Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Hamile Kalamamanın Nedenleri Ve Tüp Bebek Tedavisi

Hamile Kalamamanın Nedenleri Ve Tüp Bebek Tedavisi

 Hamile Kalamamanın Nedenleri Ve Tüp Bebek Tedavisi

 Neden Hamile Kalamıyorum?

Çoğu kadının ilk etapta hamile kalmaması normal bir durumdur. Fakat bu durum devam ediyorsa bunun bazı nedenleri olabilir.

Stresli Olmak: Stres bedensel ve zihinsel açıdan kişiyi rahatsız eder. Uzmanlara göre sakinlik ve stressiz bir yaşam her alanda olduğu gibi gebe kalma açısından da oldukça önemlidir. Günlük stres düzeyini düşürmek için, güzel müzikler dinlemek, el sanatları öğrenmek, resim yapmak veya bir enstrüman çalmayı öğrenmek gibi terapiler muazzam fayda sağlar.

Kilolu Olmak: Bu durum adeta her sorunda karşımıza çıkar. Kilolu olan kadınlar elbette hamile kalabilir. Ancak aşırı kilonun doğurganlık üzerinde belirgin bir etkisi vardır. Uzmanlara göre ideal kilonuzu aşmışsanız, hamilelik şansınız azalmaktadır.

Olumsuz Olmak: Olumsuz olmak tıpkı stres gibi hamilelik açısından çok etkilidir. Bu nedenle her olayda daima olumlu bir tavır takınmak son derece önemlidir. Neden gebe kalmadım diye sürekli düşünmek veya sabırsızlık göstermek sinir sistemini zayıflatır ve bu da doğrudan vücudu etkiler. Bu nedenle uzmanlara göre olumsuz düşüncelerden kurtulmak ve her olayda olduğu gibi gebeliği de akışına bırakmak gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi, adından da anlaşılacağı gibi kabaca, yumurta ve spermlerin dışarıda, yani bir test tüpü içinde döllenmesi ile oluşan embriyonun daha sonra anne rahmine yerleştirilmesidir. Bu uygulama ilk olarak enfeksiyon ya da bazı ameliyatlar neticesinde kalıcı hasara uğrayan kadınların hamile kalması için yapılmaktaydı.

Tüp bebek tedavisi, beş aşamadan oluşur ve başvuru yapıldıktan sonraki iki ila üç gün içerisinde uygulanmaya başlanır. İlk önce anne adayının folikül uyarıcı hormon olan FSH ve kadınlık hormonu olan östrojen seviyeleri incelenir. Yapılan kan tahlilinin sonuçları, yumurtalık kapasitesi gibi durumlar dikkate alınarak hormon tedavisine başlanır. Hormon tedavisi, iğne şeklinde hormon barındıran ilaçlarla yapılır. Bu uygulama birden fazla yumurta gelişimini sağlamak dolayısıyla hamilelik olasılığını yükseltmek içindir. Yumurtaların hormon ilaçlarına yanıtı 10-12 gün arasında değişir.

Yumurta hücreleri belli bir büyüklüğe ve olgunluğa eriştiğinde, hormonal bir iğne ile çatlaması sağlanır. Bu durum yumurta toplanması olarak adlandırılır. Bu operasyon esnasında foliküllerin içindeki sıvıda yumurta bulunup bulunmadığı değerlendirilir ve bulunan yumurtalar toplanır. Toplanan yumurtalardan ideal olanları seçilir ve klasik tüp yöntemi ya da mikroenjeksiyon aracılığıyla laboratuar ortamında sperm hücreleriyle döllenmesi sağlanır.

Sperm hücresi yumurtayı döllediğinde embriyo meydana gelir ve bu embriyo ana rahmine transfer edilir. Bu transfer anesteziye ihtiyaç duyulmadan, ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Transfer öncesi rahim ağzı özel sıvılar ile temizlenir. Ve en son olarak transfer edilen embriyonun rahme tutunarak gelişmesi beklenir.

Tüp Bebek Tedavisinin Zararları Var mıdır?

Tük bebek tedavisi çocuk özlemi duyanlar için bir fırsat olabilir. Ancak bu yöntem dünyaya gelen çocuklarda, ileriki zamanlarda maalesef bazı sorunlar oluşturmaktadır. İngiltere’de, tüp bebek tedavisiyle dünyaya gelmiş 260 binden fazla çocuğun birtakım hastalıkların risklerini taşıdıkları belirtilmiştir.

Yapılan yeni araştırmalar bu tedavinin zararları konusundaki endişeleri arttırmıştır. Araştırmalarda, normal ve tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen bebeklerin sağlık durumları karşılaştırıldığında, tüp bebeklerin kalp kapakçığı kusurlarından, sindirim sistemi anormalliklerine kadar çeşitli hastalıklara dünyaya gelme risklerinin %30’dan daha fazla olduğu belirtilmişti. Bunun nedeni ise uygulama sırasında yumurtalara verilen ilaçların yumurtaya zarar vermesidir.

Tüp bebeklerin, doğum kusurlarına daha fazla maruz kaldıkları bilinmektedir. Ancak bu oran düşüktür. Uzmanlar bu yöntemle dünyaya gelen çocukların çoğunun çoğul gebelikle dünyaya geldiklerini yani ikiz veya üçüz oldukları için, ilerleyen zamanlarda obezite, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi durumlar açısından risk altında olduklarını belirtmektedir.

Bunun dışında uzmanlar, tüp bebekle dünyaya gelen çocukların, anne veya babalarındaki genetik mutasyonları da devralabileceğini düşünmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.