Son Konu

20 Mayıs Hangi Burç

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
20 Mayıs Hangi Burç
20 Mayıs Hangi Burçtur

20 Mayıs Boğa burcudur

1622 : Osmanlı İmparatorluğu'nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II (Genç) Osman'ı tahttan indirip öldürdüler
1795 : Fransa'da bayan kulüpleri kurulması yasaklandı
1920 : Birincil hemşire okulu, Amiral Bristol Hemşire Mektebi hizmete girdi
1928 : Türkiye'de uluslararası rakamlar kabul edildi
1932 : Avusturya şansölyeliğine Hıristiyan Sosyalist lider Engelbert Dollfuss seçildi
1947 : Adana'da İplik ve Tekstil İşçileri Kongresi yapıldı
1948 : Cumhuriyet Millet Partisi Meclis Grubu, Ulusal Eğitim Bakanlığı denetiminde imamkonuşmacı kursları açılmasına karar verdi
1955 : Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek tutuklandı
1959 : Vatan gazetesi yazarlarından Sadun Tanju, saldırıya uğradı
1961 : 27 Mayıs sonrası birincil büyük emekçi mitingi, Eskişehir'de binlerce işçinin katılımıyla yapıldı
1964 : İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi haricen, üniversite ve yüksek okullara girişte merkezi imtihan sistemi getirildi
1965 : Ürgüplü Kabinesi'nin Yargı Bakanı İrfan Baran 141 ve 142 kaldırılsa komünizm önlenemez,dedi
1971 : Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği kuruldu
1974 : Türkiye Ahali Kurtuluş PartisiCephesi davasından yargılanan ve 2 yıldır esir olan sinema sanatçısı Yılmaz Güney genel aftan yararlanarak tahliye oldu
1981 : Özgür Yolu ve kısa adı DHKD olan Devrimci Millet Kültür Dernekleri adıyla bilinen Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi davası Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi'nde başladı
1989 : Çin'de Başbakan Li Peng Pekin'de sıkıyönetim ilan etti
1990 : Romanya'da; İon İliescu cumhurbaşkanı seçildi
1999 : PKK yöneticilerinden Şemdin Sakık ve kardeşi Arif Sakık idam cezasına çarptırıldı
2007 : 1 aydır değişik aralıklarla devam etmekte olan Cumhuriyet Mitinginin sonuncusu değişik sivil toplum örgütlerinin girişimleriyle Samsunda düzenlendi Mitinge yeralma isteyen onbinlerce kişi Cumhuriyet Meydanı'nı doldurdu
2008 : Şırnak ’ta 200 kız öğrencinin eğitim gördüğü Yatılı İlköğretim Alan Okulu ’nda uyuz salgını çıktı 180 öğrencide uyuz görülmesi üstüne, öğrenciler evlerine gönderilmeyerek okulda çare altına alındı
: Endonezya'nın Java adasının doğusunda uçak düştü 97 kişi öldü
*

Üst Alt