Bilgilihocam

Kendinizi Sürekli Yorgun mu Hissediyorsunuz?

Kendinizi Sürekli Yorgun mu Hissediyorsunuz?

Kendinizi Sürekli Yorgun mu Hissediyorsunuz?

Bazı kişiler uykularını almış olsalar bile kendilerini sürekli yorgun hissederler. Elbette, iyi bir gece uykusu almak belirli bir enerjiye sahip olmak için önemlidir. Ancak vücudumuzun enerjisi için uykudan başka şeylere de ihtiyacımız vardır. Sürekli bir diyet halindeyseniz ya da zihinsel stres faktörleriniz yüksekse, bu durumların hepsi hormon seviyenizi etkileyecektir. Eğer yorgunluk bu genel sorunlardan kaynaklanmıyorsa başka durumlarda yorgunluğa sebebiyet verebilmektedir.

İşte onlardan bazıları:

1-Tiroid Hastalığı

Bir tiroid rahatsızlığı birçok farklı biçimde ortaya çıkabilir. Çünkü tiroid bezi, hemen her vücut işlevini etkileyen hormonları salgılamaktan sorumludur. Tiroid bezinde oluşan bozukluklar, kas-eklem ağrıları, iştah değişiklikleri, huysuzluk ve geçmeyen yorgunluğa neden olmaktadır.

2-Adrenal Ve Kronik Yorgunluk Sendromları

Adrenal yorgunluk sendromunun, dünyadaki yetişkinlerin %80’nini etkilediği bilinmektedir. Bu sendrom hormonal birtakım dengesizliklerden kaynaklanır. Enerji düzenleyici adrenal bezlerde oluşan sorunlar, adrenalin ve kortizol gibi enerji düzenleyici hormonlara etki ederek kişinin sürekli yorgun, bitkin hissetmesine neden olmaktadır. Kronik yorgunluk sendromu ise, adrenal yorgunlukla benzer belirtiler gösterir. Kadınların kronik yorgunluğa yakalanma oranı erkeklere göre 4 kat daha fazladır ve özellikle 40-50’li yaşlarda bulunan kişileri etkiler. Her iki sendromun nedeni olarak, stres, çevre kirliliği, duygusal travmalar, alkol ve uyuşturucu maddeler ile kötü beslenme gösterilmektedir.

3-Yerleşik Yaşam Tarzı

Günümüzün ofis odaklı çalışanlarının, yerleşik bir yaşam tarzı geliştirmesi sık görülmektedir. Bütün gün masa başında oturmak vücut için sıkıntılı durumlara sebebiyet vermektedir. Bu kişilerde sıklıkla boyunda ağrı, sertlik, bel ağrısı ve kronik baş ağrısı gözlemlenir. Eğer bu monoton yaşam tarzı düzenli aktivitelerle desteklenmezse kişide sürekli bir halsizlik, yorgunluk ve kilo artışı gözlemlenir.

4-Depresyon

Depresyon enerji ve motivasyon düşüklüğünün bir numaralı nedenlerindendir. İstisnai bazı durumlar olsa da depresyonlar genellikle yediğimiz gıdalardan dolayı oluşmaktadır. Market raflarını süsleyen tüm işlenmiş gıdalar, sigara, alkol, aşırı şeker tüketimi, fast-food yiyecekler kişinin vücudundaki enerjiyi adeta emer. Ve yeterince enerji almayan vücut zamanla depresyona girer. Buna bağlı olarak kişi, yorgunluğun haricinde hayattan vazgeçme aşamasına kadar sürüklenebilir.

5-Kansızlık (Anemi)

Kansızlık, kişinin normalden daha düşük kırmızı kan hücre seviyesine sahip olmasından dolayı kaynaklanır. Anemi oluştuğunda, vücuda oksijen taşıyan hücrelerin yetersizliğinden dolayı, özellikle beyindeki proteinlerin temel ihtiyacı olan B12, folat ve demir seviyeleri düşer. Bu duruma bağlı olarak kişide sürekli bir halsizlik ve yorgunluk görülür. Ancak ileri derecede kansızlık vakalarında bu yorgunlukları aşacak şekilde kişide bayılmalar, nefes darlığı hatta kalp krizi gibi durumlar görülebilmektedir.

6-Sızıntılı Bağırsak Sendromu

Sızıntılı veya geçirgen bağırsak sendromu, sindirim sisteminin hasar görmesinden ve bağırsak astarında küçük deliklerin oluşmasından kaynaklanır. Bu hastalıkta, kişinin bağırsak duvarından normalde geçemeyen küçük parçacıklar kan dolaşımına sızmaya başlar. Bu parçalar kötü bakterileri, sindirilmemiş gıdaları içerdiğinde kişide yorgunluk, kramplar, şişkinlik, ruh hali değişiklikleri gözlemlenir. Vücuttaki enerji seviyeleri söz konusu olduğunda, sızdıran bağırsak sendromu ciddi enerji düşüşlerine neden olmaktadır.

7-Yetersiz Su Alımı

Vücut sıvıları, özellikle su ve elektrolitlerin aşırı kaybının olduğu durumlarda çok azalır. Sodyum, potasyum, klorür ve bikarbonat elektrolitleri, vücudumuzun, organlarımızın ve hücrelerimizin çalışmasını sağlayan enerjiyi,  elektriksel kuvvet yoluyla sağlayan iyon bileşikleridir. Vücudun yüksek miktarda elektrolit ve su ihtiyacı olan kısımları ise beyin, kalp, sinir sistemi ve kasları içerir. Bedenimize meyve-sebze yoluyla veya su içmemekten dolayı yeterli sıvı girmiyorsa yorgunluk, uyuşukluk ve sinirlilik gibi durumlar görülür.

8-Dengesiz Kan Şekeri Seviyeleri

Çoğu insanın kolayca düzeltilebilecek kan şekeri dengesizlikleri vardır. Ancak bu kişilerin çoğu, bu dengesizliğin, çeşitli sağlık sorunları ve enerji eksikliği açısından önemli bir faktör olduğunun farkında değildir. Eğer kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, bunun kan şekeriyle ilgisinin olma ihtimali yüksek olabilir. Özellikle rafine şekerleri, şeker içeren işlenmiş gıdaları ve içecekleri tüketen kişilerde, dengesiz kan şekeri seviyelerine bağlı olarak yorgunluk gözlemlenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.