Bilgilihocam

Kışın Şifalı Yemeği Çiğköfte

Kışın Şifalı Yemeği Çiğköfte

Kışın Şifalı Yemeği Çiğköfte

Çiğköfte içerdiği baharatlar ile özellikle kışın çok faydalar sağlıyor. Vücut direncini sağlamak amacıyla mutlaka haftada 1-2 gün çiğköfte yenmeli. Daha çok nezle ve gribal enfeksiyonların görüldüğü mevsim olan kış mevsiminde çiğköfteden istifade etmenin tam zamanı. Küçük bir araştırma yaparsanız, çiğköftenin içerdiği kırmızı toz biber, pul biber, karabiber, tarçın, kimyon, kişniş gibi baharatların faydasını araştırdığınızda ne demek istediğimiz mutlaka anlayacaksınız. Bahsi geçen baharatlar ve tercihen kullanılan diğer baharatların vitaminsel yönden faydaları olduğu gibi vücudun hastalıklara karşı direncini arttıran özellikleri de bulunuyor. Çoğu baharatların özellikle antioksidan olarak faydalılar. Bağışıklık sistemini güçlendiren baharatlar hastalıklara karşı vücutta kalkan görevi oluşturuyorlar. Mide ve bağırsaklara sağladıkları faydalar ile hazmı kolaylaştırıyorlar, iştahı açıyorlar ayrıca sindirim sisteminin işleyişini arttırıyorlar. Metabolizmayı hızlandıran baharatlar vücudun kilo almasına engel oluyorlar. Asırlardır kullanılan ve çoğu kadim ilaçların muhteviyatında bulunan bu temel baharatlardan maksimum fayda için çiğköfte yemek gerçekten çok faydalı olacaktır. Kanser ve kanserin ortaya çıkmasına neden olan tüm etkenlerin ortadan kaldırılmasında saydığımız baharatlar ve bir çok çeşit baharatın azami faydası var. Damar sertlikleri ve yağlanmayı önleme konusunda da oldukça etkililer.

ÇİĞKÖFTE ETLİ DAHA GÜZEL

Çiğköfte bilindiği gibi etsiz olarak yenilmesi tavsiye ediliyor. Etli ise daha güzel oluyor. Aslında çiğköftenin fayda olarak protein bakımından zengin et ile karıştırılıp yenilmesi daha doğrudur. Eski göçebe hayatında etin pişirilmesi için ateş olmadığında şartlar için en ideal olan yöntemlerle çiğköfte yapılıp yeniliyordu. Besleyici olan bu yemeğin çok hareketli olan ve sürekli enerji sarf eden kavimler için önemi büyüktü. Günümüzde insanlar daha monoton yaşamakta ve çok fazla hareketsiz kalmaktadırlar. Vücudun onarımında en önemli etkenlerin başında da proteinler gelmektedirler. Güçlü bir bedenin hastalıklarla savaşması daha kolay olur. Bu açıdan çiğköfte içine konulacak az miktar et faydalı olacaktır. Zaten içeriğindeki baharatlar ve yoğrulma ile etin hem kokusu hem de zararları önlenmiş olacaktır.

SALÇANIN ÖNEMİ

Çiğköfte en çok salça ile güzel bir tat kazanır. Çiğköfte de salçanın önemi büyüktür. Özellikle ev yapımı doğal salçalar tam bir şifa kaynağıdır. Bildiğiniz gibi domates kan yapıcı özelliği ve hücreleri onarak içeriğiyle kanserle mücadele eder. Kan hücrelerinin yenilenmesi ve tamiri için domates çok faydalıdır. Zaten kanser zayıf düşmüş hücre yapıları içerisinde güçlenerek vücuda yayılmasıyla etki göstermektedir.  Tüm vücudun direnci ve savunma sistemi salça ve baharatlarla kolayca güçlendirilir. Kış aylarında meydana gelecek enfeksiyonlar, nezle ve grip gibi hayatı çekilme sokan sıkıntıları aşmak için çiğköfte yemenin faydası oldukça büyüktür.

ÇİĞKÖFTE REJİME ENGEL DEĞİLDİR

Çiğköfte genellikle rejim yapan ve diyette olanların yaklaşmaktan çekindiği bir yemektir. Her ne kadar sevseler de kilo almamak için çoğu kişi çiğköfte yememektedir. Bunun aslında bir anlamı yoktur. Daha sizlere Çiğköfte içeriğindeki bulgurun faydalarını bile söyleme imkanı bulamadık. Bakliyatların   faydası zaten saymakla bitmiyor. Kilo almaktan çekinenler çiğköfteyi etsi yiyebilirler. Özellikle ayranla tüketilen çiğköftenin hazmı kolay olduğu için bu şekilde yemek daha eftal olacaktır.

Evet, her zaman tükettiğimiz yemek olan çiğköfteye başka bir açıdan yaklaştık. Hakikaten kış aylarında çiğköfte yararlarıyla bulunmaz şifa kaynağı bir yemektir. Sağlık ve afiyet dolu günler dileğimizle. Esen kalınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.