Son Konu

16 Mayıs Hangi Burç

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
16 Mayıs Hangi Burç
16 Mayıs Hangi Burçtur

16 Mayıs Boğa burcudur

1717 : Voltaire adıyla bilinen yazan FrançoisMarie Arouet din ve krallık karşıtı yazılarından ötürü Bastille hapisanesine gönderildi
1919 : Mustafa Kemal Paşa, Samsun'a gitmek üzere Bandırma vapuru ile İstanbul'dan ayrıldı
1943 : Varşova Gettosundaki Yahudi topluluğunun Nazi işgaline aleyhinde direnişi kırıldı Hayatta kalanlar Treblinka toplama ve yok etme kampına gönderilmeye başladı
1952 : İngiltere'de kadınlara eşdeğer aidat yasalaştı
1958 : Besteci Ahmet Adnan Saygun Londra'da Jean Sibelius Ödülü'nü aldı
1960 : Ulusal Eğitim Bakanlığı 19 Mayıs gösterilerini yasakladığını açıkladı
1961 : Tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer Kral Lear'i oynamak üzere Moskova'ya gitti
1963 : Ankara Devlet Tiyatrosu'nda ilk müzikal sergilendi Müzikalin adı Öp Beni Kateidi
1972 : Sıkıyönetim uygulaması çerçevesinde askeri makamlarca tutuklananların asker birey sayılacağı açıklandı
1974 : 9 İsrailli çocuğu rehin bölge Filistin gerillalarıyla İsrail askerleri arasında çatışma çıktı; 16 çocuk öldü, 70 çocuk yaralandı
1975 : Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürü İsmail Cem, ulusal güvenliğe aykırı tutumubahane gösterilerek görevden alındı Yerine Nevzat Yalçıntaş atandı Cem Danıştay'a başvurdu
1984 : Editör İlhan Erdost'un Mamak Cezaevin'de dövülerek öldürülmesinden mahkum astsubay Şükrü Bağ'ın 10 sene 8 aylık mahkumiyet kararı kesinleşti
1987 : Alman Yazarlar Birliği, 7 yıldır cezaevinde yatan şair Nevzat Çelik'in özgürlük bırakılması için Başbakan Turgut Özal'a bir mektup yolladı
1989 : Bayrampaşa Cezaevi'nde ayaklanma çıktı; 40'a yakın tutuklu ve hükümlü yaralandı
1990 : Edith Cresson Fransa'nın birincil kadın başbakanı oldu
1992 : İstanbul'da tarihi Galata Köprüsü yandı İngilizler köprüyü 105 bin altın karşılığı 1875'de yapmıştı
1993 : Doğru Yol Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı seçildi
1993 : Türkiye jimnastikte ilk kez Avrupa şampiyonu oldu; atlama beygirinde Murat Canbaş altın madalya kazandı
2006 : TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 6 maddesinin bir defa daha görüşülmesi için geri gönderdiği Sosyal Emniyet Kurumu Kanunu, iade gerekçelerine uygun bir şekilde kabul edildi
*

Üst Alt