Son Konu

2010 öss yeni sistem

Welcome! You have been invited by osmanke to join our community. Please click here to register.

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2010 öss yeni sistem BU YIL SINAVA GİRECEK ARKADASLARIM SİSTEM BASTAN SONA DEGİŞMİŞ DURUMDADIR ARTIK LEHİNİZE MİDİR ALEYHİNİZE Mİ ONA SİZ KARAR VERİN KİMİNE TARAFINDAN İYİ KİMİNE KÖTÜ BANA SORARSANIZ BANA KARIŞIK GELDİ LAKIN2010ossyenisistem5c58a40fe6effalt 2010 öss Yeni sınav sistemi 2010 YÖK üniveristeye antre sınavlarında değişim yaptı Yüksek Öğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Sıralama Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof Dr Ünal Yarımağan, 2010'dan itibaren uygulanacak imtihan sistemine ilişkin hedeflerinin, üniversite adaylarının ders düzeyinde bilgilerini değerlendirmek olduğunu bildirdi 'da Sayısal 1 ile girilenlerin bir kısmına YGS 1 ile YGS 2 ile girilecek Puan aralıkları değiştir 100 500 arası puan olarak hesaplanacak 3 taban puan olacak Ön lisans taban puanı Önlisans ve açık öğretime müracaat hakkı İkinci safha sınavlara katılma tabana puanı 3 tabana puan ise lisans programlarına girme puanı olacak İkinci faz sınavları Haziran ayının ikinci yarısında bir ya da iki haftasonunda yapılacak Matematik sınavı İki deneme olacak Matematik 50 soru 75 dakika , Geometri 30 soru 45 dakika olacak Soru kitapları öbür, cevap kağıtları iki taraflı Geometride 30 sorunun 8 tanesi analitik geometri sorusu olacak İkinci sınav fen bilimleri Fizik 30 soru 45 dakika, kimya 30 soru 45 dakika, biyoloji 30 soru 45 dakika Sorular ayrı, cevap kağıtları karşılıklı Sınav galibiyet puanının üstüne mektep galibiyet puanı eklenerek %15 ile çarpılarak puanı hesaplanacak Bu sene daha çok soru sorulacak Ama soruların zorluk derecesi ve içeriği ile ilgili bu sene bir değiştirme olmayacak Buradaki amacımız; öğrencinin bilgisini daha detaylı ölçüp şansın rolünü eksilmek Sınavda daha kuvvet zorular olmayacak Sadece ve yalnızca bu yıl 34 soru sorduğumuz Psikolojiden bu yıl 10 soru sorulacak İkinci sınavda adayın deneme bilgilerini ayrıntılı biçimde değerlendirmek istiyoruz Matematik Biyoloji Fizik bilgilerini ayrı ayrı değer biçmek istiyoruz Diğer sistemde her aday öbür biçimde davrandığı için iki adayın bilgisini karşılaştıramıyorduk İki adayı karşılaştırabilmek için ikinci aşamada testlerin soru kitaplarını ayıracağız Biz sistem belirlerken dershane sistemini düşünerek sistem belirlemiyoruz Adayları düşünerek sistem belirliyoruz Pek bir sistem yapalım oysa daha başarılı öğrencileri belirleyelim düşüncesiyle hareket ediyoruz Bu sınav sistemi ile daha iyi mühendis olma olasılığı yüksek öğrencileri vermek istiyoruz Amacımız bu Yeni sistemde 3 soru yerine 10 soru soracağız Bu sebeple de öğrencilerin dershaneye gitmelerine gerek değil Sonuçta benzer derslerden daha fazla soru çözecekler Ilave puan alacakları puanlarda bir değişilik değil Öteki programları cümbür cemaat seçim edebilecek Katsayılar eşitlendiği için diğer programlara başarılı öğrencilerin yerleştirilmesi daha pozitif olacak Yükseköğretim Kurulunun 29 Ocak tarihli toplantısında, 2010 yılından itibaren uygulanmak üzere Yükseköğretime geçişte, Türk vatandaşlarının yan tutulduğu sınav sistemi ile ilgili olarak aşağıdaki karar alınmıştır: Ortaöğretimden yükseköğretime geçişte iki kademeli sınav yapılır Birinci aşaması “Yükseköğretime