Son Konu

30 Milyon Liralık Vurgun Yapan 'Bitcoin Safiye' Hakkında 135 Yıla Kadar Hapis İstemi

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f86c6af8700f474a6653375df8563d65b723a944.jpg

Aydın'da kendisini 'ekonomist-broker' olarak tanıtıp farklı meslek kümelerinden 40 kişiyi 600 Bitcoin karşılığı yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı savıyla Bursa'da 19 Kasım 2019 tarihinde yakalanan ve 4 ay tutuklu kaldıktan sonra elektronik kelepçeyle özgür kalan Safiye Gökçe Yüce ve eşi Oğuzhan Şanlı hakkında Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede, Safiye Gökçe Aziz ve eşi için toplam 135'er yıl mahpus cezası istendi.

Adana'da yaşayan Safiye Gökçe Aziz, yaklaşık 5 yıl evvel eşi Oğuzhan Ulu'nun bir jeotermal güç santralinde elektrik mühendisi olarak vazifeye başlaması üzerine Aydın'a taşındı. Burada eşiyle birlikte taşeron şirket kuran Safiye Gökçe Ulu, JES şirketlerine personel bulmaya başladı. Bu sırada Aydın Devlet Hastanesi'ne sıhhat denetimine giden Safiye Gökçe Aziz, argümana nazaran tanıştığı bir doktora kendisini, 'ekonomist-broker' olarak tanıttı. 

Doktora yatırımını kripto para ünitesi Bitcoin'e yapmasını söyledi. İkna olan hekimden ismine Bitcoin almak üzere para aldı. Bir müddet sonra kar hissesi verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kar hissesi ödeyeceğini vadetti. Böylece saadet zinciri gibisi bir yapı oluşturan Safiye Gökçe Şanlı, kısa müddette hemşireden, polise kadar çok sayıda meslek kümesinden 40 şahsa ulaştı.

Telefonlara çıkmayınca dolandırıldıklarını anladılar

Safiye Gökçe Aziz, Bitcoin almak için para topladığı bu şahıslara 2 yıl boyunca kar hissesi ödedi. Para aldığı şahıslara, kurdukları şirketin ardında JES firması bulunduğunu, yeğeninin ise Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) vazifeli olduğunu söyleyen Safiye Gökçe Aziz, 23 Ağustos 2019 tarihinde ortadan kayboldu. Safiye Gökçe Aziz'in, telefonlarını açmaması üzerine dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 27'si avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı'na hata duyurusunda bulundu.

Şikayetler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Safiye Gökçe Şanlı'nın hesapları incelemeye alındı. Kripto para hesaplarında toplam 8 bin 300 Bitcoin olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi. Mağdurların 'Bitcoin Safiye' ismini taktığı Safiye Gökçe Şanlı'nın birlikte hareket ettiği bireylerle web sitesi kurduğu, buradan da birtakım şahısları ağına düşürdüğü, bir müddet sonra da siteyi kapatıp, ortadan kaybolduğu anlaşıldı. 

Safiye Gökçe Ulu'nun Aydın'da 40 kişiyi 600 Bitcoin karşılığı yaklaşık 30 milyon lira dolandırdığı belirlendi. 'Nitelikli dolandırıcılık' kabahatinden hakkında yakalama kararı çıkarılan Safiye Gökçe Yüce'nin polis ve mağdurlar peşindeyken alkollü restoranda eğlendiğini gösteren imajlar ortaya çıktı.

4 ayda tahliye

Bitcoin Safiye' her yerde aranırken bir ihbar Bursa polisini harekete geçirdi. İhbar üzerine Bursa Vilayet Emniyet Müdürlüğü Narkotik Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü takımları, Gebze-Orhangazi-İzmir kara yolu Bursa gişelerinde 8 Kasım 2019 tarihinde, saat 03.00 sıralarında araçla giriş yapan Safiye Gökçe Ulu, polis gruplarınca durdurulup, gözaltına alındı. 

Bursa Vilayet Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Safiye Gökçe Büyük, süreçlerinin akabinde Aydın Vilayet Emniyet Müdürlüğü takımları tarafından teslim alındı. Aydın'a getirilen Safiye Gökçe Ulu, süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede tutuklandı. Safiye Gökçe Şanlı 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra 10 Mart 2020 tarihinde yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle özgür bırakıldı. 1 yıl sonra elektronik kelepçe çıkarıldı.

