Son Konu

19 Mayıs 1919 Tarihinin Anlamı ve Onemi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
19 Mayıs 1919 un Turk Tarihi Acısından Onemi
19 Mayıs 1919 Onemi
19 Mayıs 1919 un tarihimizdeki yeri ve onemi
19 Mayıs 1919 Nicin Onemlidir

images19mayis1919tarihininanlamiveonemi5ad6ade17a3c2

Turk tarihindeki donum noktalarından biriYalnız ulu onder Ataturkun Samsuna ayak bastığı tarih değil aynı zamanda “Genclik ve Spor Bayramı

Ataturk Milli Mucadele doneminde Turk milletini ileri goturecek ve kohnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genc fikirler olduğunu gormuştu Bu nedenle de “genclik kavramı Ataturk icin ayrı bir onem taşıyordu Ataturk genclerden bahsederken sık sık, yaş sınırı dışında fikri olarak gencliği yani, fikirde yeniliği ifade etmekteydi Onun şu sozu cok anlamlıdır: “Genc fikirli demek, doğruyu goren ve anlayan gercek fikirli demektir

Ataturkun gencliğe armağan ettiği ve “Genclik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayısın onemini anlayabilmek icin onun 16–19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gercekleştirdiği İstanbulSamsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamamız gerekir

Ataturkun Samsuna ayak basışı, Turkiye Cumhuriyetinin tarihindeki onemli olaylardan biridir Turk Milleti Birinci Dunya Savaşı sonrasında kotuleşen koşullar icinde kurtuluş careleri ararken buyuk bir lider, Mustafa Kemal Ataturk ortaya cıktı ve Samsuna ayak basarak “Kurtuluş yolunu actı Bu nedenle Ataturkun 16–19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gercekleştirdiği, İstanbuldan başlayan yolculuğu bir kurtuluş donemini simgeler Atanın Samsuna ayak basışının taşıdığı onemi, onun “Buyuk Nutkunu 19 Mayıs 1919 tarihi ile başlatmasından da anlayabiliriz

Samsun işgal kuvvetleri icin onemli noktalardan biriydi Stratejik bakımdan buyuk oneme sahipti ve Karadenizden Orta Anadoluya acılan en rahat ve guvenilir kapıydı İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsuna askeri birlik cıkarmışlardı

Buna tepki olarak Turk Makinalı Tufek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa cıkması dikkatleri bu bolgeye cekti ve İngiliz Yuksek Komiserliğinin de Turk halkının silahlandığı konusundaki şikayetleri uzerine bu bolgeye guvenilir bir kumandanın olağanustu yetkilerle gonderilmesine karar verildi Bu kumandan Mustafa Kemal Ataturktu ve Ataturk uzun zamandan beri ulkenin icinde bulunduğu bu umutsuz duruma uzuluyor ve birşeyler yapmak icin Anadoluya gecmek istiyordu Bu Onun icin bulunmaz fırsattı İstanbulSamsun yolculuğu oncesinde Ataturkle Padişah Vahdettin arasında gecen konuşmayı Ataturk şoyle anlatır:

“Paşa, Paşa! Şimdiye kadar devlete cok hizmet ettin! Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir! Bunları unutun, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha onemli olabilir Paşa, Paşa Devleti kurtarabilirsin! “ Ulu onder, bu sozler uzerine duşuncelerini şoyle dile getirir:

Bu sozlerden hayrete duştum Acaba Vahdettin benimle ictenlikle mi konuşuyor?O Vahdettin ki Butun yaptıklarından pişman mı olmuştur? Aldatıldığını mı anlamıştı? Fakat boyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi urkutucu saydım, kendine karşılık verdim:

—Kişiliğe guveninize ve bana bunca yuz verişinize teşekkur ederim Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lutfen guveniniz

Ataturk bu konuşmada planlarının sezilmiş olabileceği duygusuna kapılmıştı ama, Onu bekleyen ve Ona guvenen bir“Turk Milleti vardı

Ataturk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma gunu başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik eder

Ataturk beraberindeki kişilerle 16 Mayıs 1919 Cuma gunu oğleden sonra “Bandırma adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır Bandırma Vapuru bir gun sonra, saat 2140 sıralarında İneboluya varır

18 Mayıs 1919 Pazartesi gunuyse beklenen yolculuğun sonuna gelinir Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez iskelesine cıkarılırlar Bu sandallardan birinin sahibi olan İsmail Yurtsever anılarında, o zaman icin Ataturku tanımadığını soyler, Ataturku sandalda ve Samsunda iken geniş yakalı lejyon kaputu ve başında kalpakla gorduğunu anlatır Ataturk, İstanbuldan başlayan ve Samsunda sona eren yolculuk esnasında, gorevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsuna ayak bastığı gunden birkac gun sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti

Ataturkun Samsuna cıkışında gorduğu manzara pek parlak değildi Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı Pontuscular sokaklarda kol geziyordu Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı Ataturk bugun muze haline getirilen Hıntıka Palasta kaldıkları sure icinde hep bu sorunları duşundu, yolculukta gecirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu Ama Onda ve Onun gibi duşunenlerde bu azim oldukca hicbir engel aşılmaz değildi

Bu yolculuk Turk Milleti icin bir donum noktası, kurtuluşun başlangıcıydı Ataturk, Milli Mucadeleyi başlatmak uzere Samsunda Anadolu topraklarına ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin onemi nedeniyle bu gunu Turk gencliğine armağan etti Ataturk: “Gencler! Benim gelecekteki emellerimi gercekleştirmeyi ustlenen gencler! Bir gun bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gencliğe bırakacağımdan dolayı cok memnun ve mesudum derken Turk gencliğine olan guveni ifade ediyordu Onun şu sozleri de hepimiz icin bir rehber olmalıdır: “Beni gormek demek, mutlaka yuzumu gormek değildir Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir

Üst Alt