Son Konu

Alcı Dekorasyoncusu Mesleği ve Ozellikleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Alcı Dekorasyonculuğu,
Alcı Dekorasyoncusu Mesleği hakkında bilgi
Alcı Dekorasyoncusu Mesleğinin Ozellikleri

Alcı, alcıpan ve diğer alcı urunlerini kullanarak alcı sıva, kartonpiyer dokme tavan, asma tavan, bolme duvar ve duvar giydirme işlemlerini yapan kişidir

Alcı Dekorasyoncusunun GOREVLERİ

Yapacağı işin olculerini alır, İşi uygulayacağı yuzeyi inceler, Malzeme ihtiyacını belirler ve temin eder, Cizimleri inceleme, cizimlere gore şablon cıkarma, kalıpları hazırlama, alcıyı hazırlama işlemlerini yapar, Alcı dokumu yapar, İşlem yapılacak yuzeyi temizler, Dokumden cıkan kartonpiyeri ve dokme tavanı takar, Alcı sıva yapar, Koşe profilleri koyar Alcı ile dolan yuzeyleri mastar ile duzeltir, Celik mala ile rotuş yapar, Alcıpanla asma tavan, bolme duvar ve duvar giydirme yapar, İşci sağlığı ve iş guvenliği icin gerekli onlemleri alır

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Alcı sıva makinesi, Aluminyum mastarlar, Beton kırma makinesi (hilti) Calışma tezgahı, Dokum kalıpları ve sehpası, Darbeli matkap, Gonye, maket bıcağı, Meren Metre Spatula ve su terazisi, Sıva alcısı, derz dolgu alcısı, inşaat alcısı, kartonpiyer alcısı, Alcıpan , Koşe profilleri, Zımpara kağıdı

Alcı dekorasyoncusu olmak isteyenlerin;

Bedence guclu ve sağlam, El becerisine sahip, Yukseklik korkusu olmayan, Gozu ve eli eşgudum halinde kullanabilen, Yaratıcı, Renkleri ayırdedebilen, Şekil uzay ilişkilerini gorebilen, Ayrıntılara dikkat edebilen, Sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi, Ekip calışmasına yatkın, insanlarla iletişimi iyi kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Alcı dekorasyoncusu genellikle tadilat yapılan binalarda ve inşaatı bitmek uzere olan binalarda calışırlar Calışma ortamları tozludur Calışma sırasında uzun sure ayakta kalmak gerekir Meslek elemanı işini genellikle aynı meslek grubundan olan elemanlarla birlikte yapar İş sahipleriyle devamlı iletişim halindedirler

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Alcı dekorasyoncuları ozel sektore ait inşaat firmalarında calışabilirler Ayrıca serbest calışabilirler İnşaatlarda alcı kullanımının artması, dekorasyon ve susleme sanatına talebin artması nedeniyle bu meslekte iş bulma imkanı yuksektir

Alcı dekorasyonculuk mesleğinde, kartonpiyer yapımı, dokme tavan yapımı, alcı sıva yapımı, alcıpanla asma tavan, bolme duvar veya duvar giydirme yapımı ayrı ihtisaslaşma konuları olarak değerlendirilebilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi geleneksel eğitim şekli olan ustacırak ilişkisi yontemiyle ve Halk Eğitim Merkezlerinde Alcı Dekorasyonculuğu kurslarında verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim alabilmek icin ilkoğretim okulu mezunu olmak yeterlidir

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ
Halk Eğitim Merkezlerinde verilen eğitimin suresi 400–1200 saat arasında değişmektedir

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte ilerleme daha buyuk firmalarda calışma, serbest calışmada ise daha buyuk caplı işler almak şeklindedir

BURS, KREDİ VE UCRET DURUMU

Eğitim suresince kazanc sozkonusu değildir Ozel inşaat firmalarında alcı dekorasyoncusu olarak gorev yapanlar ortalama net asgari ucretin 1,5 2 katı ucret almaktadırlar Serbest calışanlar ise kişinin tecrubesine ve yeteneğine bağlı olarak net asgari ucretin 23 katı ucret kazanabilmektedirler

DAHA AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili eğitim kurumları, Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Turkiye İş Kurumu İl ve Şube Mudurlukleri

Kaynak: İskur​

Üst Alt