Son Konu

Adsl Bağlantısıyla Server Kurmak (Resimli Anlatım)

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Adsl bağlantılı server ayarlamak
Server nasıl kurulur resimli anlatım

Adsl bağlantısıyla evde ya da meslek uygun server koymak

Başta bunu yapabilmemiz için,

1Adsl modem
2Çalışan bir bilgisayar
3Adsl bağlantısı

İşletim sistemini kurduktan sonra bizi en fazla zorlayacak şey dns, domain ve host açma sorunlarıdır Bunu çözmenin en hissetme yolu da plesk kurmaktan geçer

İternette kopmalar olacak ve ip numaramız değişeceği için ip numaramızı müşteri hizmetlerini arayarak sabitlememiz mantıklıdır Ttnet için 4440375

Elektirik kesintilerini de düşünerek hazırda bir güç kaynağı bulundurmak gerekebilir

Kurulum ve Ayarlar

Ben modem olarak phlips 4 portlu wireless kullanıyorum Başta modemimizin portlarını ayarlamamız gerekir Bu ayarlar sitemize gelen ziyaretçilerin modem sayfasıyla karşılaşmaması için mutlaka yapılmalıdır
Pc miz otomatik olarak hangi ip yi aldıysa ben o ip yi modeme sabitleyeceğim Bunu öğrenebilmek için Yerel Ağ bağlantısına tıklıyoruz karşımıza İp numaramız 19216827 olarak çıktı

Derhal modemimize bağlanıp bu ip numarasına portlarımızı yönlendireceğiz
Modemin Gelişmiş ayarlarına tıklıyoruz Sanal Sunucu yazar kısımdan ip numaramıza yönlendireceğimiz portları giriyoruz

Web sayfalarımız için 80 numaralı portu, uzak masa üstü için 3389, Mysql için zorunlu olacaktır diye 3306, 21 ftp portunu ben eklemedim, oysa siz ekleyebilirsiniz
Modeme port ekleme işini bitirdikten sonra serverimizin ip numarasını sabitleyeceğiz

Resimde numarası sırasına göre hareket ederek ip numaramızı giriyoruz Modeme eklenen ip numarası pc mize benzer girilmelidir Bu operasyon modeme pat diye pozitif pc nin bağlanabilmesi ve diğerlerinin etkilenmemesi için gereklidir Böylece diğer bilgisayarlarınızı normal bir şekilde internette kullanabilirsiniz

Bundan Böyle pc mize ip numaramız üzerinden ulaşabiliriz
Ama biz ip üzerinden değil de domainler kullanarak bu işlemi gerçekleştirmek istiyoruz En ilk kez yazdığım gibi bu işlemi bize en kolay olarak yapacak şey plesk programıdır
Pleskimizi kurduktan sonra serverla işimiz hemen hemen bitti sayılır Domainlerimizi ekledik ve yapmamız gereken dns işlemlerimizi halletmek

*

Üst Alt