Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Gusül Abdestinin Sırrı

Gusül Abdestinin Sırrı

Gusül Abdestinin Sırrı

Gusül abdesti sadece temizlik olarak anlaşılamayacak kadar geniştir. Gusül abdesti almak hem dini bir vecibedir hem de sağlık açısından birçok faydaları bulunmaktadır. Günümüzde insanlar cinsel ilişki ya da mastürbasyon sonrası orgazm olduklarında sadece duş alarak ya da banyo yaparak temizlendiklerini düşünürler. Oysaki gerçek böyle değildir. Allah’ ın emirleri ve Peygamberin tavsiyesinde İnsanlar için birçok yarar gözetilmiştir. Bu ise ne yazık ki, sadece vücuda suyun değmesi ile elde edilemiyor.

 

                Duş almak gusül abdestinin sağlayacağı faydaları vermez

İnsan cinsel olarak rahatladığında tüm ter gözeneklerinde dışarı toksin atar ve bu esnada ter gözenekleri tıkanır. Bununla beraber kadın ve erkek üreme organı içinde yine cinsel kalıntılar bulunur. Demek tam anlamıyla temizlenmek için “toplu iğne başı kadar kuru bir yer” kalmayacak şekilde su ile temas etmek gerekir.  Gusül abdesti nasıl alınır? Çoğumuz biliriz. Önce niyet eder, sonra ağzımıza ve burnumuza abartılı bir şekilde su verir, temizler ardından tüm vücudumuzu hiçbir kuru yer kalmayacak şekilde yıkarsak gusül abdesti almış oluruz.  Duş almak gusül abdestinin sağlayacağı faydaları vermez. Ayrıca banyo yapmak ile tamamen temizlenmek mümkün olmuyor. Nedeni ise insanlar tüm vücudunu temizlese bile genizlerine su vermek ve boğazlarını su ile çalkalamak gereği duymamaktadırlar. Asıl Gusül abdestinin sırrı burada gizlidir.

 

                Gusül abdestinin faydaları & Gusül abdestini gerektiren haller

                Gusül abdestinin sırrı sadece bu satırlarla sınırlandırılamaz. Peygamber gusül abdestinden önce erkek ve kadınların üreme organındaki meni kalıntılarını atması için idrar yapmayı önerir. Günümüzde çoğu prostat ve idrar yolları hastalıkları bu kalıntıların meydana getirdiği sıkıntıdan oluşmaktadır. Demek gusül abdestinin emredilmesindeki hikmet sadece vücudun komple temizlenmesi değildir. Sağlık açısından üreme organlarının temizliği de önemlidir. Gusül abdestinin faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Gusül abdesti sayesinde

– Vücutta elektrik dengesi sağlanır

– Ter gözenekleri açılır

– Vücut rahatlar ve stres yok olur

– Üreme organı hastalıkları ortaya çıkmaz

– Temizlik sayesinde insan moral bulur

Gusül abdestini gerektiren haller çoğumuzca biliniyor. Kısaca, cinsel organdan herhangi bir yolla sperm, meni ya da adı her neyse bunların çıkması ile gusül abdesti farz olur. Gusül abdesti bir seçenek değildir. Gusül abdesti temizlik sayesinde birçok yararın azami düşünüldüğü bir Allah emridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.