Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Grip Aşısı Ve Etkileri

Grip Aşısı Ve Etkileri

Grip Aşısı Ve Etkileri

Grip aşısı normal diğer aşılarda yapıldığı gibi omuzdan yani koldan kas içine doğru yapılan bir aşıdır. Rahatlıkla herhangi bir sağlık kuruluşunda kendine has bir iğnesiyle yapılır. Zaten aşı iğnesiyle gelir ve tek kullanımlıktır. O iğnenin de ince olduğu için çok fazla rahatsız edecek bir özelliği yoktur. İnce küçük bir iğne olduğu için de kişi aşı yapılırken iğnenin vücuda girdiğini hissetmez. Rahatlıkla koldan kas içine yapılabilen bir aşıdır. Genellikle kişi hangi kolu ile yazı yazmıyorsa aşıyı diğer koluyla yaptırması önerilir. İlk dönemde kolda biraz kızarıklık oluşabilir.

Grip aşısı aslında ilginç bir aşıdır. Hayat boyu aslında koruyuculuğu olan bir aşıdır. Fakat grip mikrobu dönem dönem kendini bir takım bloklara ayırarak diğer grip virüsleriyle değiş tokuş yapar. Böylelikle bağışıklık sistemimizi birazcık yanıltır. Sanki biz o mikropla daha önce karşılaşmamışız gibi her sene ufak ufak yenilikler yaptığı içinde bu yüzden bu yeniliklere karşı her yıl bir yeni aşı planı oluşturulur. Bu yüzden her yıl grip virüsüne karşı aşı yapılması gerekir.

Grip aşısının yan etkisine bakacak olursak normal diğer aşılardan farklı değildir. Yani şöyle söylemek gerekir. Enjeksiyon yapılan yani aşının yapıldığı yerde hafif bir kızarıklık, şişlik olabilir. Bu bir ya da iki gün sürebilir. Özellikle her yıl yaptırıldığı için hatırlatma maksadıyla söyleyecek olursak bu reaksiyon hızlı çıkar. İnsanlar o bölgede biraz kırgınlık, ağrı hissedebilir. Önemli bir yan etki saptanmaz.

Grip aşısının yan etkisi mı diye sorulacak olunursa eğer kişinin alerjisi varsa yan etki olarak karşılaşılan bir sorundur. Yumurtaya karşı alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyon olduğu için zararı olabilir. Onun dışında sadece kırgınlık, halsizlik bir ya da iki gün sürer. Bir aşı yapılan yerde hafiften kızarıklık yaşanabilir. Ağrı kesicilerle bu sorun da halledilebilir.

Semptomlara bakacak olursak nezle de daha çok burun akıntısı olur. Hapşırık yaşanabilir. Ateş çok fazla olmayabilir. Gripte daha çok eklem ağrısı ve biraz daha fazla ateş olabilir. Boğaz ağrısı ve öksürük beraberinde baş gösterebilir. Ama burun akıntısı nezle kadar gripte olmaz. Fakat bunu ayırt etmek çok zordur. Bazen nezle gibi başlayıp ondan sonra boğaz ağrısı, öksürük, ateş bir arada olabilir. Hastanın semptomlarına, belirtilerine bakarak grip mi nezle mi diye anlamak bazen zor olabilir. Nezle de kişiler daha çok mendille gezer, burnu akar, hapşırır, çok fazla ateşi olmaz. Ara sıra baş ağrısı şikâyeti olabilir. O da birazcık burun dolgunluğundan kaynaklanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.