Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği Hakkında Merak Edilenler

                                      Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği Hakkında Merak Edilenler
Kalsiyum, gelişim için oldukça önemlidir ve anne karnından yaşlılık dönemine kadar oldukça etkilidir. Özellikle hamilelikte kalsiyum alımı, hayata iyi bir başlangıç için gereklidir. Bu dönemde genellikle anne adayında kalsiyum eksikliği yaşanır. Hamilelikte kalsiyum eksikliği, bebeğin annedeki kalsiyumu alması ile birlikte ortaya çıkar. Bu eksiklik hem bebekte hem de annede büyük sıkıntılar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle hamilelikte döneminde günlük kalsiyum alımına mutlaka önem verilmesi gerekir.
Hamilelikte kalsiyum eksikliği ve önemi;
Hamilelikte kalsiyum eksikliği neden önemlidir sorusu anne adayları tarafından en çok merak edilen soruların başında gelir. Kalsiyum bu dönemde bebeğin hem kemik gelişimi hem de dişleri içi oldukça önemlidir. Kemik gelişimini tamamlayabilmek için bebek, annedeki tüm kalsiyumu alır. Annenin günlük kalsiyum almaması sonucunda ise ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu dönemde eksik kalan kalsiyum yaşlılık döneminde kemik erimesi yaşanmasının başlıca nedenler arasında yer alır.
Hamlelikte kalsiyum eksiliğinin belirtileri nelerdir;
Bu eksikli genellikle doktorlar tarafından yapılan testler sonucunda ortaya çıkar ancak bazı belirtiler ile de kendini gösterebilir. Özellikle tırnakların kırılması, saçların dökülmesi, depresyon artışı gözlenmesi, kalp atışlarının düzensizleşmesi, kemiklerde ağrı olması ve hiçbir neden olmadan bacaklarda ve kollara karıncalanma yaşanması olarak ortaya çıkar.
Hamilelikte kalsiyum eksikliği nasıl giderilir;
Hamilelik döneminde yaşanan bu eksikliğin giderilmesi için beslenmenize önem vermeniz gerekir. Bir anne adayının günlük alması gereken kalsiyum miktarı 1000 mg’dır. Bu ihtiyacı isterseniz doktorunuzun vermiş olduğu kalsiyum ilaçları ile alabilirsiniz. Eğer ilaç kullanmak istemiyorsanız, aşağıdaki besinleri tüketebilirsiniz.
Balık, içinde bulunan yağlar ve yağ asitleri ile kalsiyum ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayacaktır.
Günlük en az 2 bardak süt ve bununla birlikte yoğurt ya ada peynir gibi süt ürünleri tüketmeniz de büyük ölçüde kalsiyum ihtiyacınızı karşılar.
Kuruyemiş olarak da fındık, badem, ceviz, kuru üzüm tüketmeniz gerekir. Bunları ara öğünlerinizde ve bir avuç olacak şekilde tüketebilirsiniz.
Baklagil tüketimi de hamilelikte kalsiyum eksikliği için önemlidir.
Bu dönemde özellikle tahin ve pekmezi birlikte tüketmeniz hem kan yapımı hem de kalsiyum alımı için büyük önem taşımaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.