde yüksek tansiyon şeker ve kolesterol gibi hastalıklar belirleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle bu hastalığı olan kişiler sürekli doktor kontrolünde olmaya özen göstermelidir.
Gizli kalp hastalığı belirtileri nelerdir;
Gizli kalp hastalığının adının gizli olmasının sebebi, b hastalığı taşıyan kişilerin doktora gidecek kadar şikâyeti olmamasıdır. Aslında bu hastalığı olan kişilerin damarları çok fazla daralmış olsa bile hastalık kendini göstermez. Bu hastalığın en büyük belirtileri kişilerin aktivite sırasında göğüslerinde ağrı, yanma, sıkışma ve nefes darlığı gibi şikayetlerinin olmasıdır. Bunun dışında hazımsızlık ve çabuk yorulma gibi bazı zamanlarda kendini gösteren ve hastanın çok azla şikâyet etmediği ufak belirtileri de olabilmektedir.
Gizli kalp hastalığında erken teşhis neden önemlidir;
Bu hastalık, sessizce ilerleyerek hastaların bir anda ölümüne neden olabilir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan, diyabeti olan, ailesinde gizli kalp olan ve sigara kullanan kişilerin kesinlikle gizli kalp teşhisi için gerekli olan testleri yaptırması gerekir. Bu testler; efor testi, 24 saatlik kalp ritim ve çarpıntı testi, bilgisayarlı tomografi ve stres testi şeklindedir. Bu testler sonucunda gizli kalp hastalığı teşhisi yapılan hastaların sigarayı bırakmaları ve fazla kilolarında kurtulmaları tavsiye edilir. Ayrıca bu hastaların düzenli olarak doktor kontrollerini yaptırmaları önemlidir.
Gizli kalp hastalığının görüldüğü yaş grupları;
Bu hastalık hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Erkeklerde sık görülme yaşı 45 ve üzeri iken kadınlarda menopoz döneminden sonra görülme olasılığı yüksektir. Kadınlarda doğurganlık döneminde görülme olasılığı oldukça düşüktür. Eğer ailenizde kalp krizi geçirmiş olan 55 yaşından öne erkek ve 65 yaşından önce kadın bulunuyorsa, siz de risk altındasınız demektir. Bu nedenle hemen bir doktora görünmeniz ve testlerinizi yaptırmanız tavsiye edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.