Son Konu

Açılışta Kameralar Önünde Kavga: Ekrem İmamoğlu ile Ömer Arısoy Tartıştı

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Zeytinburnu’ndaki İSKİ’nin yeni binasının açılışında, Ekrem İmamoğlu ile Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy’un tartışması kameralara yansıdı.

Abdi İpekçi Spor Salonu gerginliği yaşandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bakanlık tarafından yapılan Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yenilenme projesine ceza kesmişti.

Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, İSKİ binasının açılışında bu mevzuyu gündeme getirerek Ekrem İmamoğlu ile tartıştı.

Ömer Arısoy ise Eylül 2020'de projenin İBB'ye gönderildiğini belirterek 1.5 yıl neden yanıt alamadığını sordu. İmamoğlu da bakanlığa ve Basketbol Federasyonu'na davette bulunduğunu lakin projenin anlatılmadığını söyledi.

‘Sen de kameralar önünde konuştun!’

BirGün’de yer alan habere nazaran; İmamoğlu ile Arısoy ortasında yaşanan diyalog şu biçimde:

İmamoğlu: 1 metrekare yerin dahi olsa… O vakit ben yarın geliyorum senin bütün tabelalarını söküyorum, kıyamet koparırsın. Yapma sakın yapma. Belediye liderisin geçmişte bürokratlık yaptın…

Arısoy: 2020'de ilçe belediyesi olarak yapıp gönderdik. Planı 1.5 yıl sonra niçin reddettiniz?

İmamoğlu: Bakana kaç tane mektup yolladım biliyor musun?

Arısoy: Neyse çözüldü…

İmamoğlu: Çözülmez o. O denli ‘ben yaptım' olmaz. Onu da devralır biz yaparız sen merak etme. Bu mantıkla devam edersen onu da devralır biz yaparız.

Arısoy: O katkıyı sunacaksanız artık sunacaktınız.

İmamoğlu: Bak, Hidayet Türkoğlu'na dedim ki; ‘kardeşim ne düşünüyorsunuz burada?' ‘Başkanım çok hoş bir tesis' dedi. Yahu gelin anlatın bize. Randevu veriyorum Basketbol Federasyon Liderine, o gün gelemiyor. Sorunu varmış, bir saat kala haber veriyor. Bir hafta boyunca iki sefer arıyorum.

Arısoy: Bunların hepsini biliyoruz artık kameraların önünde…

İmamoğlu: Sen de kameraların önünde konuştun.

Arısoy: Yeşil alana ziyan verildi savı ile milyon ceza yazıp inşaatı durdurmak değil ki… Bunu kabul etmemiz mümkün değil.

İmamoğlu: Basketbol Federasyonu Lideri o günden beri dönüş bile yapmıyor. Spor Bakanı'na 2 kez mektup yazdım. Gelin projenizi bizimle konuşun diye. Münasebeti yeşil alan değil. Haddinden fazla ticari alan münasebeti var, projenin öbür noktaları var.

Arısoy: Eylül'de göndermişiz planları…

İmamoğlu: Mülk sahibi devlettir. Devletin bir modülü da İBB.Gelip konuşacak. Bak seninle konuşmuşlar ne hoş.

Arısoy: Zira ruhsatı ben verdim.

İmamoğlu: Sen Ak Partilisin diye görüşüyorlar. Bak sevgili liderim seni Zeytinburnu'nda yaptığımız bir tesise davet ediyorum. Doğrusu bu olduğu için…

Arısoy: Bunu gerçek bulmadığımı tabir edeyim.

İmamoğlu: Ben çok hakikat buluyorum. Beni niçin aramıyorsun? De ki bana; liderim bu mevzudaki fikrin ne?

Arısoy: İşin sahibi Gençlik ve Spor Bakanlığı. Ben paydaşıyım.

İmamoğlu: Beni aradınız mı?

Arısoy: Siz benim ruhsat verdiğim yeri mühürlediniz.

İmamoğlu: Ben mecburum. Sen beni aradın mı niçin bu türlü bir şey yaptınız diye?

Arısoy: Siz beni aradınız mı niçin buraya ruhsat verdiniz diye?

İmamoğlu: Tabi ki yazıldı. Spor bakanını arıyorum, Etraf ve Şehircilik bakanı ile görüşüyorum.

Arısoy: Bu türlü ayak üstü olmaz. Samimi değil bu. Medyanın önünde bir ilçe belediye lideri ile büyükşehir belediye liderinin müzakere etmesi gerçek değil.

İmamoğlu: Dün kameraların önünde konuşmayacaktınız o vakit.

Arısoy: Benim nezdimde olan biteni anlattım sayın lider.

İmamoğlu: Beni suçladın…

Arısoy: Neyle onu suçladım. Sizin isminiz geçmedi. Büyükşehir belediyesini suçladım.

Ne olmuştu?

İBB 3194 sayılı imar kanunu ve 4779 sayılı yenileme alanları kanunlarının kendisine tanıdığı hakları kullanarak, yeşil alana ziyan veren, hukuka uygun olmayan biçimde düzenlenen ruhsatla başlayan Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatını mühürleyip 150 milyon TL para cezası kesmişti.

Ceza kurumları karşı karşıya getirmişti. Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy 6 Temmuz tarihli İBB Meclisi'nde de mevzuyu gündeme getirerek İBB'nin inşaatı durdurmasının haksız olduğunu savunarak “İBB projede üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmedi. İnşaat sırasında yeşil alan tahribatı da yapılmadı. Zira ortada yeşil alan yok. Proje bittiğinde 22 bin metrekarelik orijinal bir yeşil alan oluşacak” demişti.

Üst Alt