Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Kâbus Nedir? Neden Kâbus Görülür?

Kâbus Nedir? Neden Kâbus Görülür?

Kâbus Nedir? Neden Kâbus Görülür?

Kâbusu kısaca, hatıraların karışması ve kafamızdaki diğer bilgilerin rahatsız edici şekilde hareket etmesi olarak tarif edebiliriz. Uzmanlara göre kâbus görüntüleri, maruz kaldığımız son bilgilerin ve duyguların görsel sunumlarının bir karışımıdır. Araştırmalar, yetişkinlerin %70’inden fazlasının ayda en az bir kere kâbus gördüğünü göstermektedir. Gün boyunca sizi rahatsız eden durumlar, geceleri de rahatsız etme eğilimindedirler.

Çoğu kâbus, REM denilen ve uyku sırasında beynin en aktif olduğu zamanda ortaya çıkar. Gece boyunca herhangi bir zamanda rüya görebilirsiniz. Ancak kâbuslar, REM sırasında aktifleşir. Colorado Üniversitesi araştırmacılarına göre, beyin nöronları REM sırasında daha aktif dolayısıyla beyin dalgaları bu esnada daha yüksek olduğundan dolayı, kâbusların daha uzun ve canlı bir şekilde görülmesi gerçekleşir.

Teknik olarak kâbus sırasında yeni “karakterler” görebilirsiniz. Ancak uzmanlara göre bunlar, daha önceden gördüğünüz yüzlerin birleşimidir. Uyku esnasında hatıralarınız kısa vadeden uzun vadeye kadar rüyanızda işlenir. Bu durum kâbuslarınızdaki görüntülerin çoğunluğunu oluşturur.

Kâbuslar fiziksel olarak kişiye zarar vermez. Ancak zayıf kalp veya mevcut bir kalp rahatsızlığı olan kişilerde, uyku sırasında kâbusa bağlı olarak kalp ritminin yükselmesi neticesinde kalp krizi görüldüğüne dair bazı veriler vardır. Ancak yine de bu durum sadece görülen kâbuslara bağlanamaz. Çünkü yapılan araştırmalarda, krizlerin kâbustan birebir etkilendiği yönünde kesin bir olgu mevcut değildir. Bu duruma etki eden başka sebeplerin de olabileceği düşünülmektedir.

Kâbusun Nedenleri

Kâbus genellikle korkulardan ve stres kaynaklarından etkilenen kişilerde görülür. Görülen kâbus, gerçekçi ve unutulmaz detayları ile hayalde uzun süre kalabilir. Örneğin rüyanızda önemli bir sınava geç kaldığınızı görebilirsiniz. Bu tür kâbuslar genellikle, yaşamdaki değişiklikler üzerinde yoğunlaşmaktan, ölüm, hastalık gibi durumların getirdiği stres neticesinde olabilmektedir.

Kâbusun başka bir nedeni ise olaylara karşı verdiğimiz panik ya da endişe gibi olumsuz tepkilerden kaynaklanır. Örneğin size hayatı zehir etmiş birini hayal ettiğinizde içinizde üzüntü ve öfke uyanıyorsa, yatağa girdiğinizde kâbus görmeniz muhtemeldir.

Bazı insanların kâbus görme riski diğerlerine göre daha yüksektir. Depresyon, kaygı ve diğer psikiyatrik rahatsızlıklar, kâbusların görülmesi açısından en etkili risk faktörleridir. Çünkü bu rahatsızlıklar için reçete edilen çeşitli ilaçlar, antidepresanlar veya beta blokerleri kâbuslara neden olabilmektedir. Bunun yanında uyku bozuklukları da kâbusların önemli nedenlerinden sayılır.

Bazı travmalarda kâbusa neden olmaktadır. Örneğin tecavüze uğramış kişiler veya savaştan dönen askerler, kâbustan muzdarip sınıf arasındadır. Bu kişilerin gördüğü kâbuslar, oldukça canlı ve ciddi derecede kişiyi zayıflatıcı yönde olabilmektedir.

Kâbuslar Önlenebilir mi?

Bütün yapılan araştırmalara veya uygulanan ilaç tedavilerine rağmen kâbusların neden olduğuna dair tıp dünyası çaresizdir ve kâbuslar bir yana, rüyaların dahi gizemini çözememiştir. Ancak bilinen bir şey vardır ki kâbuslar kötü uykuyla bağlantılı olduğundan dolayı geceyi kaliteli uykuyla geçirmek gerekmektedir. Duygusal ve zihinsel durumunuzun özellikle yatağa girmeden önce uyku durumunuzu etkileyeceğini bilmelisiniz. Yatağa girerken zihin bütün negatif duygulardan arınmış olmalıdır. Bunun için güzel bir kitap okuyarak uykuya dalmak, ya da dinlendirici bir müzikle uyumak etkili olacaktır. Stres, kaygı, endişe gibi durumlarla yatağa girdiğinizde kaç saat uyursanız uyuyun, bu uykunun size tam bir dinlenme sağlamayacağını aksine kâbuslar neticesinde zihninizi daha fazla yoracağını bilmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.