Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir
Hamilelikte yapılabilecek pek çok spor bulunur. Anne adayları genellikle hamilelik döneminde spor yapmak istemezler. Ancak rahat bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğumunuzu rahat olarak atlatmak istiyorsanız, bu dönemde mutlaka spor yapmanızı tavsiye ederiz. Normalde insanların günlük hayatlarında günde 2 saat spor yapmaları gerekir. Ancak hamilelik döneminde 30 dakika spor yapmanız, rahat ve zinde bir hamilelik dönemi için geçirmeniz için yeterli olacaktır. Hamilelikte yapılabilecek sporlar hakkında detaylı bilgi verelim;
Hamilelikte yapılabilecek sporlar ve yapılışları;
Yüzme;
Hamilelik döneminde en çok tercih edilen sporlardan biri yüzmedir. Bu dönemde sizleri sırt ve bel ağrılarında kurtaracak olan bu spor aynı zamanda vücudunuzdaki tüm kasları harekete geçirecek ve rahat bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte hamilelik döneminde yaşadığınız sinir ve stresin azalmasında, depresyonun önlenmesinde ve doğum stresinin azaltılmasında oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde günde yarım saat olacak şekilde haftada 3 ya da 4 defa u sporu yapmanız yeterli olacaktır.
Kegel egzersizleri;
Kegel egzersizleri, vajinanın kontrol edilmesi üzerine yapılan egzersizlerdir. Hamilelikte yapılabilecek sporlar arasında ilk sırada yer almaktadır ve tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Vajinanın çişinizi tutar gibi kasılıp gevşemesi şeklinde yapılan bu spor normal doğumu kolaylaştırmaya, doğum sırasında kolay ıkınmaya, gebelik sonrasında oluşan idrar kaçırma problemini önlemeye ve doğumda oluşabilecek yırtıkları önleme yardımcı olmaktadır.
Bu sporu yapmak için ayakta ya da yerde olmanız yeterlidir. Vajinanızı çiş tutar gibi 10 saniye kasıp 10 saniye gevşek bırakarak, bu şekilde 10 defa tekrarlamanız gerekir. Bu egzersizin faydalarından yararlanabilmek için günde 3 defa uygulamanız yeterli olacaktır.
Yürüyüş yapma;
Hamilelik döneminde almış olduğunuz kiloları daha kolay verebilmek, normal doğumu daha kolay yapabilmek, daha az kilo almak ve kendinizi zinde hissetmek için bu dönemde mutlaka yürüyüş yapmanız gerekir. Çünkü yürüyüş en güzel spordur ve doğumu daha kolay yapmanızı sağlayacak en iyi yöntemlerden biridir. Bu nedenle haftada 4 ya d 5 kez günde yarım saat yürüyüş yapmanız tavsiye edilir. Bu sayede ruhsal olarak da rahatlayabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.