Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Kekiğin Bilinmeyen Mucizeleri

Kekiğin Bilinmeyen Mucizeleri

Kekiğin Bilinmeyen Mucizeleri

Kekik sadece yemeklere müthiş lezzet veren bir bahçe otu değildir. Bu şifalı bitki iltihap, akne, yüksek tansiyon ve hatta belirli kanser türleriyle mücadelede yardımcıdır. İşte kekiğin 10 faydası:

1-Zararlı Bakterileri Öldürür

Yapılan araştırmalar kekiğin antibakteriyel özelliğinin çok kuvvetli olduğunu göstermiştir. Bir eczaneye girip sivilce ve akne ilacı almaktan bıktıysanız daha ucuz olan kekiği kullanabilirsiniz. 2012 yılında yapılan bir araştırmada kekiğin reçeteli cilt kremlerine kıyasla daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte ileri derece akne sorunları için klinik tedavi şarttır. Kekik, ciltteki yara ve sivilce izlerini azaltır. 2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 veya 3 damla kekik yağıyla karıştırılıp sivilce veya yara izi üzerine uygulanır ve 20-30 dakika bekledikten sonra yıkanır. Akne ve lekelerin iyileşmesi için bu uygulama gün boyunca birkaç defa yapılmalıdır. Kekik ayrıca erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle mücadele eder.

2-Yüksek Tansiyonu Düşürür

2013 yılında yayınlanan bir çalışmada farelere vahşi (dağ) kekikten elde edilen sulu bir özüt verilmiş ve kalp atım hızlarının ve kolesterol seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Yüksek tansiyon hastaları yemeklerde tuz yerine kekik kullanmalıdır ve düzenli olarak kekik çayı içmelidir. Kekik ayrıca idrar söktürücü özelliğiyle vücuttaki fazla su, tuz ve diğer toksinlerin atılmasını sağlayıp, vücut hücreleri için gerekli olan potasyum miktarını karşılar. Böbrek taşlarını sulandırarak, taşlardan kaynaklanan ağrıyı hafifletir.

3-Öksürüğü Keser

Kekik ve özellikle yapraklarından elde edilen uçucu kekik yağı, doğal öksürüğün yanı sıra boğaz ağrısını da gidermeye yardımcıdır. Balgam söktürücü özelliği vardır. Vücudumuz bağışıklığını arttırmak için her gün ihtiyacı olan vitaminleri alamayabilir. Neyse ki kekik gerekli vitaminler açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini ve A vitamini barındırır. Solunum yollarının rahatlamasında, soğuk algınlığı, bronşit, akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklarda kekik birebir etki gösterir. Bu şekilde herhangi bir rahatsızlık baş gösterdiğinde kekik çayı tüketilebilir.

4-Dezenfekte Edicidir

Kekik, vücudumuzun haricinde havayı temizleme özelliği de bulunan bir bitkidir. Yapılan araştırmalar kekik yağının çok küçük bir miktarının bile evlerde dezenfektan olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Kekik yağının sivrisinekleri uzak tutucu özelliği de mevcuttur. Kekik yağını bulamayanlar, taze kekik yapraklarını iki elleri arasında ovuşturarak, yapraklardaki faydalı uçucu yağların havaya salınması sağlayıp daha temiz bir ortam oluşturabilirler.

5-Doğal Parfümdür

Organik, doğal deodorantlar ve doğal cilt bakım ürünlerinin çoğunun içeriğinde kekik özü bulunmaktadır. Kekiğin yapraklarındaki uçucu yağın etkin maddesi olan karvakrol sayesinde duygularınızı arttırabilir, arometerapi yapmak amacıyla kullanılabilirsiniz. 2013 yılında yapılan bir araştırmada karvakrol bileşeninin, kişilerde refah duygularını arttıran nöron aktivitelerini etkilediğini göstermiştir. Bu nedenle kekik veya kekik yağını düzenli olarak kullanırsanız, duygularınız ve ruh haliniz olumlu yönde etkilenir.

6-Ağız Sağlığını İyileştirir

Kekik, antiseptik ve mantar giderici özelliği sayesinde gargara yapılmak suretiyle ağızdaki kötü kokuların ve yaraların giderilmesini sağlar. 1-2 damla kekik yağı 1 fincan ılık suda karıştırılarak, ağızda 30 saniye süreyle ve günde iki kere uygulanabilir. Kekik bugün hemen her diş macununda kullanılmaktadır. Çünkü içerisinde diş eti problemlerini önleyen bileşenler mevcuttur. Bunun dışında 2011 yılında yapılan bir çalışma kekik yağının diş çürüklerine neden olan bakterilere karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Dişeti iltihabı, ağız yaraları için birebirdir.

7-Ruh Halini İyileştirir

Kekik, içeriğinde bulunan carvacrol maddesi sayesinde, hafıza güçlendirici ve antidepresan bir etkiye sahiptir. Olumlu duygu durumlarını teşvik edici özelliktedir.

8-Kemik Erimesini Önler

Kekik, kemiklerin kolayca kırılmasına ve hasar görmesine neden olan osteoporoz ile savaşır. Çünkü içeriğinde K vitamini, bakır, kalsiyum, lif, demir ve manganez bulunmaktadır.

9-Saç Dökülmesini Durdurur

Kekik, saç derisine yerleşmiş ve saçın uzamasını, güçlenmesini önleyen mikropların temizlenmesi için en etkili bitkidir. Ayrıca saç derisinde üretilen yağ dengesini sağlayarak saçların hacim kazanmasına yardımcı olur. Kaynamış 6 bardak suya 1 avuç kekik atılıp 10 dakika dinlendirildikten sonra, banyo sonrası son durulama suyu olarak kullanılabilir.

10-Sindirimi Düzenler

Kekik, şiddetli sindirim problemlerine karşı tam bir şifadır. Sindirimi düzenlemenin yanı sıra kabızlığı da önler. Özellikle vahşi yani dağ kekiği çayının düzenli tüketilmesi sindirim açısından oldukça etkili olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.