Bilgilihocam

İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler

İştahını arttırıp kilo almayı isteyenlerin yanı sıra iştahtan kesilip kilo vermeyi umut edenler kuşkusuz daha fazladır. Günümüzde artan kilolu kişiler, hastalık haricinde oldukça iştahlılardır. Midemiz yedikçe genişleyen bir organ olduğu için, yemeği azaltmak mideyi normal haline döndürecek dolayısıyla iştah problemi de ortadan kalkacaktır. Çoğu kişi zararları oldukça fazla olan mide küçültme ameliyatına başvurup iştahtan kesilse de bunu sadece yiyeceklerle, aç kalmadan ve operasyon geçirmeden de başarabiliriz.

İştahın, aşırı yemeden dolayı midenin genişlemesi dışında pek çok sebebi olabilir. Örneğin hormonlu veya işlenmiş gıdalar vücudun ihtiyaç duyduğu temel bileşenleri karşılamadığı ve yüksek oranda şeker içerdiği için kişilerde doymama hissini arttırır. Bunun dışında tiroit bezlerinin düzensiz çalışması, şeker hastalığı, demir eksikliği veya karaciğer problemleri de aşırı iştaha neden olabilmektedir.

İştahtan kesilmek için koku çok etkilidir. Burada yardımımıza bitkiler yetişir. Ihlamur gibi bitki çayları içildiğinde hem koku hem tat olarak iştah problemi önlenecektir. Veya tere otu, roka, ıspanak, karalahana, nane gibi yeşillikleri bol tüketmenin yanı sıra bu bitkileri sık sık koklamakta iştahta ciddi azalmalar getirecektir.

Aşırı iştah hali, vücuttaki yetersiz proteinin neticesidir. Ve yüksek oranda protein içeren yiyeceklerle kilo almadan protein ihtiyacı karşılanıp, iştah azaltılır. Bunlar arasında yumurta, tavuk, peynir, süt, balık ve yoğurt başı çeker. Özellikle sabahları tüketilen bir adet yumurta ile uzun süre tok kalmak mümkündür. Her derde deva olan yoğurt, içerdiği proteinin yanı sıra yüksek miktarda kalsiyum barındırdığı için tok tutucu ve zayıflatıcı özelliktedir. Tabi bu yoğurdun ev yoğurdu olması gerektiğini, hazır yoğurtların bu tür faydalı etkilerinin bulunmadığını, aksine zarar verdiklerini belirtelim.

Çerezlerde iştahın kesilmesine yardımcı olurlar. Örneği sarı leblebi mide asidinin fazlasını aldığı için tokluk hissi sağlayıp, iştahı azaltır. Badem ise uzun süre tok kalmayı sağlamanın yanı sıra kalp sağlığını koruyucu, lif açısından ve omega3 yağ asidi bakımından zengin tam bir vitamin, mineral deposudur. Araştırmalar badem tüketen kişilerde iştahın kesildiğini ve bu kişilerin sağlıklı kilo verdiklerini göstermiştir. Ancak kavrulmamış badem tüketmek daha faydalı olacaktır.

Tahıllı gıdalar iştahın kesilmesi için muhakkak tüketilmelidir. Özellikle sarı ve yeşil mercimek, fasulye, barbunya gibi tahıllar hem tokluk hissi verir hem de iştahı keser. Bu bakliyatlarla yapılan çorbalarda uzun süre tok kalmayı sağlayıp, iştahı azaltacaktır. Örneğin yemekten önce içilen bir kase mercimek çorbası,  hem sofrada aşırı yemeyi engeller hem de gün boyu ihtiyaç duyulan enerjiyi tek başına sağlar.

Yulaf ezmesi ve kurutulmuş meyveler iyi birer iştah kesicilerdir. Besleyici olmalarının yanında vücudun temel ihtiyaçlarını da karşılarlar. Lif, omega3 ve protein açısından tam bir şifa deposu olan mucizevi keten tohumu da iştahı azaltıp, kişiyi uzun süre tok tutar.

Özellikle kışın bizleri hastalıklardan uzak tutan bazı meyveler de iştah kesici özelliktedir. Ağırlıklı olarak greyfurt, mandalina ve portakalın iştah kestiği bilinmektedir. Tropik bir meyve olan avokado ise yaz aylarında imdadımıza yetişir. Amerika’da yapılan bir araştırmada, avokadonun içerisinde yüksek miktarda bulunan oleik asidin iştahı bastırmaya yardımcı olup, sağlıklı kilo verdirdiği tespit edilmiştir. Elmada lifli bir meyve olup en önemli özelliği sindiriminin uzun sürmesidir. Bu nedenle uzun süre tokluk hissi verip, iştahı azaltır.

Yapılan araştırmalarda bol salata tüketen kişilerin uzun süre tok kaldığı belirtilmiştir. Çünkü salataya eklenen bitkilerde posa miktarı yüksektir. Bu da mide içerisinde daha fazla yer kaplamalarına ve midenin başka bir yiyeceğe uzun süre ihtiyaç duymamasına neden olur. Dolayısıyla salatanın iştah kesiciliğinin yanında tok tutucu etkisi de bulunmaktadır.

Yeşil çay zayıflamaya yardımcı olarak bilinir. Çünkü içerisindeki bileşenler nedeniyle iştah kesip metabolizmayı hızlandırır. Günde iki bardak yeşil çay, içerisine tarçın eklenilerek daha lezzetli hale getirilebilir.

Oldukça fazla faydası olan baharatlar arasında bulunan tarçın iştah kesici özelliktedir. Özellikle kan şekerini düzenleyici etkisinden dolayı, kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar ve oldukça etkilidir.

2012 yılında Metabolism isimli tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kırmızı acı biberde bulunan kapsaisin ve kapiat bileşenleri iştah kesici özelliktedir. Bunun yanında zencefil de açlık hissini bastırıp çok yemenin önüne geçen baharatlar arasındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.