Son Konu

13. Nesil Raptor Lake İşlemcilerin Güç Tüketim Sınırları Detaylanıyor

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
intel-rocket-lake-s-islemcilerin-cikis-tarihi-belli-oldu.jpg

Intel’in 13. Kuşak Raptor Lake-S Masaüstü CPU’larının güç ihtiyaçları, Igor’s Lab‘den tarafından gün yüzüne çıkarıldı. Geçtiğimiz haftalarda 12. jenerasyon Alder Lake-S masaüstü işlemcilerdeki muhtemel güç tüketim artışlarından bahsetmiştik. Görünüşe nazaran Raptor Lake, küçük de olsa kimi değişiklikler sunacak.

Intel Raptor Lake-S masaüstü işlemci serisi, yüksek ihtimalle 2022 yılında piyasaya çıkacak ve 5nm üretim teknolojisine dayanacak. İki jenerasyon sonrasının işlemcileri, Zen 4 çekirdeğine dayalı AMD’nin Raphael işlemcileriyle direkt rekabete tutuşacak.

Alder-Lake-ve-Raptor-Lake-guc-Tuketimi2-640x342.jpg

Bildiğiniz üzere mavi kadronun yongaları uzun vakittir standartlaşan güç tüketim kıymetleriyle geliyor. Raptor Lake-S ise birebir halde 125W ‘K’, 65W ‘Standart’ ve 35W ‘Düşük TDP’ varyantlarıyla piyasaya sürülecek.

Igor Wallossek’e nazaran Intel, Reactive (reaktif) mod ile birlikte Raptor Lake-S CPU’larına PL4 güç düzeyini dahil edecek. Intel Alder Lake-S CPU’lar Proactive (proaktif) bir sürece sahip olacak, lakin yeni Reaktif mod, çiplerin hem performans hem de verimlilik çekirdeklerinde daha yüksek frekanslara optimum halde ulaşmasını sağlayacak.

Alder-Lake-ve-Raptor-Lake-guc-Tuketimi-640x342.jpg

PL4,

Üst Alt