Son Konu

Abdest Alırken Okunan Dualar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Abdest alırken okunması tavsiye edilen dualar vardırBu dualaır ezberliyerek Adest almak cok daha makbuldur fakat bilmiyorsakda sorun değil zaten o şekilde de abdest alabiliyoruz bircoğumuz bilmiyoruz bu duaları Allah hepimize oğrenmeyi nasip etsin inşallah

imagesabdestalirkenokunandualar5adbe1186cb14jpeg

Abdest alırken okunması tavsiye edilen dualar şoyledir:

Abdest alırken okunacak duaları makalemizde bulabilirsiniz Abdest alırken okunacak dualar icin makalemizi inceleyebilirsiniz

Abdest Almaya Başlarken Okunacak dua:

Bismillahilazim Velhamdu lillahi ala dinilİslam Ve ala tevfikıliman Ve ala hidayetir rahman Elhamdu lillahillezi ce’alelmae tahUren ve ce’alelislame nUren

Abdest Almaya başlarken okunacak duanın anlamı:

Azamet ve celal sahibi Allah’ın adiyle başlarım Bizi İslam dininde kılan, iman etmeğe muvaffak buyuran ve hidayete erdiren Rahman Allah’a hamdederim Suyu temizleyici İslam’ı da nur kılan Allah’a hamdolsunSonra, eller bileklere kadar uc def’a yıkanır

Sağ el ile ağıza uc kerre su verirken okunacak dua:

Allahummeskıni min havdi nebiyyike ke’sen la ezmeu ba’dehu ebeden

Sağ el ile ağıza uc kerre su verirken okunacak duanın anlamı:

Ey Rabbim, bana peygamberinin havzından bir kase icir, ondan sonra hic susamayayım

Sağ el ile buruna uc kerre su verip, sol el ile sumkurulur Buruna su verirken okunacak dua:

Allahumme erihni rayihatel cenneti verzukni min ni’amiha Ve la turihni rayihatennar

Anlamı

Ey Rabbim bana cennetin kokusunu duyur ve onun ni’metlerinden nasiblendir ve bana ateşin kokusunu duyurma

Avuclara su alıp, alından cene altına, şakaklara kadar yuzu yıkarken şu dua okunur:

Allahumme beyyid vechi binUrike yevme tebyaddu vucUhu evliyaike ve la tusevvid vechi bi zunUbi yevme tesveddu vucUhu a’daike

Anlamı:

Ey Rabbim! Nice yuzlerin beyaz, nice yuzlerin kara olacağı gunde yuzumu nurunla beyaz kıl, nurlandır

Sol el ile, sağ kol dirseğe kadar (uc def’a) yıkanırken:

Allahumme a’tıni kitabi biyemini ve hasibni hisaben yesiren, duası okunur

Anlamı

Ey Rabbim! Kitabımı sağ elime ver ve hesabımı kolay gor

Sağ ile sol kol (uc def’a) dirsek dahil yıkanırken:

Allahumme la tu’tini kitabi bi şimali ve la min verai zahri ve la tuhasibni hisaben şediden, duası okunur

Anlamı

Ey Rabbim! Kitabımı sol elime verme, arkamdan da verme, ve hesabımı zorlaştırma

Her iki kolu yıkadıkdan sonra, elleri tekrar yıkar ve o yaşlıkla başı mesh ederken:
Allahumme harrim şa’ri ve beşeri alenNar Ve ezılleni tahte zılli arşike yevme la zılle illa zıllu arşike,duası okunur

Anlamı

Ey Rabbim! Sacımı ve yuzumu ateşten koru Senin himayenden başka bir himayenin bulunmadığı gunde beni Arş’ının golgesi altında golgelendir Allah’ım beni rahmetinle sar, uzerime berekatından indir

Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir ve:

Allahummec’alni minellezine yestemi’Unelkavle fe yettebiUne ahsenehU, duası okunur

Anlamı

Ey Rabbim! Beni sozu dinleyib de en guzeline ittiba’ edenlerden kıl

Ellerin dış yuzu ile enseyi mesh ederken okunacak dua:

Allahumme a’tık rakabeti minenNar, duası okunur

Anlamı

Ey Rabbim! Benim boynumu ateş esaretinden kurtar, beni zincirlerden ve bukağılardan muhafaza et

Boynu mesh etdikden sonra, sol elin kucuk parmağı ile, sağ ayağın kucuk parmağından başlıyarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek sUretiyle, topuklarla birlikde, sağ ayağı uc def’a yıkarken:

Allahumme sebbit kademeyye alessıratı yevme tezillu fihilekdamu, duası okunur

Anlamı

Ey Rabbim! Nice ayakların kaydığı gunde benim ayaklarımı sırat uzerinde sabit kıl

Sol ayağı uc def’a yıkarken, ayak parmaklarının arasını kucuk parmağı ile bu sefer baş parmakdan başlıyarak, kucuk parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek sUretiyle topuğu ile birlikde yıkarken:
Allahumme la tatrud kademeyye alessırati yevme tatrudu kullu akdami a’daike Allahumme’cal sa’yi meşkUren ve zenbi mağfUren ve ameli makbUlen ve ticareti len tebUre, duası okunur

Anlamı

Ey Rabbim! Bana razı olduğun bir calışma, ver, gunahımı bağışla, makbul bir amel ve zarar etmeyen bir ticaret nasib et

Abdest bitince okunması gereken dua:

Allahummec’alni minettevvabin, vec’alni minelmutetahhirin, vec’alni, min ibadikessalihin, vec’alni minellezine la havfun aleyhim ve lahum yahzenUn Subhanekellahumme ve bihamdike, Eşhedu en la ilahe illa ente vahdeke la şerike leke estagfiruka ve etUbu ileyke eşhedu en la ilahe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduke ve ResUluke

Anlamı

Ey Rabbim! Beni tevbe edenlerden ve cok cok temizlenenlerden kıl Beni salih kullarından eyle, beni uzerlerine hic bir korku gelmeyen ve hic mahzun olmayanlardan kıl Seni her an hamdinle tesbih ederim Ey Rabbim şehadet ederim ki Senden başka hic bir ilah yok, ancak Sen varsın Şerikin yok Senin ve yine şehadet ederim ki Muhammed Senin kulun ve resUlundur Senden mağfiretini isterim ve Sana tevbe ederim

Üst Alt