Son Konu

13 milyar dolarlık ev tekstili için dört büyük proje

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
13%2Dmilyar%2Ddolarlik%2Dev%2Dtekstili%2Dicin%2Ddort%2Dbuyuk%2Dproje%2D223444%2Ejpg

Türkiye Konut Dokumacılığı Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Lider Adayı ve İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Lider Yardımcısı Şerafettin Demir ve Çalışma Kümesi, TETSİAD üyeleri ile “Büyük İstanbul Buluşması”nda bir ortaya geldi.

300’e yakın kişinin katıldığı akşam yemeğinde konuşan Demir, TETSİAD'ın bölüm için çok değerli bir dal olduğuna ve kendilerinin derneğe sahip çıkacaklarını söyledi. 27 Ağustos'ta yapılacak TETSİAD Genel Kurulu'nda aday olan Demir, TETSİAD üyelerinin birlik olması gereğine dikkat çekti ve idare olarak hazırladıkları projelerden dört adedini açıkladı.

Demir, şunları söyledi: "Bunlardan birincisi eğitim. Bölümümüzün bilgisini ve tecrübesini üniversitelere köprü misyonuyla aktarması lazım. Bölümümüzdeki bütün bilgili insanlarımızın üniversitelerde ders verdirmek istiyoruz. Başka projemiz ise fuar merkezine yönelik. Bizim bölümümüzün yarası fuar merkezi. Türkiye’de eserlerimizi satabileceğimiz yerimiz yok ve bir fuar merkezine muhtaçlığımız var. Bu işe sahip çıkacağız, STK’ların tamamını gerimizi alacağız. Bir başka projemiz ise yeni bir Sultanhamam yaratmak. Ben her vakit 'Sultanhamam Üniversitesi’nden mezun oldum' diyorum. Biz o kültürü tekrar yaşatmak zorundayız. Evvelden 3-5 sene sıra bekler, tekrar de yer bulamazdınız. Artık ise orası artık turistik bölge. Kıyıda köşede dokumacılık işleri yapılıyorsa bu bizim yanlışımız. Bize yeni bir merkez gerekiyor. Öbür bir projemizle ise; ithalatı önleyeceğiz. Halihazırda yüzde 30 yahut yüzde 50 üzere kapasitelerle çalışan firmalarımız var. Hangi eserler ithal ediliyorsa, biz onları burada nasıl yapabiliriz diye düşüneceğiz. Böylelikle hem üretimi içeriye kaydıracağız hem de birebir mallarda ihracat talihimiz artacak."

BİRLİK OLMAK GÜÇLÜ OLMAYI SAĞLAR 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle de kesimde birlik ve beraberliğin değerine dikkat çekerek, muvaffakiyetin sırrının birlik olmaktan geçtiğini tabir etti. 

İhracatın Türkiye iktisadı için çok değerli olduğunu ve 11. Kalkınma Planı'nda büyümenin merkezine ihracatın geldiğini kaydeden Gülle, "İhracat değişilmez bir ideoloji. Daha fazlasını üretmek için çalışmalıyız." dedi. Kendisinin de dokuma ailesinin içerisinde olan bir işadamı olduğunu vurgulayan Gülle, şunları söyledi:

"Ev dokuması dünya pazar hissesinden yüzde 5 hisse alıyor. İhracatta da çok başarılı performanslar sağlıyor. Bu dalın muvaffakiyet öyküleri çok fazla. Biz yaptığımız işe inanıyoruz. Sizler bundan sonraki süreçte ihracat üretiminin ana planda olduğu bir periyotta olacaksınız. Şerafettin Demir benim yol arkadaşım. Birlik olmak güçlü olmayı sağlar, ayrılık çıkaran yalnız kalır. Seçimin bölümümüze iyi olmasını diliyorum."

ŞİDDETLİ VE KÜÇÜKÇALIK'TAN BERABERLİK VURGUSU

Kuvvetli Holding İdare Konseyi Lideri Ahmet Nazif Güçlü da konuşmasında birlik olmanın ehemmiyetine işaret ederek, şöyle konuştu: "2000’li yıllarda iki tane konut dokumacılık fuarı vardı. Bir ülkede birinci sefer iki tane dernek tıpkı gün iki başka mesken teksili fuarı düzenliyordu. Buna çok üzülmüştüm. Bunda birlik olamazsak nasıl başarılı oluruz diye düşünmüştüm ve iki derneğin birleşmesi kaidesiyle lider olmuştum. 8 sene sonra tek fuar ve tek dernek olarak yolumuza devam ettik. Bugün Türk konut dokuması bir marka haline gelmiştir. İhracatımızı yüksek düzeylerde yapıyor olmamız, bu birlik ve beraberlikle olmuştur. Derneğimiz, hiçbir vakit öteki bir istikamet aramamıştır. Bundan sonra da birlik ve beraberliğimizi bozmayalım." 

2010-2016 yılları ortasında TETSİAD Başkanlığı yapan Yaşar Küçükçalık, TETSİAD'ın 30 yıl evvel kurulduğunu ve üyelerin aidatları ile bugünlere geldiğini vurgulayarak, "TETSİAD hiçbir kurumdan maddi bir takviye almadı. Ülkemizin yüz akı olan EVTEKS fuarımıza katkımız çok büyük. Bugün dünyada bizim mesleğimizi icra eden tüm müşterilerimizin ajandasında EVTEKS’in olması küçümsenemez. Ancak bunları daha yeterli anlatmamız lazım. Daima bir arada bir ortada olmamız çok hoş oldu. Yaşanan olayların bizi bir ortaya getirmesi beni memnun ediyor. Konut dokumacılığı kesimindeki şirketlerin TETSİAD’dan öteki bir ortaya geleceği platform yok. Derneğimize gözümüz üzere bakmalıyız. Buraya sahip çıkmak hepimizin misyonu." diye konuştu. 

Öte yandan İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Lideri Ahmet Öksüz, TETSİAD Lideri Ali Sami Aydın ve başka birlik ve dernek liderleri “Büyük İstanbul Buluşması”na katılarak Şerafettin Demir’e dayanaklarını ilettiler.

Üst Alt