Son Konu

Abdest İle İlgili Sozler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Abdest İle İlgili Sozler,

Peygamber Efendimiz (sav)'in Namaz ve Abdest ile İlgili Sozleri İslam Arşivi Peygamber Efendimiz (sav)'in Namaz ve Abdest ile İlgili Sozleri
Peygamber Efendimiz (sav)'in Namaz ve Abdest ile İlgili Sozleri Cabir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine gore, ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem şoyle buyurdu: Beş vakit namazın benzeri, sizden birinizin kapısı onunden akıp giden ve her gun icinde beş defa yıkandığı bol sulu bir ırmak gibidir
(Muslim, Mesacid 284)
Osman İbni Affan radıyallahu anh'den rivayet edildiğine gore, ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem şoyle buyurdu: Kim guzelce abdest alırsa, o kimsenin gunahları tırnaklarının altına varıncaya kadar butun vucudundan cıkar
(Muslim, Taharet 33 Ayrıca benzer rivayetler icin bk Nesai, Taharet 84; İbni Mace, Taharet 6)
Osman İbni Affan radıyallahu anh şoyle dedi: ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i benim şu abdestime benzer şekilde abdest alırken gordum Sonra da şoyle buyurdu: Bir kimse bu şekilde abdest alırsa gecmiş gunahları bağışlanır Onun namazı ve mescide kadar yurumesi de fazladan kazanc sayılır
(Muslim, Taharet 8 Benzerleri ici bk EbU DavUd, Taharet 50; Nesai, Taharet 84; İbni Mace, Taharet 6)
EbU Zuheyr Umare İbni Ruveybe radıyallahu anh ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şoyle buyururken işittiğini soyledi: Guneş doğmadan ve batmadan once namaz kılan bir kimse cehenneme girmeyecektirResUli Ekrem bu sozuyle sabah ve ikindi namazlarını kastetmişti
(Muslim, Mesacid 213214 Ayrıca bk EbU DavUd, Salat 9)
Cundub İbni Sufyan radıyallahu anh'den rivayet edildiğine gore, ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem şoyle buyurdu: Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir Dikkat et, ey Ademoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya cekmesin
(Muslim, Mesacid 261262 Ayrıca bk Tirmizi, Salat 51, Fiten 6; İbni Mace, Fiten 6)
Cerir İbni Abdullah elBeceli radıyallahu anh şoyle dedi: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in yanında idik Dolunay halindeki aya bakarak şoyle buyurdu: Siz şu Ay'ı gucluk cekmeden gorduğunuz gibi, Rabbinizi de acıkca goreceksiniz Guneş doğmadan ve batmadan onceki namazları kacırmamak elinizden geliyorsa, kesinlikle kacırmayıp kılınızBuhari'nin bir rivayetinde: ResUli Ekrem, Ay'ın on dorduncu gecesi Ay'a bakmıştıdenilmektedir
(Buhari, Mevakit 16, Tefsiru sUre (50) 2, Tevhid 24; Muslim, Mesacid 211 Ayrıca bk EbU DavUd, Sunnet 19; Tirmizi, Cennet 16; İbni Mace, Mukaddime 13)
İbni Mes'ud radıyallahu anh şoyle dedi: ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e: Hangi ameller daha faziletlidir? diye sordum Vaktinde kılınan namazbuyurdu Sonra hangisi?dedim Ana babaya iyilik etmekcevabını verdi
(Buhari, Mevakit 5, Cihad 1, Edeb 1, Tevhid 48; Muslim, Îman 137139 Ayrıca bk Tirmizi, Salat 14, Birr 2; Nesai, Mevakit 51)
Aişe radıyallahu anha şoyle dedi: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem oğle namazının farzından onceki dort rekat ile sabah namazının farzından onceki iki rekatı hic terk etmezdi
(Buhari, Teheccud 34 Ayrıca bk Nesai, Kıyamu'lleyl 56)
İbni Omer radıyallahu anhuma'dan rivayet edildiğine gore, ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem şoyle buyurdu: Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir
(Buhari, Ezan 30; Muslim, Mesacid 249 Ayrıca bk Nesai, İmamet 42; İbni Mace, Mesacid 16)
İbni Omer radıyallahu anhuma'dan rivayet edildiğine gore, ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem şoyle buyurdu: İslam beş temel uzerine bina kılınmıştır: Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın Resulu olduğuna şahitlik etmek Namazı dosdoğru kılmak, zekatı hakkıyla vermek, Allah'ın evi Kabe'yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak
(Buhari, Îman 1, 2, Tefsiru sUre(2) 30; Muslim, Îman 1922 Ayrıca bk Tirmizi, Îman 3; Nesai, Îman 13)
EbU Hureyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine gore, ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şoyle buyururken işittiğini soyledi: Ne dersiniz? Birinizin kapısının onunde bir nehir olsa da, o kimse her gun bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı?Sahabiler: O kimsenin kirinden hicbir şey kalmaz, dediler ResUli Ekrem: Beş vakit namaz işte bunun gibidir Allah beş vakit namazla gunahları silip yok ederbuyurdular
(Buhari, Mevakit 6; Muslim, Mesacid 283 Ayrıca bk Tirmizi, Emsal 5; Nesai, Salat 7; İbni Mace, İkamet 193)
Cabir radıyallahu anh şoyle dedi: ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i: Gercekten kişi ile şirk ve kufur arasında namazı terketmek vardırbuyururken işittim
(Muslim, Îman 134 Ayrıca bk EbU DavUd, Sunnet 15; Tirmizi, Îman 9; İbni Mace, İkamet 17)
EbU Hureyre radıyallahu anh şoyle dedi: ResUlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i: Şuphesiz ki benim ummetim, kıyamet gununde, abdest izlerinden dolayı yuzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak cağırılacaktır Yuzunun nUrunu artırmaya gucu yeten kimse bunu yapsınbuyururken işittim
(Buhari, VudU' 3; Muslim, Taharet 35)
EbU Hureyre radıyallahu anh şoyle dedi: Ben dostum sallallahu aleyhi ve sellem'i şoyle buyururken işittim: Mu'minin nuru ve beyazlığı, abdest suyunun ulaştığı yere kadar varır
(Muslim, Taharet 40 Ayrıca bk Nesai, Taharet 109)

Üst Alt