Son Konu

Ahşap Boyacısı Mesleği ve Ozellikleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ahşap Boyacısı Mesleği,
Ahşap Boyacısı nasıl olunur,
Ahşap Boyacısı Mesleği hakkında herşey

Ahşap Boyacısı ;Ahşap malzemelerin yuzeylerini fırca ve boya tabancası kullanarak ceşitli tekniklerle boyayan ve ceşitli malzemeler ile susleyen kişidir

Ahşap yuzeye uygulanacak teknikleri belirler,
Yuzeye uygulanacak desen ve malzemeleri belirler,

Kullanacağı boyaları belirler ve hazırlar,

Uygulayacağı ahşap yuzeyi boyaya hazırlamak icin zımpara yapar,

Yuzeye macun ve dolgu gibi malzemeleri uygular,

Belirlenen teknikleri, ceşitli boya fırcaları ve boya tabancası kullanarak urun uzerine uygular

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Ceşitli boya fırcaları (Yassı,filiz,yelpaze,tanpon vb),

Boya ceşitleri,

Boya incelticiler,

Sabit ve doner masalar,

Vernik,

Macun ceşitleri,

Zımpara,

Dekoratif boncuklar,

Parşomen ve karbon kağıtları,

Tutkal (Dekopaj, transfer, ahşap emprenye ceşit ve sistemleri)

Ahşap boyacısı olmak isteyenlerin;

Guzel sanatlara ilgili ve bu alanda başarılı, Gozu ve eli eşgudum halinde kullanabilen, Yaratıcı, Şekiluzay ilişkilerini gorebilen, Ayrıntılara dikkat edebilen, Tasarlama ve cizim yeteneğine sahip Kokuya alerjisi olmayan kimseler olmaları gerekir

Ahşap Boyacıları, dekoratif ahşap eşyalar ureten atolye ve fabrikalarda calışırlarBunun yanında mobilya atolye ve fabrikalarında da calışabilirler Calışma ortamları sıcak ve kokuludur Meslek elemanları calışırken daha cok malzemelerle ilgilendiği icin başkalarıyla iletişime az gereksinim duyar

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu elemanlar ozel sektore ait ahşap dekoratif eşyalar ureten atolye ve fabrikalarda calışabilirler Ayrıca mobilya ureten atolye ve fabrikalarda ve hazır ahşap kapı imalathanelerinde calışabilirler

Ahşap ve mobilya sanayisi gelişmiş olan Ankara, Kayseri ve Bursa vb illerimizde iş bulma imkanları yuksektir

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Bu mesleğin eğitimi halk eğitim merkezleri bunyesinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Halk eğitim merkezlerinde bu alanda eğitim gormek icin en az ilkoğretim okulu mezunu olmak ve en az 15 kişilik grubun oluşturulması gerekmektedir

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ

Bu mesleğin eğitimi Halk eğitim merkezlerinde 2 kademeli olarak verilmektedir 1Kademe eğitimi 200600 saat arasında, 2kademe eğitimde 400800 saat arasında verilmektedirEğitim suresince Ahşap boyama teknikleri konusunda bilgiler verilmektedir

MESLEKTE İLERLEME

Meslekte ilerleme daha buyuk firmalarda calışma şeklinde gercekleşmektedir

Bunun yanında yeteneklerini geliştirebilen kişiler Ankara, İstanbul, İzmir gibi buyuk şehirlerimizde bulunan “Sanat Evlerine de calışma imkanı bulabilirler

Meslek elemanlarının aldıkları ucret calıştıkları firmalara gore değişmekle birlikte en az asgari ucret duzeyindedir

DAHA AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili eğitim kurumları,

Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Ankara Meslek Danışma Merkezi,

Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Turkiye İş Kurumu İl ve Şube Mudurlukleri,

Kaynak: İskur

Üst Alt