Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Hamilelik Dönemi için Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Hamilelik Dönemi için Kaçınılması Gereken Yiyecekler
  • SAĞLIK
  • 16 Mayıs 2017
  • 172 KEZ OKUNDU

Hamilelik Dönemi için Kaçınılması Gereken Yiyecekler
Hamilelik dönemi, beslenmenin ön plan da olduğu ve çok iyi şekilde dikkat edilmesi gerektiği bir dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesi ve sizin sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeniz için profesyonel bir beslenme programı yapmanız gerekir. Hamilik döneminde tüketmeniz gereken yiyecekleri artık az çok biliyorsunuz. Ancak tüketmemeniz gereken yiyecekler nelerdir bunlardan bahsedelim;
Hamilelik dönemi için hangi besinler tehlikelidir, neleri tüketmemek gerekir?
Hamilik dönemi, baştan sona beslenmeye dikkat edilmesi gereken dönemdir. Bu dönemde özellikle çiğ etler tüketmemek gerekir. Çünkü çiğ etlerim içinde düşük yapmanı ya da bebeğinizin sakatlanmasına neden olacak parazitler bulunur ve bu parazitler, et pişirildiği zaman ölür. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca çiğ et, balık, suşi ve tavuk gibi besinlerden kaçınmanız gerekir.
Hamilelik döneminde kullanacağınız bitki çayları konusunda oldukça seçici davranmanız gerekir. Çünkü bazı bitki çayları düşük yapmanıza ve rahimde kasılmalara neden olabilir. Özellikle adaçayı ve yeşil çaydan uzak durmalı, bu dönemde ıhlamur ve rezene gibi çaylar tüketmelisiniz.
Bu önemde dip balıklarından ve az pişmiş deniz ürünlerinden de uzak durmanız gerekir. Midye, istiridye gibi balıkların içinde ağır metaller bulunur ve bunlar zehirlenmenize neden olabilir. Ayrıca içinde yüksek cıva bulunan kılıç balığı, uskumru ve füme gibi balıklardan da uzak durulması gerekir.
Hamilelik şekeri, genellikle bozuk beslenme düzeni ile görülmektedir. Bebeğinizde ve sizde şeker olmaması için hamilelik dönemi boyunca şeker tüketiminden uzak durmanız gerekir. Bununla birlikte yağ tüketiminizi de azaltılmalı ve yemeklerinizde yalnızca zeytinyağı kullanmalısınız.
Alkol ve sigara tüketimi, bebeğinizin sakat kalmasına neden olabilir. Bununla birlikte düşüklere de neden olabilir. Bu gibi sorunların yaşanmaması için hamilelik döneminiz boyuna alkol ve sigara tüketiminden uzak durmanız gerekir.
Hamileliğiniz boyunca günde en az bir adet yumurta tüketmeniz gerekir. Ancak çiğ yumurtanın içinde gıda zehirlenmesine neden olabilecek bir bakteri bulunur. Bu bakterinin yok olması için yumurtanın tamamen pişmesi gerekir. Hamilelik döneminde özellikle çiğ yumurta içeren mayonez, ev yapımı dondurma gibi besinler tüketmemeniz gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.