Son Konu

Aile, enerji ve eğitim için vereceği devlet desteği 25 milyar lirayı bulacak

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Hükümetin yeni periyotta toplumsal yardım paketi kapsamında güç ve aile takviye meblağları artırılacak.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı üzere, gereksinim sahibi ailelerin çocuklarına eğitim dayanağı sağlanacak.

Aile, güç ve eğitim destekleri

Bu doğrultuda, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bir ortaya gelerek aile, güç ve eğitim takviyeleri olmak üzere 3 sac ayağından oluşacak paketin ayrıntılarını görüştü.

Sosyal Yardım Paketi'nin ayrıntılarını ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması bekleniyor.

Aile dayanak programı meblağı artırılacak

AA'nın haberine nazaran; mevcut durumda 450-600 lira ortasında değişen ölçülerde olmak üzere 12 ay müddetle ödenen Aile Dayanak Programı meblağları ile bundan yararlanan aile sayısının yeni paketle artırılması öngörülüyor.

Bugüne kadar, program kapsamında, 1,6 milyon haneye toplumsal yardım ve dayanışma vakıfları aracılığıyla hak sahipliği verildi. Birinci basamakta başvurusu onaylanan yaklaşık 831 bin haneye toplamda 427,9 milyon lira ödendi.

aile-destek-programi_1867.jpg

Doğalgaz ve elektrik tüketim destekleri

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir müjde de Doğal Gaz Tüketim Takviyesi Programı için vermişti. Erdoğan, bu yıl da sürdürülecek dayanağın kronik hastaların yahut hayat dayanak aygıtlarına bağlı bireylerin bulunduğu hanelere yüzde 5 ziyadesiyle yapılacağını açıklamıştı.

Program kapsamında müracaatlar e-Devlet üzerinden devam ediyor. Yılda 2 kere yapılan ödemeler kapsamında hanelere 450-1150 lira ortasında dayanak sağlanıyor. Kelam konusu dayanağın ve dayanaktan yararlanan hanelerin artırılması hedefleniyor.

dopgalgaz_884.jpg

Enerji tüketim takviyesi artırılacak

Elektrik Tüketim Dayanağı kapsamında da 1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat, 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat, 4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat, 5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat karşılığı meblağ kadar aylık takviye veriliyor. 2 bakanlığın yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde güç dayanaklarından yararlanan nüfus sayısı ve fiyatlarının artırılması planlanıyor.

maddi-destek_5038.jpg

Eğitim dayanağıyla kırtasiye yardımı

Yeni bir takviye paketi olarak sunulacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu eğitim takviyesi kapsamında da Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından farklı muhtaçlık sahiplerine verilmek üzere kırtasiye yardımı yapılacak.

25 milyar liralık takviye sağlanacak

Bu kapsamda, Hazine ve Maliye Bakanlığınca, hükümetin tekrar düzenlediği toplumsal dayanakların toplam 20-25 milyar liraya ulaşacağı hesaplandı.

Üst Alt