Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Yaz mevsiminin kraliçe meyvesi olan karpuz, renkli ve cezp edici görüntüsünün yanı sıra, vücudumuzu ferahlatırken, aynı anda onu adeta tamir eden tam bir şifa deposudur.

Karpuzun faydaları saymakla bitmez. İşte onlardan sadece birkaçı:

Karpuz Vücudu Nemlendirir

Vücudumuzun nemli kalması çok önemlidir. İçme suyuyla bunu karşılayabiliriz. Ancak su içeriği yüksek meyvelerle de bu olayı daha lezzetli bir hale getirebiliriz. Sulu ve lifli gıdalarla besleniyorsanız, kilo alma endişesine veda edebilirisiniz.  Karpuz çok yüksek bir su ve lif içeriğine sahiptir. Bu da vücudunuzun nem ihtiyacının yanı sıra tok hissetmenize yardımcı olur.

Tüm Besin Öğeleri Bir Kâse Karpuzda

Bir kâse karpuz, vitaminler ve mineraller açısından tam bir mucizedir. Çünkü vücuttaki zararlı maddelerin hasarını önleyen yüksek oranda C vitamini barındırır. Vücudun daha dinç ve sağlıklı kalmasını sağlayan likopen bakımından zengindir. Vücuttaki iltihapları söküp atmaya yarayan Cucurbicatin E bileşiği yönünden zengindir.

Karpuz Kanser Önleyicidir

Yapılan araştırmalar karpuzun kanser önleyici etkilerini ortaya koymuştur. Bu bileşen yukarıda belirttiğimiz likopendir. Karpuzun içeriğinde bulunan ve ona kırmızı renk veren bir antioksidan olan likopenin, hücre bölünmesiyle ilgili olan ve insülin benzeri büyüme faktörü bir protein olan IGF oranını düşürerek kanser riskini azalttığı tespit edilmiştir. Ek olarak yine karpuzun içerisinde bulunan Cucurbicatin E bileşiğinin de, tümörlerin büyümesini engellemek açısından etkili olduğu düşünülmektedir. Başka bir çalışmada ise likopenin beyin tümörlerinin büyümesini engellediği belirtilmiştir.

Kalp Sağlığını İyileştirici Etkisi Vardır

Kalp hastalıklarından dolayı meydana gelen ölümler dünya genelinde ilk sıradadır. Yapılan araştırmalar, karpuzun kalp sağlığı açısından özel etkilerinin olduğunu göstermiştir ve kolesterol ile kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Karpuz ayrıca vücudun nitrik oksit seviyelerini artırabilen bir amino asit olan Sitrulin içerir. Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak, kanın damarlarda daha rahat hareket etmesini sağlayıp kan basıncını düşürür. Ayrıca karpuzdaki diğer vitamin ve minerallerde tam bir kalp dostudur. Bunlara A, B6, C vitaminleri ile magnezyum ve potasyumda dâhildir.

Cinsel Sağlık Yönünde Faydalıdır

Karpuz için bazen doğal Viagra terimi kullanılır. Aslında bu sebepsiz değildir. Yukarıda belirttiğimiz gibi karpuz, kan damarlarını rahatlattığı için bu durum penisteki damarlara da etki ederek cinsel açıdan daha iyi erekte olunmasını sağlar.

Beyin Sağlığına Faydalıdır

Yapılan araştırmalar karpuzun içerisinde bulunan likopen maddesinin beyin sağlığına faydalı olabileceğini göstermektedir. Özellikle Alzaymır hastalığının ilerlemesine ve gecikmesine yardımcı olabilmektedir.

Yaşa Bağlı Sarı Nokta Oluşumunu Önlemeye Yardımcı Olur

Karpuzun içeriğindeki likopen, antioksidan ve iltihap karşıtı bileşiklerin sarı nokta oluşumunu engellediğine yönelik çalışmalar mevcuttur. Sarı nokta özellikle 60 yaş ve üzerindeki kişilerde, retinada meydana gelen hasara bağlı olarak ani görme kaybına neden olabilmektedir.

Kas Ağrılarına İyi Gelir

Karpuzun içeriğinde bulunan bir amino asit olan sitrulin, kas ağrılarını azaltmada etkilidir. Yapılan bir araştırmada sporculara düzenli olarak karpuz suyu içirildi ve bu kişilerde, karpuz suyunu içmeyen sporculara göre daha az kas ağrısı ile daha düzenli nabız gözlemlendi. Bunun dışında egzersiz dayanıklılığını ve potansiyelini arttırdığına dair araştırmalar da devam etmektedir. Fakat karpuz suyu önemli miktarda fruktoz içerdiği için tüketirken özellikle şeker hastalarının dikkat etmesi gerekmektedir.

Saç Ve Cilt İçin İnanılmaz Etkileri Vardır

Karpuzdaki üç vitamin olan A, C ve B grubu vitaminleri, sağlıklı bir saç ve cilt için olmazsa olmaz etkenlerdir. Çünkü bu vitaminler cilt ve saç hücrelerinin onarılmasında başrol oynarlar. Bunun dışında karpuzda bulunan, likopen ve beta-karoten bileşikleri de cildi güneş yanıklarına karşı korur.

Karpuz Bağırsakları Çalıştırır

Karpuzun içerisinde bol miktarda su bulunduğunu belirtmiştir. Karpuz bu suyun yanında bol miktarda da lif içerir. Bu iki madde bir araya geldiğinde sindirim sistemi verimli olarak çalışmaya başlar ve bağırsak hareketleri zorlanmadan gerçekleşir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.