Son Konu

12. Nesil Intel İşlemcilerde Tam Performans İçin Windows 11 Gerekebilir

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Windows-11-Islemci-CPU.jpg

Intel’in 12. nesil Alder Lake ailesi ile birlikte oldukça köklü değişiklikler yapacağından sıkça bahsediyoruz. En önemlisi, işlemci mimarisi tamamen değişirken ARM’nin big.LITTLE mimarisine benzer şekilde hibrit çekirdek yapısı kullanılacak. Bu geliştirmelere yazılım tarafında ayak uydurmak için ise Windows 11 şartı koşulacak gibi görünüyor.

@YuuKi_AnS tarafından paylaşılan bir sızıntıda, Alder Lake çipler hakkında bazı bilgiler verildi. En önemli noktaya gelecek olursak, Intel’in Hibrit Teknolojisinden yararlanmak için yakında çıkış yapacak olan Windows 11 işletim sisteminin gerekli olduğu söyleniyor. Yani işlemcilerden tam performansta yararlanmak için yeni işletim sistemini kullanmak şart.

Alder-Lake-Windows-11-383x480.jpg

Alder Lake-S kod adlı 12. nesil CPU’ları bu yılın üçüncü veya dördüncü çeyreğinde bekliyoruz. Yeni mimari çok yüksek ihtimalle 10nm Enhanced SuperFin üretim teknolojisi üzerine inşa edilecek. Ayrıca bu işlemcilerin DDR5 bellekleri destekleyen ilk işlemciler olacağını belirtelim. Ancak mimari, aynı zamanda DDR4 standardıyla da uyum sağlayacak.

Öte taraftan 600 serisi anakartların PCIe 5.0 standardını da destekleyeceği uzun zamandır konuşuluyor. Bu arada mavi takımın PCIe 4.0’a henüz 11. nesil işlemcilerle geçiş yaptığını da hatırlatalım. Son olarak, Intel 600 serisi anakartlar Alder Lake serisinin yanı sıra Raptor Lake işlemcilerle de uyumlu olacak.

Üst Alt