Son Konu

21 Temmuz Hangi Burç

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
21 Temmuz Hangi Burçtur Temmuz 21 Hangi Burç
21 Temmuz Hangi Burç

21 Temmuz Yengeç Burcudur

1936 : Montreux Sözleşmesi'nin imzalanması üzerine, Türk askeri Çanakkale ve İstanbul boğazlarındaki gayri askeri sahalara yerleşti
1943 : Tifüs salgını; 400 yeni tifüs vakası görüldüğü açıklandı
1946 : Genel seçimler yapıldı Seçim açık oy, kuytu sayımla ve ekseriyet sistemi esasına tarafından yapıldı 465 milletvekilliğinden 395'ini Cumhuriyet Halk Partisi aldı Halkçı Parti meclise 66 milletvekili sokabildi
1953 : Profesörlerin siyasete katılmasını durdurmak için Üniversite Kanunu'nda değiştirme yapıldı
1955 : Barselona'da düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda 1500 metrede Ekrem Koçak rekor kırarak birinci oldu
1959 : Mersin'de 650 işçi grev yaptı, savcılık olaya el koydu
1959 : Kars'ta bir yanardağ faaliyete geçti Sütlübiyan dağında iki krater oluştu Yanardağın tehdit ettiği Pernavut nahiyesi boşaltıldı
1960 : Seylan'da Sirimavo Bandaranaike dünyanın birincil kadın başbakanı oldu
1965 : İstanbul'da 500 sürücü sessiz yürüyüş yaptı
1967 : Türkiye Emekçi Partisi İstanbul Milletvekili Çetin Altan'ın dokunulmazlığı kaldırıldı
1969 : Amerika Birleşmiş Devletlerine ait Apollo 11 uzay arabulucu Ay'a indi Neil Amstrong Ay'a bacak basan ilk insan oldu
1976 : Hak Partisi, Milli Selamet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden oluşan Milliyetçi Cephe hükümeti açıklandı TürkIş Genel Başkanı Halil Tunç Hükümet güvenoyu alırsa genel grevin gününü saptayacağızdedi
1978 : Isparta'da öldürülen solcu bir öğretmenin cenaze töreninde sağcılar olay çıkardı Cumhuriyet Halk Müziği Partisi İl merkezi, Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖBDER) imha edildi
1979 : Aydın'ın Karacasu İlçesi Geyre köyünde Aphrodisias kazılarında ele geçen buluntuların sergilendiği bir müze açıldı
1981 : Gırgır mizah dergisinin yayımı son sayısındaki kapak karikatürü sebebiyle Sıkıyönetim Komutanlığı'nca 4 hafta süreyle durduruldu
1987 : Cezaevleri koşullarının düzeltilmesi, tek alıcı elbisenin kaldırılması, zulüm ve küçültücü işlemlerin son bulması için Malatya ve Sağmalcılar cezaevlerinde 675 esir ve hükümlü açlık grevine başladılar
1988 : Milli Eğitim Şurası'nda ilkokullara birinci sınıftan itibaren uygulamalı din dersi konması, üniversite öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine karışılmaması kabul edildi Ulusal Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Hoş kararı sonraki gün geri çevirdi
1996 : Yargı Bakanı Mehmet Ağar'ın çıkardığı, mahkum haklarına kısıtlamalar getiren Mayıs Genelgesi sebebiyle 20 Mayıs günü hükümlüler istek grevine başlamışlardı Vefat orucunun 63 gününde 21 Temmuz 1996'da Ümraniye E Tipi Cezaevi'nde Aygün Uğur öldü
2000 : Fransa'da Yargıtay, zinayı bireysel özgürolarak tanımladı
: Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), iş liseleri ve imamkonuşmacı liseleri mezunlarına yönelik katsayı farkı uygulamasını kaldırdı
*

Üst Alt