Son Konu

10 soruda Google lisans krizi

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
google-lisans-HO80_cover.jpg

Türkiye'de Yarışma Kurumu ile koordinasyon sorunu yaşayan Google Türkiye, yaptığı bir açıklama ile memleketimizde yeni piyasaya sürülecek cep telefonlarında kullanılan servislerinin lisansı konusunda itilaf yapmayacağını duyurdu.

10 soruda Google buhranı

İşte 10 soruda Google'ın Türkiye'de yaşadığı lisans buhranı:

1- Google bu açıklamayı neden yaptı?
Hadisenin geçmişi geçtiğimiz yıllarda Yandex'in yaptığı bir şikayet başvurusu ile başlıyor. Yandex, Google'ın cep telefonlarında haksız yarışmaya neden olduğunu sav etmişti. Yarışma Kurumu bu mevzuda bir karar verip Google'a 93 milyon TL ceza katıca Google, Türkiye'deki kanunlarla koordinasyonlu bir halde çalışamayacağını sav ederek devletimizde satılan Android işletim sistemli cep telefonlarına lisans vermeyeceğini duyurdu. Bu da pratikte bu Android işletim sistemli cep telefonlarında Google Servisleri'nin bulunmayacağı manasına geliyor.Halen

2 -Android işletim sistemli cep telefonu olanlar bu durumdan etkilenecek mi?
Hayır. Şu an kullandığınız Android işletim sistemli cep telefonları ile ilgili bir sorun yok.

3 -Yeni Android telefon ortamlar bu durumdan etkilenecek mi?
Hala satışta olan Android telefonlar yaşanan vukuattan etkilenmeyecek.

4-Hangi telefonlar bu anlaşmazlıktan etkilenecek?
Şimdi satışa sunulmamış telefonlarda Google Servisleri (YouTube, Gmail, Haritalar ve gibisi gibi) mahal almayacak. Telefon satın almadan evvel Google Servisleri'nin olup olmadığını sormak işe yarayacaktır. 

5-Cep telefonuma güncelleme gelmeyecek mi?
Daha evvelce satın alınmış ya da halin satışta olan cep telefonlarını meydanlar işletim sistemi ve üreticinin sunduğu tüm güncellemeleri alacak.

6-Google Servisleri olmayan cep telefonlarına sonradan yükleme yapılabilecek mi?
Bu husus net değil. Kimi kaynaklar yapılabilecek derken, kimileri yapılamayacak deniyor. Her halükarda sıkıntı bir durum.

7 - Google'dan lisans alamayan telefonlarda hangi Google servisleri olmayacak?

Google Arama, Google Chrome, YouTube, Google Play Store, Google Drive, Gmail, Google Duo, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, Google Play Sinemalar, YouTube Music.

8 - Google'dan lisans alamayan telefonlarda pratik yüklemeyi sağlayan Google Play Store bulunacak mı?

Hayır bulunmayacak. Bu telefonlarda Google Play Store bulunmayacak. 

9 - Google'ın AdSense üzere öteki servis ve hizmetleri bu sıkıntıdan etkilenecek mi?

Şimdilik etkilenmeyecek üzere görünüyor. Ama önümüzdeki günlerde ne olur bilinmiyor. 

10 - Google'ın Yarışma Kurumu ile itilafı durumunda sorun ortadan kalkar mı?

Evet. Mutabakat olursa yeni telefon modellerinde Google Servisleri bulunacaktır. 

Üst Alt