Son Konu

21 Temmuz Hangi Burc

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
21 Temmuz Hangi Burctur Temmuz 21 Hangi Burc
21 Temmuz Hangi Burc

21 Temmuz Yengec Burcudur

1936 : Montreux Sozleşmesi'nin imzalanması uzerine, Turk askeri Canakkale ve İstanbul boğazlarındaki gayri askeri sahalara yerleşti
1943 : Tifus salgını; 400 yeni tifus vakası gorulduğu acıklandı
1946 : Genel secimler yapıldı Secim acık oy, gizli sayımla ve coğunluk sistemi esasına gore yapıldı 465 milletvekilliğinden 395'ini Cumhuriyet Halk Partisi aldı Demokrat Parti meclise 66 milletvekili sokabildi
1953 : Profesorlerin siyasete katılmasını onlemek icin Universite Kanunu'nda değişiklik yapıldı
1955 : Barselona'da duzenlenen Akdeniz Oyunları'nda 1500 metrede Ekrem Kocak rekor kırarak birinci oldu
1959 : Mersin'de 650 işci grev yaptı, savcılık olaya el koydu
1959 : Kars'ta bir yanardağ faaliyete gecti Sutlubiyan dağında iki krater oluştu Yanardağın tehdit ettiği Pernavut nahiyesi boşaltıldı
1960 : Seylan'da Sirimavo Bandaranaike dunyanın ilk kadın başbakanı oldu
1965 : İstanbul'da 500 şofor sessiz yuruyuş yaptı
1967 : Turkiye İşci Partisi İstanbul Milletvekili Cetin Altan'ın dokunulmazlığı kaldırıldı
1969 : Amerika Birleşik Devletlerine ait Apollo 11 uzay aracı Ay'a indi Neil Amstrong Ay'a ayak basan ilk insan oldu
1976 : Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi ve Milliyetci Hareket Partisi'nden oluşan Milliyetci Cephe hukumeti acıklandı Turkİş Genel Başkanı Halil Tunc Hukumet guvenoyu alırsa genel grevin gununu saptayacağızdedi
1978 : Isparta'da oldurulen solcu bir oğretmenin cenaze toreninde sağcılar olay cıkardı Cumhuriyet Halk Partisi İl merkezi, Tum Oğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TOBDER) tahrip edildi
1979 : Aydın'ın Karacasu İlcesi Geyre koyunde Aphrodisias kazılarında ele gecen buluntuların sergilendiği bir muze acıldı
1981 : Gırgır mizah dergisinin yayımı son sayısındaki kapak karikaturu nedeniyle Sıkıyonetim Komutanlığı'nca 4 hafta sureyle durduruldu
1987 : Cezaevleri koşullarının duzeltilmesi, tek tip elbisenin kaldırılması, işkence ve onur kırıcı işlemlerin son bulması icin Malatya ve Sağmalcılar cezaevlerinde 675 tutuklu ve hukumlu aclık grevine başladılar
1988 : Milli Eğitim Şurası'nda ilkokullara birinci sınıftan itibaren uygulamalı din dersi konması, universite oğretim uyelerinin ve oğrencilerin kılık ve kıyafetlerine karışılmaması kabul edildi Milli Eğitim Genclik ve Spor Bakanı Hasan Celal Guzel kararı sonraki gun geri cevirdi
1996 : Adalet Bakanı Mehmet Ağar'ın cıkardığı, hukumlu haklarına kısıtlamalar getiren Mayıs Genelgesi nedeniyle 20 Mayıs gunu hukumluler aclık grevine başlamışlardı Olum orucunun 63 gununde 21 Temmuz 1996'da Umraniye E Tipi Cezaevi'nde Aygun Uğur oldu
2000 : Fransa'da Yargıtay, zinayı bireysel ozgurlukolarak tanımladı
: Yuksek Oğretim Kurumu (YOK), meslek liseleri ve imamhatip liseleri mezunlarına yonelik katsayı farkı uygulamasını kaldırdı

Üst Alt