Son Konu

AIDS ve HIV hakkında yanlış bilinenler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virusu (HIV) ve Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’nun (AIDS) 30 yıllık gecmişi bircok efsane ve yanlış anlamalarla dolu Bazı durumlarda bu yanlış bilgiler bircok insanın HIV pozitif olmasına neden oluyor HIV’le ilgili cevapsız sorular olmasına rağmen, araştırmacılar bu yolda epey yol kat etmiş

HIV’le ilgili bilinen yanlış bilgiler ve doğruları karşınızda

HIV pozitif birinin etrafında dolaşırsam HIV kapabilirim
HIV dokunmayla, gozyaşıyla, terle ya da salyayla bulaşmıyor Kanıtlar bu yolla HIV kapamayacağınız yonunde Bakalım ne yaparsanız HIV size bulaşmazmış
• HIV pozitif biriyle aynı havayı solumak
• HIV pozitif birinin ardından klozete ya da kapı koluna dokunmak
• Ceşmeden su icmek
• HIV pozitif biriyle tokalaşmak, opuşmek ya da sarılmak
• HIV pozitif biriyle catal bıcakları paylaşmak
• Spor salonunda spor aletlerini paylaşmak
Bilginiz olsun: HIV kan, meni, vajinal akıntı ya da anne sutu yoluyla bulaşabilir
HIV pozitif olmaktan korkmama gerek yok, yeni ilaclar beni iyileştirir
Evet antiretroviral ilaclar HIV pozitif bircok insanın daha kaliteli bir hayat surmesini sağlar Ancak bu ilacların bircok yan etkisini de unutmamak lazım Bir de hicbiri tam olarak iyileşme sunmuyor HIV’in ilaca direncli olması durumunda da tedavi bambaşka bir hal alabiliyor
Sivrisineklerden HIV bulaşabilir
HIV kanla bulaşan bir sağlık sorunu, bu doğru İnsanlar bu yuzden ısıran ve kan emen boceklerin ya da sineklerin HIV taşıyabileceği konusunda endişelenir Ancak yapılan araştırmalarda bunu destekleyen hicbir sonuca ulaşılamamış Sivrisineklerin ve AIDS vakalarının cok olduğu yerlerde bile Bir bocek ısırdığında en son ısırdığı hayvanın ya da insanın kanını size enjekte etmez Ayrıca HIV bir bocekte cok kısa bir sure yaşayabilir
HIV pozitifim, hayatım bitti
Onceki yıllarda AIDS’ten olen insan sayıcı epey fazlaydı Ama bugun antiretroviral ilaclar sayesinde HIV pozitif insanlar ve hatta AIDS olanlar hayatlarına devam edebiliyor
Eşcinsel değilim ve uyuşturucu kullanmıyorum HIV pozitif olamam
Erkeklerin bircoğu diğer erkeklerle ilişkiye girip ya da uyuşturucu kullanıp HIV pozitif oluyor bu doğru Ancak erkeklerin %16’sı, kadınların da %78’i heteroseksuel ilişki yuzunden HIV pozitif oluyor Bu da bir gercek
Tedavi olursam HIV bulaştırmam
HIV tedavilerinde her şey yolunda gittiğinde kanınızdaki virus azalır O kadar azalır ki bazen kan testi sonucunda bile gorulmez Ancak araştırmalara gore ki virus vucudunuzun başka bir yerinde saklanıyor olabilir Cinsel ilişki sırasında korunmak yine de şart Boylece başkalarına bulaştırma riskini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz
Partnerim ve ben HIV pozitifiz Korunmamıza gerek yok
Kondom gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak icin kullanılan araclar partnerinizi ve sizi HIV’in diğer turlerinden korur Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı lateks bir kondom tercih etmeniz daha yararlı olur
Partnerim HIV pozitif olsa ben anlarım
HIV pozitif olup yıllarca belirti gostermeyebilirsiniz HIV pozitiflerin coğu HIV taşıdıklarının farkında değildir Bu konuyu sizin ve partnerinizin acıklığa kavuşturmanız icin tek yol HIV testi yaptırmanız
HIV oral seksle bulaşmaz
Oral seksin, soz konusu HIV olduğunda vajinal ya da anal seksten daha guvenli olduğu doğru Ancak HIV pozitif biriyle, kadın ya da erkek fark etmez, oral seks yaparsanız HIV’in bulaşma ihtimali her zaman var Oral seks sırasında mutlaka ve her zaman lateks kondom kullanın

Üst Alt