Bilgilihocam

Hamilelik Baştan Başa Cinsel İlişkiye Girmek Içten Mu?

Hamilelik Baştan Başa Cinsel İlişkiye Girmek Içten Mu?
  • Cinsel
  • 05 Nisan 2016
  • 19 KEZ OKUNDU

Hamilelik boyunca cinsel ilişki, gerginliği azaltabilir, uykuyu düzenleyebilir, yakınlığı ve samimiyeti sağlayabilir. Cinsel ilişki esnasında kadınlarda görülen maddesel ve psikolojik şartların değişmesi sıradan hisleri, duyguları ve arzuları geniş bir yelpazede kapsamaktadır. Lakin dinimiz hamilelik baştan başa cinsel ilişki yapılmasını yasaklamıştır. Bunun da bazı nedenlerini aşağı bulabilirsiniz.

Yanlış Bilinenler

Gebelik sırasında cinsel ilişki erken doğuma ve düşük yapmaya sebebiyet vermez. Alışılagelmiş bir gebelikte, artan embriyo karın kasları, pelvis kemikleri, amniyon sıvısı, rahim kalın duvarları ve kapalı serviks kadar iyi bir şekilde korunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında, penis bebek ile bağlantı etmez ve bebeği koruyan plasenta yırtılmaz. Erkeğin orgazm olması zararlı değildir.

Uyarılar

Bebeğin sağlığını tehlikeye atacak durumlar için, hamilelik esnasında cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunun. bununla birlikte, rektumdan, vajinaya bakteri yayılmasını durdurmak için de önlem alınmalıdır. Vajina içine giren havanın emboliye sebep olacağı veya damar tıkanmasına sebep olacağı konusunda uyarıyor. Hamile kadınların, vajinal kanama, yetersiz serviks nedeniyle düşük öyküsü, plasenta previa, amniotik akıcı sızıntısı veya erken doğum riski artması gibi farklı alanlara yönlendirilmiş durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmalarını öğüt edilir.

Değerlendirmeler

Gebelik sırasında meydana gelen değişikliklerin üstesinden gelinmesi için hamile kadının eşi ile açık ve doğru bir iletişime ihtiyacı vardır. Kadınlar büyük ölçüde değişebilir, mide bulantısı, bitkinlik ve göğüslerde hassasiyetten dolayı oluşan birincil trimesterdeki libido azalmasından kaynaklanır. Kadınlarda romantizme duyulan gereklilik artabilir. Kadınların yaklaşık %80 ’ininde, gebeliğin 13 ile 32 haftaları arasında, hamilelik öncesi ve birincil trimester ile karşılaştırıldığında cinsel doyun anlamında manâlı derecede artış meydana geldiğini bilinmektedir. Sebebi ise vajinanın daha ıslak olmasıdır. Bayan bu dönemde, psikolojik açıdan annesinden alaka bekleyen bir çocuk ile eşi tarafından ilgi görmeyi bekleyen yetişkin arasında geçişler yaşar. Hamileliğin sonlarına doğru vajinal kaslar genişler, vajina duvarları daralır. Meni içinde hormon sanki bir grup madde olan prostaglandinler, serviksi yumuşatmaya muavin olur, bu da doğum sırasında daha kolay açılmasını karşılamak için rahimi hazırlar.

Sorunlar

Gebeliğin üçüncü trimesterinde kadınlar kendilerini ilginç ve çirkin hissedebilirler ve eşleri göre çoğunlukla telkine gereklilik duyabilirler. 34 haftalık gebe bir kadında karnı onun için bir engel oluşturabilir ve eşinin ağırlığı kadını rahatsız edebilir. Pelvis içine inen bebeğin oluşturduğu basınç sebebiyle meydana gelen vajinal / pelvik konjesyon sızlama sıkışma veya uyuşma hissine neden olabilir. Derin penetrasyon ağrılı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.