Son Konu

AKP'den Sosyal Medya Anketi: Katılımcıların Yüzde 58,8’i Siyasetçileri Takip Etmiyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-909e9214d143fb6eeb264009df776761be7a49eb.jpg

AKP, vatandaşların toplumsal medya kullanım alışkanlıklarına yönelik bir anket yaptı. 26 vilayette 1512 kişi ile yapılan ankette vatandaşların yüzde 56’sı en çok Instagram kullandığını söylerken, onu Facebook, Twitter ve Youtube takip etti. Yüzde 19’u ise toplumsal medya kullanmadığını söyledi.

AKP tarafından yapılan ve MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ankette, vatandaşların toplumsal medya platformlarını hangi gayeyle kullandığı, 'algı operasyonlarının' tesiri ve öne çıkan siyasetçiler değerlendirildi. Bu kapsamda, "Sosyal medyada siyasetçilerin hesaplarını takip ediyor musunuz?" sorusuna vatandaşların yüzde 58,8’i "Hayır takip etmiyorum" , yüzde 25,8’i "Evet, yalnızca benimle birebir görüşteki siyasalları takip ediyorum" ve yüzde 15,4’ü "Evet, farklı görüşlerden politikleri takip ediyorum" karşılığını verdi.

Yüz yüze yapılan tartışmalardan daha ikna edici bulunuyor

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine nazaran, ankete katılanların yüzde 25.1’i toplumsal medyadaki siyasi tartışmalara nadiren katıldığını, yüzde 6’sı sıklıkla katıldığını, yüzde 68,9’u ise hiçbir vakit katılmadığını söz etti.

Ankete katılanların 45,1’i siyasi tartışmaları hiçbir vakit takip etmediğini, yüzde 35.2’si nadiren, yüzde 19.7’si ise sıklıkta takip ettiğini belirtti. İştirakçilerin yüzde 44’ü, toplumsal medya tartışmalarını, yüz yüze yapılan tartışmalardan daha ikna edici bulduğunu söyledi.

İştirakçilerin Yüzde 79.6'sı Düzmece Hesapların Yasaklanmasını İstiyor

"Sosyal medyada takip ettiğim fake hesapların siyasi paylaşımlarına güvenirim" sorusuna ise vatandaşların yüzde 80’i "Katılmıyorum" yüzde 7.6’sı "Ne katılıyorum, ne katılmıyorum" ve yüzde 5.1’i ise "Katılıyorum" cevabını verdi. Yeniden ankette, bu hesapların yasaklanıp yasaklanmamasına ait soruya ise vatandaşların yüzde 79.6’sının "Evet" dediği aktarıldı.

Ankette, toplumsal medya paylaşımları en çok beğenilen siyasetçiler ortasında yüzde 26.5 ile Cumhurbaşkanı Erdoğan birinci sırada yer aldı. Ayrıyeten, toplumsal medyada güçlü olan partiler ortasında yüzde 38.4 ile AKP’nin olduğu belirtildi.

Üst Alt