Son Konu

10 Kasım Yazıları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
10 Kasım Yazıları
Ataturk'un Olum Yıldomumu ile ilgili Makale ve yazılar

10 Kasım Konuşma Metni 10 Kasım Ataturk’u Anma Konuşma Metni
Buyuk Onderi Anarken

İki Mustafa Kemal vardır; Biri ben,fani Mustafa Kemal; diğeri milletin daima icinde yaşattığı Mustafa Kemallerdedir Ben onu temsil ediyorum Herhangi bir tehlike anında ben ortaya cıktımsa,beni bir Turk anası doğurmadı mı? Turk anaları daha Mustafa Kemaller doğurmayacaklar mı? Guc milletindir benim değildir

Eşsiz bir guneş doğdu Selanik’te 1881 yılında bir guneş ki yalnız ulkemizi değil tum dunyayı ebediyete dek aydınlatacak Yok olmak uzere olan bir millete yeniden hayat veren,parcalanmış bir ulkeden bağımsız bir devlet kuran ve bir enkazdan cağdaş bir ulus meydana getiren deha Mustafa Kemal Ataturk

Buyuk adam,savaş meydanlarından meydanlara,hudut boylarından,hudutlara bir sel gibi akmış,en son halkıyla birlikte kurtuluş savaşı vererek Turkiye Cumhuriyetini yaratmıştır

Kucuk yaştan itibaren ustun yetenekleriyle dikkatleri uzerinde toplayan Mustafa Kemal Ataturk, ulusal kurtuluş savaşını başlatan ve yonlendiren bir meşale olmuştur Kişisel cıkarlarını tamamen unutarak kendini milletine adayan bu değerli insan,savaş meydanlarında yenilmez bir asker,sosyal hayatta buyuk bir yenilikci,siyasette eşi bulunmaz bir devlet adamı ve liderdir Bu ozellikleriyle yalnız Turk tarihinin değil,tum dunyanın yetiştirdiği ender kişiliklerinden biridir Bu nedenle onun buyukluğunu yalnız biz kabul etmiyoruz;butun dunya kabul ediyor Mazlum milletler onun fikirleriyle bağımsızlıklarını kazanıyor;yenilikci yoneticiler onu ornek alıyor Nitekim,Asya’da ve Afrika’da somurge olarak yaşayan bir cok millet,onun duşuncelerini oğrenip,yaptıklarını gordukten sonra uyanmışlar,bağımsızlıklarına kavuşmak icin onun actığı yoldan gitmişlerdir

Ataturk’un dehalığına şu olay ornek gosterilebilir Turk orduları 1922 tarihinde Yunan ordularını İzmir’den Akdeniz’e dokunce İngiltere Parlementosu heyecanlı bir toplantı yapmış ve uyeler sormuştu:
Nerede başvekil Loyd Corc Bize ne soz verdi,netice ne oldu?
Bunun uzerine Loyd Corc yavaş yavaş kursuye geldi
Arkadaşlar,asırlar pek nadir olarak dahi yetiştirir Şu talihsizliğimize bakın ki o buyuk dahiyi asrımızda Turk milleti yetiştirdi Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelir? Dedi kursuden inip başvekillikten istifa etti

Hayatını milletinin mutluluğuna adayan bu değerli insan,savaşla kazanılan başarıları sosyal hayattaki yeniliklerle pekiştirmiştir Kurtuluş savaşının kazanılmasından sonra Cumhuriyeti ilan etmiş,boylece halkın kendi kendisini yonetmesini istemiştir Bunun ardından,yaptığı devrimlerle cağdaş bir ulus olmamızı sağlamıştır Bu devrimlere kısaca değinecek olursak bunlar: 1 Kasım 1922 Saltanatın Kaldırılması,3 Mart 1924 halifeliğin kaldırılması,2 Eylul 1925 Tekke ve zaviyelerin kapatılması,25 Ağustos 1925 Kılık ve kıyafet devrimi ,10 Ocak 1926 Takvim,saat ve olcude yapılan yenilikler,7 Şubat 1925 Aşar ve diğer vergilerin kaldırılması,17 Şubat 1926 yeni Medeni Kanunun kabulu 3 Kasım 1928 Yeni Turk harflerinin kabuludur

Ataturk ilkeleri ise kısaca
1 Halkcılık İlkesi: Din,dil,ırk,mezhep farkı gozetilmeksizin herkes eşittir

2 Laiklik İlkesi: Din ve dunya işlerini birbirinden ayıran,vicdan,duşunce ve inanma ozgurluğudur

3 Cumhuriyetcilik İlkesi: Halkın vekiller aracılığıyla kendi kendini yonetmesi

4 Milliyetcilik İlkesi: Turk milletini,butun bireylerinin kaderde, sevincte ve uzuntude ortak bir butun halinde milli bilinc ve ulkuler etrafında toplanma inancıdır

5 Devletcilik İlkesi: Devletin ekonomi politikasıdır

6 Devrimcilik İlkesi: Bir toplumun eskimiş cağdışı kalmış kurumlarını cağdaş olanlarla değiştirmektir

Ataturk’un yaptıklarını anlamak ve değerlendirmek icin onu iyi tanımak,duşuncelerini cok iyi bilmek gerekir Bu nedenle onun olum gunu olan 10 Kasım’la başlayan hafta Ataturk haftası olarak kabul edilmiştir

Bu haftanın amacı sadece bir olum yıldonumu olarak Ataturk’u anmak değil,boyle bir lidere sahip olmanın gururuyla, onun duşuncelerini anlamak ve yaşatmaktır Siz Turkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının bu gorevi hicbir zaman unutmayacağınız inancıyla,ulu onder Mustafa Kemal Ataturk’u saygıyla anarken şu dizelerle yazımıza son veriyoruz

images10kasimyazilari5ad6bd25d3383

Üst Alt