Son Konu

AKP'li Ravza Kavakcı'dan 2 Milyon 161 Bin TL'lik Burs Açıklaması: 'Kanun Dışı Olduğunu Bilmiyordum'

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fab27f5b47285cd060aa1ee2de137404238b6947.jpg

CHP'li Veli Ağbaba, AK Parti Milletvekili Ravza Kavakcı'nın İBB iştiraklerinden aldığı bursları TBMM'de hatırlattı. Bunun üzerine kelam alan Kavakcı bursun yasal olduğunu belirterek 'Usulsüzlük bunun neresinde?' diye sordu. Kavakcı, milletvekilliği bitince İBB'deki mecburî hizmetini tamamlayacağını savundu.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AKP'li Ravza Kavakcı Kan'ın AK Parti döneminde İBB'den aldığı burslar ile yurt dışında eğitime gönderilmesini gündeme getirdi.

Veli Ağbaba'nın mevzuyu gündeme getirmesinin akabinde Kavakcı ile ortasında dikkat çeken bir polemik yaşandı. CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinin süreksiz 1. hususu üzerinde kelam aldı.

'Hangi imtihanda kaç puanla burs aldınız?'

Ağbaba, konuşması sırasında; AKP'li milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya ve Ravza Kavakcı ile AKP İstanbul Kadın Kolları Lideri Rabia Kalender İlhan'ın fotoğraflarının yer aldığı bir fotoğrafı göstererek şunları söyledi:

'Şu resme âlâ bakın diyorsun ya günlerden beri Ekrem İmamoğlu balık yemiş, Ekrem İmamoğlu balık yemiş lakin haram yememiş, haram yememiş. Şu tabloya bakar mısınız, bunlar nasıl şanslı beşerler, bakın bu tabloya. Çıkın palavra deyin, burs almadık deyin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi parasıyla okumadık deyin. Oradan bağıracağınıza bunlara itiraz edin. Utanın, hala bunu savunuyorsanız.

İBB'yi babanızın çiftliği üzere yönettiniz. Yalnızca bu değil, siz de İBB'nin makam araçlarına bindiniz mi? Onun için mi bağırıyorsunuz. İBB makam aracına AK Parti Gençlik Kolları Lideri biniyor, bayan kolları lideri biniyor, AK Parti'nin idaresi de biniyor.'

'Çalışıp burs almanın kanun dışı olduğunu bilmiyordum'

AK Partili Kavakcı ise, Ağbaba'ya şu sözlerle cevap verdi:

'Ben çalışıp burs almanın ve bursun sonucunda doktora yapmanın kanun dışı olduğunu bilmiyordum, bunun bir usulsüzlük olduğunu bilmiyordum. Usulsüzlük bunun neresinde onu da bilmiyordum. Günlerdir toplumsal medyada aylardır farklı yerlerde bağırıyorlar, usulsüzlüğü göstersinler, usulsüzlük yok. Bir İBB'de 1994'ten itibaren Akbil projesinde çalışmış bir mühendis olarak belediye burslu olarak doktora ve yüksek lisansa göndermek istediğini e-maille duyurduğunda bütün çalışanlar üzere ben de başvurdum, kabulümü aldım. Doktoramı tamamladım, 4 üzerinden 4 ile tamamladım. Mecburi hizmetimin eksik kalanını da milletvekilliğim bittiği gün tamamlayacağım. Haram yedi diyemezsiniz.'

'Burs değil servet almışsınız'

Ağbaba'nın Kavakcı'ya karşılığı şöyle oldu:

'Ben artık Sayın Kavakcı'nın bu bursu alırken kimle yarıştığını merak ediyorum, kimleri geçti, kaç puanla bu bursu aldı merak ediyorum. Ayrıyeten almış olduğu burs burs değil bir servet. Bakın almış olduğu para 2 milyon 161 bin 291 TL. Kimle yarışmış, hangi puanla almış bunu merak ediyorum. Bu bursu büsbütün bir siyasetçiye, siyasi partiye yakınlıktan ötürü alınmış. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.'

Üst Alt