Son Konu

16 Mayıs Hangi Burc

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
16 Mayıs Hangi Burc
16 Mayıs Hangi Burctur

16 Mayıs Boğa burcudur

1717 : Voltaire adıyla bilinen yazar FrancoisMarie Arouet din ve krallık karşıtı yazılarından oturu Bastille hapisanesine gonderildi
1919 : Mustafa Kemal Paşa, Samsun'a gitmek uzere Bandırma vapuru ile İstanbul'dan ayrıldı
1943 : Varşova Gettosundaki Yahudi topluluğunun Nazi işgaline karşı direnişi kırıldı Hayatta kalanlar Treblinka toplama ve yok etme kampına gonderilmeye başladı
1952 : İngiltere'de kadınlara eşit ucret yasalaştı
1958 : Besteci Ahmet Adnan Saygun Londra'da Jean Sibelius Odulu'nu aldı
1960 : Milli Eğitim Bakanlığı 19 Mayıs gosterilerini yasakladığını acıkladı
1961 : Tiyatro sanatcısı Cuneyt Gokcer Kral Lear'i oynamak uzere Moskova'ya gitti
1963 : Ankara Devlet Tiyatrosu'nda ilk muzikal sergilendi Muzikalin adı Op Beni Kateidi
1972 : Sıkıyonetim uygulaması cercevesinde askeri makamlarca tutuklananların asker kişi sayılacağı acıklandı
1974 : 9 İsrailli cocuğu rehin alan Filistin gerillalarıyla İsrail askerleri arasında catışma cıktı; 16 cocuk oldu, 70 cocuk yaralandı
1975 : Turkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) Genel Muduru İsmail Cem, milli guvenliğe aykırı tutumugerekce gosterilerek gorevden alındı Yerine Nevzat Yalcıntaş atandı Cem Danıştay'a başvurdu
1984 : Yayımcı İlhan Erdost'un Mamak Cezaevin'de dovulerek oldurulmesinden hukumlu astsubay Şukru Bağ'ın 10 yıl 8 aylık mahkumiyet kararı kesinleşti
1987 : Alman Yazarlar Birliği, 7 yıldır cezaevinde yatan şair Nevzat Celik'in serbest bırakılması icin Başbakan Turgut Ozal'a bir mektup gonderdi
1989 : Bayrampaşa Cezaevi'nde isyan cıktı; 40'a yakın tutuklu ve hukumlu yaralandı
1990 : Edith Cresson Fransa'nın ilk kadın başbakanı oldu
1992 : İstanbul'da tarihi Galata Koprusu yandı İngilizler kopruyu 105 bin altın karşılığı 1875'de yapmıştı
1993 : Doğru Yol Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Suleyman Demirel Cumhurbaşkanı secildi
1993 : Turkiye jimnastikte ilk kez Avrupa şampiyonu oldu; atlama beygirinde Murat Canbaş altın madalya kazandı
2006 : TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 6 maddesinin bir kez daha goruşulmesi icin geri gonderdiği Sosyal Guvenlik Kurumu Kanunu, iade gerekcelerine uygun olarak kabul edildi

Üst Alt