Geçiş Sınavı olarak adlandırılan müşterek ve tek bir sınavdır İkinci aşaması ise “Lisans Yatırma Sınavları olarak adlandırılan 5 sınavdan oluşmaktadır “Yükseköğretime Geçiş Sınavı, orta öğretimi galibiyet ile tamamlayan ve yüksek öğrenim bakmak isteyen kişilerin emrindeki tutulacağı, yüksek öğretime geçiş için yeterliği ölçen bir sınavdır Bu imtihan, adayların, a) açık öğretim programları ile örgün ön lisans programlarına yerleştirilmesinde esas alınacak olan başarı puanını, b) lisans programlarına yerleştirilebilmesi için yapılacak “Lisans Atama Sınavlarına girebilmeleri için aranan minimum başarı puanını, belirler “Yükseköğretime Geçiş Sınavında, orta öğretimde okutulan karşılıklı derslerin yükseköğretim açısından esas ve belirleyici olanlarından soru sorulur Bu imtihan; 1) Türkçe (Dil ve anlatım), 2) Esas Matematik, 3) Sosyal Bilimler, 4) Fen Bilimleri alanlarında test usulü ile yapılır “Lisansa Yerleştirme Sınavları, adayların ders düzeyindeki veri ve yeteneklerini ölçen ve açık öğretim dışındaki örgün lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak galibiyet puanını belirleyen sınavlardır “Lisansa Atama Sınavları; 1) Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1), 2) Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavı (LYS 2), 3) Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3), 4) Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavı (LYS 4), 5) Yabancı Dil Sınavı (LYS 5), elde etmek üzere beş alanda yapılır Bu sınavlar kapsamına ansızın artı dersin yer alması halinde, adayın her bir ders için aldığı puan ayrı olarak hesaplanır “Lisansa Yatırma Sınavlarında alınan puanlar, 1) MatematikFen (MF), 2) TürkçeMatematik (TM), 3) TürkçeSosyal (TS), 4) Yabancı Dil (YD), elde etmek üzere dört grupta hesaplanır Bunlardan, 1) MatematikFen (MF) grubu puan için, Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) ve Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavına (LYS 2), 2) TürkçeMatematik (TM) grubu puan için, Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) ve Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavına (LYS 3), 3) TürkçeSosyal (TS) grubu puan için, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3) ve Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavına (LYS 4), 4) Tanıdık Olmayan Dil (YD) puanı için, yalnızca Tanıdık Olmayan Dil Sınavına (LYS 5), girilmesi şarttır Bunlardan her bir gruba giren puanın hesaplanmasında, “Yükseköğretime Geçiş Sınavındaki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli bir oranda dikkate alınır Bu puan türlerinin her birinde; keza MF1, MF2, MF3 veya TM1, TM2, TM3 veya TS1, TS2, TS3 veya YD1, YD2, YD3 gibi tasnifler oluşturulabilir 2547 s Kanunun 45 maddesi hükümleri göz önünde bulundurularak, “Yükseköğretime Geçiş sınavındaki deneme puanları üzerinden belirtilmiş yeterliklerin aranması, “Lisans Koyma Sınavlarındaki derslere ait testlerin o sınavdaki ağırlıkları, puan türlerindeki testlerin o puan türünün hesaplanmasındaki ağırlıkları, üniversitelerden görünüm almak suretiyle puan türlerinin niteliğini ve niceliğini tespit, aynı yükseköğretim programı için aniden pozitif puan türü tanımlanması hususları ile yükseköğretime geçiş sisteminin gereksinim duyduğu diğer konular Yükseköğretim Genel Kurulu göre daha sonraki toplantılarında karara bağlanacaktır ALINTI​  

Üst Alt