Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Herkes için Güneşten Korunma Rehberi

Herkes için Güneşten Korunma Rehberi

Herkes için Güneşten Korunma Rehberi

Bronzlaşmak, özellikle bayanların çok sevdiği bir şeydir. Bayanların kendi aralarında güzel bronzlaşmak adı verdikleri bir deyim bile vardır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda bronzlaşmak aslında bir deri hasarı olarak adlandırılmaktadır. Deri güneşten kendini korumak isterken hasar alır ve bronzlaşır. Bunun sonucunda ciltte lekelenme, yanıklar, benlerin artması ve daha ilerisi cilt kanseri gibi tehlikeler ortaya çıkıyor. Peki güneşten nasıl korunabilir ve bu tehlikeleri nasıl önleyebilirsiniz? İşte sizler için güneşten korunma rehberi

Güneşten korunma rehberi neler içerir;

Derinin bronzlaşması bir sağlık göstergesi değil aslında derinin hasta olduğunun ve çoktan güneş yanığı geçirdiğinin bir göstergesidir. Bu yanıklardan kendini korumak isteyen deri koyulaşır ve tüm hayatınız boyunca bu koyulaşma 5 kez gerçekleşirse, cilt kanserine yakalanma riskiniz 2 kat artar. Bununla birlikte hayatınız boyunca maruz kaldığınız güneş ışınlarının %80’lik kısmı ilk 18 yılda alınmaktadır. Bu nedenle aslında bebeklik döneminden itibaren güneşten korunmaya dikkat edilmesi gerekir. Bebeklikten itibaren dikkat etmeniz gereken güneşten korunma rehberi detaylarını şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Gün ortasında asla güneşe çıkmamanız gerekir. Özellikle sabah 10:00 ve akşam 16:00 saatleri arasında güneş ışınlarının çok daha fazla zarar verdiği bilinmektedir.
  • Güneşin zararlı etkilerinin kum, su ve karda arttığı görülmektedir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında, güneşin ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarda bulunmamaya özen gösterin.
  • Yaz boyunca güneşte kaldığınız süreye dikkat etmeniz gerekir. Özellikle açık tenli olan kişilerin güneşte yanma süresi 15 dakikadır. Bu nedenle çok fazla güneşe maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Açık renklerin özellikle beyazın güneş ışığını kırdığı bilinmektedir. Üzerinize ince ve açık renkli kıyafetler giymeye dikkat edin.
  • Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için vücudun güneşte kalan her yerine kulaklar da dahil olmak üzere güneş kremi sürülmelidir. Tek sürmeyeceğiniz yer göz kapaklarınızdır.
  • Kendiniz için 50 ve üzeri olan faktörü olan güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Aynı şekilde bebekleriniz için olan güneş kremlerini de yine yüksek faktörlü olarak tercih etmelisiniz. Yaz aylarında dışarıya çıkmadan önce bebeğinize de güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin ve mutlaka başlarınıza şapka takmayı unutmayın.

Yukarıda aydığımız güneşten korunma rehberi ile sizler de cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilir, daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.