28 ay sonra iddianame hazırlandı

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Safiye Gökçe Şanlı ve eşi Oğuzhan Büyük hakkında dolandırıcılık kabahatinden 27 defa farklı ayrı 1 yıldan 5 yıla kadar  toplam 135'er yıl mahpus cezası istemiyle iddianame hazırlandı. 

İddianame Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, şikayetçi olan 27 mağdur ile sanıklar Safiye Gökçe Aziz ve eşi Oğuzhan Ulu'nun uzlaşma yolunun açık olduğu belirtildi.

"Elden 500 bin TL verdim"

İddianamede mağdur ve sanıkların tabirlerine de yer verildi. Mağdurlardan hemşire Zerrin Sertdemir tabirinde, “'Eşim 2018 yılı ağustos ayında dükkan satışından eline geçen 500 bin TL parayı hesabından Safiye'ye gönderdi. Miras olarak gelen 500 bin TL parayı da Safiye'nin banka hesaplarında yüksek fiyat giriş çıkış süreçleri olması nedeni ile istemi doğrultusunda Safiye'nin meskenine gidip elden verdik. 2019 yılı mayıs ayında otomobil satışından gelen 25 bin TL parayı da Safiye'nin eşi Oğuzhan Şanlı'ya meskeninin önünde verdik. Ayrıyeten parayı verdiğimizi telefonla Safiye'ye de bildirdik. Şikayetçiyiz' dedi.

Taksi sürücüsü İbrahim Çalışkan da, tabirinde, 'Safiye Gökçen Yüce yaklaşık iki yıl evvel yolcu olarak arabama bindi ve bu yolla tanıştık. Safiye devamlı telefonu ile uğraşıyordu, bu işten para kazanan isimleri duyunca heveslendim. Hatırlamadığım bir tarihte elden 60 bin TL verdim. 2019 Eylül ayında 185 bin TL parayı yeniden elden verdim. Hesabımdan toplam 183 bin 410 TL parayı Safiye'nin hangi bankalara ilişkin olduğunu bilmediğim hesaplarına gönderdim. Çeşitli tarihlerde ana para karı olarak 145 bin 753 TL parayı bana ilişkin hesaba gönderdi. Safiye'ye verdiğim 343 bin TL'nin 111 bin TL'sini geri alamadım şikayetçiyim' dedi.

Suçlamaları kabul etmedi

Safiye Gökçe Şanlı tabirinde, '2019 yılı nisan ayında Bitcoin 30 bin TL'ye çıkınca kar ettik. Yükselmeyi fırsat bilerek TL'ye döndük. Bu fiyat üzerinden Bitcoin aldık. 45 bin TL'den satış yaptık. Sonrasında Bitcoin 70 - 80 bin TL'ye kadar çıktı ziyan ettik. Bu sırada bana para verenler de kar hissesi istedi. Ana paradan Bitcoin bozdurarak vatandaşların ana parasını ödemek istedik. Bir kısım parayı bu formda ödedim. Ben de bu işten 250 bin TL ziyan ettim. Yaptığımız işte Bitcoin kuru çok yükseliş ve düşüşüne bağlı olarak gerçekleştirdiğimiz bir süreç oldu. Kimseyi parasını işletmek için ikna etmedik. Taahhütte bulunmadık. Süreçleri bir platform üzerinden yaptık. Süreçleri bu hesap üzerinden denetim edebildik. Atılı suçlamayı kabul etmiyoruz' dedi.

'Eşim ismine kimseden para almadım'

Şüpheli Oğuzhan Aziz'in sözü de iddianamede şöyle yer aldı:

'Eşim Safiye Gökçen Şanlı ile 3 yıl evvel taşınıp Aydın'a yerleştik. Makine mühendisiyim. Eşim ismine tescilli şirket var. Eşim 'Aliş' isminde bir kuzeni olduğunu ve MİT vazifelisi olduğunu lakin Elbistan Termik Santralinde çalıştığını söyledi. Bu kişi konuta hiç gelmedi. Eşimin öbür insanlardan Bitcoin almak için para aldığını bilmiyordum. Kimlerle birlikte bu işi yaptığını bilmiyorum. Aldığı paralardan haberim olmadı. Tez edildiği üzere eşim ismine hiç kimseden para almadım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum.'

Üst Alt