Son Konu

5 Ders

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
* Birinci ve de en onemli ders :
Okuldaki ikinci ayımda, hocamız test sorularını dağıttı Ben okulun en iyi oğrencilerinden biriydim Son soruya kadar soluk almadan geldim ve orada cakıldım kaldım Son soru şoyleydi :
Hergun okulu temizleyen hademe kadının ilk adı nedir ?
Bu herhalde bir ceşit şaka olmalıydı Kadını yerleri silerken hemen hergun goruyordum Uzun boylu, siyah saclı bir kadındı 50'lerinde falan olmalıydı Ama adını nerden bilecektim ki !
Son soruyu yanıtsız bırakıp kağıdı teslim ettim Sure biterken bir oğrenci, son sorunun test sonuclarına dahil olup olmadığını sordu
Tabii Dahildedi, hocamız İş yaşamınız boyunca insanlarla karşılaşacaksınız Hepsi birbirinden farklı insanlar Ama hepsi sizin ilginiz ve dikkatinizi hakeden insanlar bunlar Onlara sadece gulumsemeniz ve 'Merhaba' demeniz gerekse bile
Bu dersi hayatım boyunca unutmadım Hademenin adını da ; Dorothy idi

* İkinci onemli ders :
Yağmurda Otostop !
Bir gece vakit geceyarısına doğru Alabama Otoyolunun kenarında duran bir zenci kadın gordum Bardaktan boşanırca yağan yağmura rağmen, bozulan arabasının dışında duruyor ve dikkati cekmeye calışıyordu Gecen her arabaya el sallıyordu Yanında durdum 60'lı yıllarda bir beyazın bir zenciye hem de Alabama'da yardıma kalkışması pek olağan şeylerden değildi Onu kente kadar goturdum Bir taksi durağına bıraktım Ayrılırken ille de adresimi istedi verdim Bir hafta sonra kapım calındı Muazzam bir konsol televizyon indiriyordu adamlar Bir de not ekliydi armağanda
Gecen gece otoyolda bana yardımınıza teşekkur ederim O korkunc yağmur sadece elbiselerimi değil, ruhumu da sırılsıklam etmişti Kendime guvenimi yitirmek uzereydim, siz cıka geldiniz Sizin sayenizde olmekte olan kocamın yatağının baş ucuna zamanında ulaşmayı başardım Biraz sonra son nefesini verdi Tanrı bana yardım eden sizi ve başkalarına karşılık beklemeksizin yardım eden herkesi kutsasın ! En iyi dileklerimle, Bayan Nat King Cole

* Ucuncu onemli ders :
Size hizmet edenleri hep hatırlayın
Bir pastanın uc otuz paraya satıldığı gunlerde 10 yaşında bir cocuk pastaneye girdi Garson kız hemen koştu Cocuk sordu :
Cikolatalı pasta kac para ?
50 Cent !
Cocuk cebinden cıkardığı bozukları saydı Bir daha sordu :
Peki dondurma ne kadar ?
35 Centdedi garson kız sabırsızlıkla
Dukkanda yığınla muşteri vardı ve kız hepsine tek başına koşuşturuyordu Bu cocukla daha ne kadar vakit gecirebilirdi ki
Cocuk parasını bir daha saydı ve Bir dondurma alabilir miyim lutfendedi Kız dondurmayı getirdi Fişi tabağın kenarına koydu ve oteki masaya koştu
Cocuk dondurmasını bitirdi Fişi kasaya odedi Garson kız masayı temizlemek uzere geldiğinde, gozleri doldu birden Masayı sanki akan yaşları temizleyecekti Boş dondurma tabağının yanında cocuğun bıraktığı 15 Centlik bahşiş duruyordu

* Dorduncu onemli ders :
Yolumuzdaki Engeller
Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun uzerine kocaman bir kaya koydurmuş, Kendisi de pencereye oturmuştu Bakalım neler olacaktı ?
Ulkenin en zengin tuccarları, en guclu kervancıları, saray gorevlileri birer birer geldiler, sabahtan oğlene kadar Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler Pek cogu kralı yuksek sesle eleştirdi Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu
Sonunda bir koylu cıkageldi Saraya meyve ve sebze getiriyordu Sırtındaki kufeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı Sonunda kan ter icinde kaldı ama, kayayı da yolun kenarına cekti Tam kufesini yeniden sırtına almak uzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gordu Actı Kese altın doluydu Bir de kralın notu vardı icinde
Bu altınlar kayayı yoldan ceken kişiye aittirdiyordu kral Koylu, bugun dahi pek coğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı
Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır

* Beşinci onemli ders :
Onemli olan vermektir
Yıllar once hastanede calışırken, ağır hasta bir kız getirdiler Tek yaşam şansı beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi Kucuk oğlan aynı hastalıktan mucizevi şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu
Doktor durumu beş yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip vermeyeceğini sordu Kucuk cocuk bir an duraksadı Sonra derin bir nefes aldı ve
Eğer kurtulacaksa, veririm kanımıdedi
Kan nakli yapılırken, ablasının gozlerinin icine bakıyor ve gulumsuyordu Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı, ama kucuk cocuğun yuzu de giderek soluyordu
Gulumsemesi de yok oldu Titreyen bir sesle doktora sordu :
Hemen mi oleceğim ?
Ufaklık, doktoru yanlış anlamıştı, ablasına vucudundaki butun kanı verip, oleceğini duşunuyordu

Üst Alt